Hamilelikte Cinsel İlişkiHamilelik döneminde cinsel ilişki yapmanın anne ve bebek açısından sakıncaları var mı? Anne adayı hamileliğinin kaçıncı ayından itibaren ve kaçıncı aya kadar eşiyle cinsel ilişkiye girebilir?
Cinsellik yemek yemek su içmek gibi vücudun olmazsa olmaz ihtiyaçlarındandır, kişisel bir istek bir tercih değil bir dürtüdür.Gelişmekte olan ülkelerde hala tabu olma özelliğini koruyan cinsellik gebelikte annenin takındığı kutsallık imajı altında geri planda kalmaktadır ve anne adayı doktoruna bu konuda danışmaktan çekinmektedir.

Normal fizyolojik bir gebelik süreci geçiren anne adaylarının gebeliğin son 4 haftasına kadar cinsel yaşamlarını kısıtlamasını gerektirecek herhangi bir durum söz konusu değildir. Ancak son 4 hafta içerisinde erkeğin spermi içinde bulunan prostoglandin isimli madde uterus kaslarında kasılmaya yol açıp erken doğuma sebebiyet verebilir düşüncesiyle son 4 hafta ilişki önerilmemektedir.
Hamilelik döneminde cinsel ilişkiye girmek hangi durumlarda sakıncalıdır? Risk faktörlerini sıralayabilir misiniz?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi özel bazı durumlar haricinde normal giden bir gebelik seyrinde son 4 haftaya kara cinsel ilişkide kısıtlama yoktur. Bu özel durumlar şu şekilde sıralanabilir:

-Erken doğum ve düşük riski mevcut olan veya daha önceden tekrarlayan gebelik kayıpları olan hastalar.
-Gebeliğinin her hangi bir döneminde sebebi açıklanamayan vajinal kanaması olan hastalar
-Yine erken doğum ve düşük riskini arttırdığından dolayı servikal kanal yetmezliği olan hastalar
-Plasenta previa dediğimiz (plasentanın rahim kanal ağzını tam veya parsiyel kapaması) durumun eşlik ettiği gebelikler -Partnerde cinsel yolla bulaşan hastalığın görülmesi durumunda bu durumun tedavisi tamamlanıncaya kadar -Tek gebelikte son 1 ay coğul gebeliklerde ise gebeliğin 6. ayından sonra cinsel birleşme kesinlikle sakıncalıdır.

Kadının cinsel yaşamı hamilelik döneminde değişime uğrar mı? Daha mı artar yoksa azalır mı? İlk üç aylık dönemde cinsel yaşamı, İkinci üç aylık dönemde cinsel yaşamı, Son üç aylık dönemde cinsel yaşamı anlatabilir misiniz? Dikkat edilmesi gereken noktalarla birlikte öneriler…

Genel olarak kadının cinsel yasamındaki hareketlilik ilk üç ayda azalır,ikinci üç ayda artar,son 3 ayda tekrar azalma gösterir
Gebeliğin ilk 3 ayında annelik iç güdüsünün yerleşmeye başlaması, annenin bebeği kaybetme korkusu ve genellikle bu dönemde yaşanılan gebeliğe bağlı bulantı kusma durumu gebelerin ilk 3 ayda cinselliğe soğuk yaklaşmasına sebep olabilir.pek çok çift bu dönemde cinsel ilişkiye girmenin düşüğe yol aç
acağını düşünürler yada bu dönemde yaşanılan gebelik kaybını cinsel ilişkiye bağlayabilir suçluluk duygusuna girebilirler ancak bu dönemde yaşanılan düşükler genellikle gelişmekte olan fetüsteki genetik bozukluklara bağlıdır

İkinci 3 ayda annenin gebeliğe daha çok alışması, göğüslere ve cinsel organlara giden kanın artışıyla beraber cinsel dürtüler normale dönebilir hatta artabilir. Bu nedenle gebeliğin ikinci trimesterinde cinsel ilişki sayısı artabilir, normalden farklı olarak ardı ardına orgazm olma durumu gözlenebilir.
Gebeliğin son 3 ayında ise annenin kilo alması, büyük bir karın, hareket kısıtlılığının artması, sırt bel ağrılarının arması, vulvadaki artan ödeme ve mantar enfeksiyonundaki arışa bağlı olarak ilişki sırasında ağrı hissedilmesi yine anne adayını cinsellikten uzaklaştırabilir.

Cinsel ilişki sırasında penis fetusla kesinlikle temas etmeyeceğinden cinsel ilişki bebeğe zarar vermez. Anne karnındaki bebek, uterusun kasları, gebelik kesesi ve kese içindeki amnion sıvısıyla dış etkilere karşı koruma altındadır. Orgazm, uterus kasıcı etkisi olan oksitosin salınıma neden olsa da bunlar kesinlikle doğumu uyarıcı veya başlatıcı düzeyde olmayacaktır. Yinede aşırı meme başı uyarımı da bu etkiye sebep olacağından aşırı meme bası uyarısından kaçınılmalıdır.

Cinsel ilişkiden korkan ve bebeğine zarar gelecek endişesiyle eşinden uzak duran anne adayları için neler söylemek istersiniz

Rutin gebelik muayenelerini aksatmayan ve normal fizyolojik bir gebelik dönemi geçiren bir anne adayının cinsel ilişkiden uzak durmasını gerektirecek hiçbir durumu yoktur. Doktoruna hiçbir konuda danışmaktan çekinmemeli ve eşiyle bedensel ve ruhsal birlikteliği gebelik öncesindeki gibi devam etmelidir. Anne adayı kendi öz bakımını gebelik öncesindeki gibi aynen devam ettirmeli ve cinsel açıdan kendine güvenini kaybetmemek için eşiyle sürekli iletişim halinde olmalıdır. Çünkü bayanlarda meydana gelen fiziksel değişiklikler de bebeğe zarar verme korkusunun yanında cinsellikten kaçmak için bir sebep olabilir. Sağlıklı gebelik sürecini devam ettiren, sağlıklı beslenerek egzersiz yaparak ruh ve beden sağlığını dengede tutarak öz bakımını yitirmeyen bir gebenin kendine güveni de tam olacak ve bu durum cinsel hayatına da olumlu yansıyacaktır.

Hamileliği riske etmeyecek seks pozisyonları neler, bunları açık olarak anlatabilir misiniz?

Gebelikte değişik seks pozisyonları denenebilir. Kontrolün daha çok kadında olduğu kadının üstte veya yanda olduğu pozisyonlar tercih edilmelidir. Yine ilerleyen dönemlerde erkek kadının arkasına olacak şekilde ya da yan yana uzanırken arkadan yaklaşımla vajinal giriş yöntemi denenebilir. İleri ki dönemlerde derin ilişki rahatsızlık vereceğinden derin penetrasyonlaran kaçınılmalıdır.

Normalde sıklıkla kullanılan misyoner pozisyonu denilen erkeğin üstte olduğu pozisyon gebeliğin süresi arttıkça karına baskı yaparak anneye rahatsızlık hissi verebilir, çocuğun kan dolaşımının olumsuz etkilenmesine neden olabilir.

Bu konuda baba adaylarına neler önerebilirsiniz?

Baba adaylarında da tıpkı anne adalarına olduğu gibi gebelik basında cinsel istek azalması görülebilir. Bunun nedeni anne adayları gibi bebeğe zarar gelme korkusunu yasamaları veya buna ek olarak annenin bu konudaki tereddütünden de etkilenebilmeleridir. Anne adayları gibi baba adalarının da gebeliğe alışma süreci vardır. Bu alışma sürecini hızlandırmak ve yasadıkları tereddütleri gidermek amacıyla rutin muayenelere eşlerinin yanında katılmaları doğru bir yaklaşım olacaktır.