Doğum Kontrol Hapları Kilo aldırır mı?

Doğum Kontrol HaplarıDoğum kontrol hapları kilo aldırır mı? Kilo alımı doğum control hapları içerisindeki progesterone tipine bağlı olarak gelişebilir. Yüksek doz hormon içeren, özellikle progesteronu değişik olan ilaçlarda belki su tutulumuna bağlı çok az bir kilo artışı söz konusu olabilir. Kadın bunu göğüslerde ve karın çevresinde şişkinlik şeklinde hissedebilir. Bu yan etkiler özellikle ilk kullanılmaya başlayan dönemde olabilir. Fakat, son yıllarda su tutucu etkisi olmayan yeni jenerasyon düşük doz hapların geliştirilmesi bu sorunu ortadan kaldırmıştır. Aslında doğum kontrol hapı kullananlarda bazen iştah artışı görülebilir. Dikkat edilmezse buna bağlı olarak kilo alınabilir. Yani ilacın direkt etkisinden çok iştah açılması sonucunda fazla yemeden kilo alma görülebilir.

Depresyon ve sinirlilik yapar mı?

Doğum control hapları içeriğindeki düzenlenmiş östrojen ve progesterone dengesinden dolayı depresyon ve sinirlilik yapmaz. Aksine östrojen ve progesteron içeren ilaçlar, menopoza bağlı ortaya çıkan depresyon ve sinirlilik gibi şikayetlerin tedavisinde de kullanılır.

Doğum kontrol haplarının içindeki hormonlar sağlığa zararlı mıdır?

İstenmeyen bir gebelikle karşılaştığında ve gebeliği kürtajla sonlandırdığında karşılaşılan riskler çok yüksektir. Doğum control hapları kürtaja bağlı olan kanama, enfeksiyon, rahim delinmesi, bir daha gebe kalamama gibi riskleri gebeliği önleyerek engeller. Doğum kontrol hapları kullanan ve 35 yaşın üzerinde olup sigara içen hastalarda damar içi pıhtı oluşumu riski yüksektir. Kullanmamak gerekir. Şeker, migren hastalığı olanlar da hekim gözetiminde ve eğer hekim onay verirse kullanabilirler. Aktif karaciğer hastalığı olanlar, hepatit geçirenler, kalp krizi veya felç riski olanlar da kullanmamalıdırlar. Ailesinde meme, rahim, yumurtalık kanseri olanlar ancak hekim onay verirse kullanabilirler. Emzirme dönemi için kombine denilen östrojenli doğum kontrol hapları uygun değildir. Anormal kanamsı olan bayanlar da kendileri gidip doğum control hapı almamlıdırlar. Muhakkak once jinekologlarına görünmelidirler.

Adet düzensizliği yaratır mı?

Aksine doğum mkontrol hapları birçok zaman adet düzenlemek için verilir. Bazen evli olmayan veya seksüel aktivitesi olmayan bayanlara sadece adet düzenlemek veya varolan yumurtalık kistlerinin yok etmek için verilir.

Kısırlığa yol açar mı?

Doğum control hapları kısırlığa yol açmaz. Bilakis, birçok kısırlık tedavisi öncesi yumurtalıkları düzene sokmak, hormonal durumu dengelemek için sıklıkla kullanılırlar. Ayrıca kısırlık yapmadığı gibi gebe kalmayı geciktirici bir etkisi de yoktur.

Cinsel isteği azaltır mı?

Hayır, aksine gaebelik korkusu olmadığı için kadın ve erkek cinsel yaşamdan daha fazla zevk alır hale geleceklerdir.

Bıraktıktan ne kadar süre sonra hamile kalınabilir?

Bıraktıktan sonra 3 ay içerisinde gebe kalma ihtimali hiç kullanmamış bayanlar kadar olur. Bıraktıktan hemen sonra hamilelik de sıklıkla görülür.

Henüz çocuk sahibi olmamış yeni evli çiftler için ideal bir korunma yöntemi midir?

Evet, yalnız kullanmadan once jinekologa gidilmeli, doğum kontrol hapı için bir kontrendikasyon var mıdır diye muayene olunmalı ve görüş alınmalıdır.