Hamileliğe HazırlıkHamileliğe hazırlık: Hamileliklerin ancak %50 si planlanarak gerçekleşir. Ne de olsa anne doğası sürprizleri sever. Eğer yakın bir zamanda hamilelik düşünüyorsanız, yaşam tarzınızı daha sağlıklı bir hale getirmelisiniz.
Hamilelik için hazır olun.
Eğer başlamak için formda ve sağlıklıysanız; sağlıklı bir hamileliği ve doğum ağrılarını kabullenerek değişime başlayabilirsiniz.
Eğer gerçekten çok iyi hazırlandıysanız; partnerinizle beraber bebek sahibi olmayı denemeden önce bu değişiklikleri yapın.

Bu sayede bunların rutin bir hale gelmesini sağlayarak, sağlığınız üzerinde etkisini gösterecek kadar zaman geçmesini sağlamış olursunuz.
Şuna inanabilirsiniz ki; çoğu çift hamileliği hemen anlayamıyor. Bu nedenle hamileliğin farkına varılmadan birkaç ay geçmesi son derece doğaldır.
Kendinizi hemen bir bebek sahibi olmaya hazır hissedebilirsiniz. Tabii ki bazı istisnalar olabilir.
Örneğin:
• Genetik olarak bilgilendirilmeye ve bu konuşma üzerinde düşünmek için zamana ihtiyacınız vardır.• Kendiniz veya partneriniz uzun süreli ilaç tedavisi görmüş olabilir.• Hamilelik – bayan için problem olabilir; eğer diyabet ya da epilepsi(sara hastası) ise

Erkekler için öneriler

Sigarayı bırakın. Sigara döllenmeyi azaltabilir ve eğer erkeklerin eşleri de sigara içiyorsa, döllenme şansını iyice azalır. Babaların sigara içmesi; hem doğumdan önce hem de doğumdan sonra bebeğin sağlılığını olumsuz yönde etkiler. (örneğin; solunum problemleri ortaya çıkabilir.)
Çok fazla alkol almak spermin kalitesini etkileyebileceği gibi partnerinin başarılı bir hamilelik yaşamasını da engelleyebilir.
Stresten uzak durun. Stres vücutta hormon değişikliğine yol açar ki bu da; döllenme problemlerini beraberinde getirir.
Rahat olun. Spermler genellikle vücut sıcaklığından daha yüksek sıcaklıkta üretilmektedir, bu nedenle çok uzun süre sıcak banyoda kalmayın. Bunun yanı sıra testislerdeki dolaşımı engellemeyen ( rahat) iç çamaşırı kullanmaya özen gösterin.
Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizler stresinizi azaltacağı gibi vücudunuzu da geliştirecektir. Bunların yanı sıra da bu yaptıklarınız partnerinize olan desteğinizi göstermek ya da kanıtlamak için güzel bir yoldur.

Kadınlar için öneriler 

Sigarayı bırakın. Sigara; düşük, ölü doğum, erken doğum ve düşük doğum tartılı bebek gibi riskleri arttırır. Bunun yanı sıra sigara özellikle çocuğunuzun yeni yürümeye başladığı dönemleri ve hatta sonrasını da etkiler. Bu etkilerin en başında ise; solunum yolları hastalıkları gelir.
İçkiyi kesin. Çok fazla alkolden uzak durun; fakat az miktarda alkolün döllenmeyi arttırdığı da kanıtlanmıştır.
Kilonuza dikkat edin. Çok fazla kilolu olmamak gebe kalmayı kolaylaştıracağı gibi, hamilelik döneminizi de rahat geçirmenizi sağlayacaktır. Düzenli yapılan rejimler hamilelik sırasında güvenlidir ve bazen gerçekten çok kilolu kadınlara tavsiye bile edilir, ama tabii her zaman doktor kontrolünde olmak şartıyla. Çok zayıf olmak, döllenme şansını azaltır; fakat çok kilolu olmakta hamilelik sırasında oluşabilmesi muhtemel hastalıklar ( yüksek tansiyon, diyabet gibi) riskini çok büyük miktarda arttırır.
Folik asit içeren gıdalar tüketin. Folik asit( folate olarakta bilinir) içerdiği büyük ölçüdeki B vitamini ile Nöral tüp defektini ( örn; spina bifida) engelleyen bir yapıya sahiptir. Folik asidi hamile kalmayı denemeden önce alınmaya başlanması tavsiye edilir çünkü Nöral tüp defekti rahatsızlığı genellikle hamileliğin başında ortaya çıkarlar. Önerilen doz ise; günde 400 mikrogramdır. Folik asit; koyu yeşil sebzelerde, portakalda ve kahvaltılık mısır gevreklerinde bulunur.