Kürtaj için en uygun hafta: Kürtajın yasal süresi gebeliğin 10 haftasına kadardır. Bu süre kadının sağlığının korunması için belirlenmiş bir süredir ve bundan dolayı da 10 haftayı geçen gebeliklerde kürtaj zorunlu haller dışında yapılamaz.

Kürtaj için en uygun hafta ise gebeliğin 6 ila 8. haftasıdır. İstenmeyen gebeliğin sonlandırılması için belirlenen yasal süre içerisinde kürtaj işlemi yapılabilir. Ancak kürtaj için en uygun hafta beklenmelidir ki işlemin tekrarlanmaması için bu süre oldukça önemlidir.

Kürtaj olmak isteyen kadınların gerekli tetkikler ve ultrason görüntüleri ile gebelik haftaları saptanır ve işlem için uygun ise en kısa süreye randevu verilir. Bazen hastanın isteği doğrultusunda muayene olur olmaz aynı gün içinde de kürtaj yapılabilmektedir. Bunun için gerekli olan tetkikler yapılır ve her şey yolunda ise hasta kürtaja alınır.

Gebelik hesaplaması yapılırken son adetin ilk günü esas alınır ve hamilelik 10. haftayı geçmemiş ise işlem yapılabilir. Gebeliğin doğru şekilde alınabilmesi için ultrasonda gebelik kesesinin görülebilmesi gerekir. Bu da gebeliğin 5 ila 6. haftasına tekabül eder.

Gebeliği planlamayan ve istemeden hamile kalan kadınlar hamile kaldıklarının öğrenir öğrenmez kürtaj olarak bebeği aldırmak isterler. Ancak hamilelik henüz çok erken olduğu için gebelik kesesi henüz ultrasonda görünecek kadar büyük değildir ve yapılan ultrason muayenesinde görünmez. Bu nedenle jinekolog hekim kesenin büyümesi için bir süre beklenmesini isteyecektir. 6. haftadan küçük hamileliklerde plasenta görülmeye başlanır ve bu da kürtaj için en uygun hafta başlangıcı anlamına gelir.

Kürtaj için en uygun hafta beklenmez ise gebelik tam olarak alınamayabilir ve kadının kısa süre içinde yeniden kürtaj olması gerekebilir. Bunun önlenmesi için de hekiminiz size en uygun süre için randevu verecektir.

Kürtaj Olacaklar Buna Dikkat Etsin

Kürtaj için gerek vakumlu kürtaj gerekse de cerrahi kürtaj tercih edilsin her yöntemde de rahimde parça kalması ihtimali vardır. Bu nedenle işlem tamamlandıktan sonra hekim ultrason ile rahim içini kontrol eder ve kalan bir parça var ise küret yardımı ile dışarı çıkartır. Çok nadiren de olsa bazı durumlarda parça kalması tespit edilemez ve bu durum kürtajdan sonraki günlerde kadında bazı şikayetlere yol açar. Rahimde parça kalması durumunda aşırı kanama, şiddetli ağrı gibi komplikasyonlar görülür. Kürtaj sonrasında rahimde parça kalmış ise ikinci kez kürtaj ile kanama neden olan gebelik materyalinin alınması gerekir. Bundan dolayı kürtaj için en uygun hafta beklenmeli ve rahimde parça kalması ihtimali en aza indirilmelidir. Kürtaj için son haftalar da beklenilmemelidir. Bilinmesi gerekir ki gebelik haftası ne kadar büyük ise kürtaj sonrası komplikasyon görülmesi riski de o kadar fazla olur.

Kürtaj operasyonunda uygulanan yöntem olarak ister vakum yöntemi ister küretaj yöntemi tercih edilsin, kadının rahim içi duvarında geride parça yapışık kalması olasılığı ya da hamilelik kesenin tam olarak temizlenip alınamaması gibi durumlar maalesef yaşanabilmektedir. Bu tip durumlar da daha sonra kadında çok şiddetli ağrı, fazla miktarda kanama, rahim içinde kan toplanması, enfeksiyon oluşma riski ya da rahim duvarının delinmesi gibi önemli sorunlara yol açarak, kadın için istenmeyen çok riskli hayati durumlar yaratabilmektedir. Bu nedenler yüzünden mevcut olan gebeliğin en az 6 haftalık süre içinde olması, yapılacak olan kürtaj operasyonunun sağlıklı bir şekilde sonlandırılması açısından da büyük önem taşır.

Kürtaj En Geç Kaçıncı Haftaya Kadar Yapılır?

Kürtajın yasal süresi 10 haftalık hamileliğe kadar olan süredir. 10. haftadan sonra kürtaj yapılması yasaktır ve ancak zorunlu durumlarda kürtaj süresini geçen gebeliklerde operasyon yapılabilir. Bunun için yasal kürtaj süresini geçen hamileliklerde gebeliğin kadının hayatını riske eden komplikasyonlara neden olması, fetüste gelişimsel anomalilerin saptanması, bebeğin anne karnında ölmesi gibi elzem durumların meydana gelmiş olması gerekir. Bu tür olasılıkların meydana gelmesi durumunda hekim heyetinin vereceği rapora göre büyük gebeliklerde kürtaj kararı verilir ve gerekli işlemler yapılır.

4. Haftada Kürtaj Yapılır mı?

Kürtaj için en uygun hafta beklenmelidir. Bu bekleyişin en önemli nedeni plasentanın kürtaj yapılabilecek kadar büyümesini sağlamaktır. Öyle ki bir kadın hamile kaldığını öğrendiğinde genelde hamilelik 4. ya da 5. haftadadır. Ancak gerekli süre için 6. haftayı beklemek gerekir. 4 haftada kürtaj yapılmaz ve hekim kontrolünde kısa bir süre bekleyerek gerekli süre doldurulmalıdır.

Kürtaj Kaç Haftaya Kadar Yasaldır?

Kürtajın yasal süresi kadının sağlığının korunması için belirlenmiştir ve hamileliğin 10. haftasına kadardır. 10 haftayı aşan gebeliklerde kürtaj yapılması kanunen yasaktır. Yasal süresini geçmiş olan hamileliklerde kürtaj yapılması hem doktorun hem de kadının ağır ceza mahkemelerinde sorgulanmasına neden olacak kadar ciddi bir suçtur. Kürtajın yasal süresi geçmiş olmasına rağmen kadının ya da bebeğin hayatında gebeliğin seyrinden farklı ve olağan üstü bir durum söz konusu ise büyük gebeliklerde kürtaj yapılması çoğu zaman tek çözüm yoludur.

Kürtaj için en uygun hafta geçmiş ise ve fetüste ya da anne hayatında yukarıda saydığımız anomalilerden biri ya da birkaçı saptanmış ise kürtajın yasal süresi geçmiş olmasına rağmen zorunlu kürtaj yapılabilmektedir.

Kürtaj Ne Kadar Sürede Yapılır?

Kürtaj için en uygun hafta olan gebeliğin 6. haftasından sonraki haftalardır. Yasal süre 10. haftadır ancak hekimler gebelik teşhis edildikten sonra 10. haftaya kadar beklemeyi tercih etmezler ve kürtaj için gebelik kesesinin ultrasonda görülmesi yeterlidir. Gebeliğin haftası arttıkça kürtajın riskleri de artar. Kürtaj işleminin zorluğu gebelik haftasının büyüklüğü ile doğrudan bağlantılıdır. Bundan dolayı da kürtajın süresi hamileliğin haftasına bağlı olsa da kürtaj yaklaşık 5-10 dk. İçerisinde tamamlanır.

6 Haftalık Kürtaj Yapılır mı?

Kürtaj için en uygun hafta gebeliğin 6. haftasıdır. 6 haftalık hamilelikte, hamilelik kesesi görünebilecek kadar büyümüştür ve bu haftadan itibaren herhangi bir sağlık sorunu vs. söz konusu değil ise kürtaj işlemi başarılı şekilde yapılır.

Bebek aldırma kürtaj yöntemleri nelerdir?

Konu ile alakalı dış kaynak:
https://www.drismetyildirim.com/kurtaj-icin-en-uygun-hafta-nedir

Detaylı bilgi için Bahçelievler Kürtaj  Merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.
Cep Tel: 0532 414 56 66
Ofis Tel: 0212 603 66 54
E-Mail: info@saithalil.com