Kızlık zarı dikimi, birçok farklı nedenden dolayı bekaretini kaybetmiş olan kadınların başvurduğu bir genital estetik ameliyatıdır. Kızlık zarı dikimi ameliyatına en çok talep gösteren kişiler, evlenmek üzere olan ancak toplumsal tabulardan dolayı korkular yaşayan kadınlardır. Daha önce cinsel birliktelik yaşamış ya da bir kaza nedeniyle kızlık zarı yırtılmış olan ve ilk gece kanaması yaşamak isteyen kadınlara uygulanan bekaret zarı dikimi ameliyatı 2 farklı şekilde yapılmaktır.

Kızlık zarı vajinanın 1-2 santim kadar gerisinde bulunan ve çokça farklı çeşidi olan bir dokudur. Kızlık zarının görevi bir kadının bekaretini korumak değil iç genital organları dış etkenlerden korumaktır. Toplumda yer alan algı nedeniyle birçok kişi kızlık zarının vajina girişini tamamı ile kapattığını düşünmektedir. Ancak böyle bir durum son derece nadir görülür ve tıbbi olarak kızlık zarının vajen girişini tamamen kapatması kadında bazı sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olur. Sorunun giderilmesi için kızlık zarının küçük bir cerrahi operasyonla açılması gerekebilmektedir.

Kızlık zarının tamamen kapalı olması adet kanaması ve olağan rahim için akıntısının dışarı akamayarak rahim içinde birikmesine neden olur. Rahim içinde biriken kan ve salgılar belli bir süre sonra rahim içi enfeksiyonuna neden olarak kadında sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Bu durumda yapılabilecek tek şey küçük bir kesi ile kızlık zarının açılması ve rahim içindeki materyallerin dışarı tahliyesini sağlamaktadır.

Kızlık zarı, normalde bir ya da birden çok delikli bir yapıdadır. Bu sayede rahim içi sıvıları vajinadan kolayca dışarı akabilmektedir. Fakat bazı delikli kızlık zarı türlerinde ilk gece kanaması da denen bekaret kanaması meydana gelmez. Bu tip kızlık zarı çeşitleri kanama olmadığından dolayı toplum içinde esnek kızlık zarı olarak da bilinir. Yani kızlık zarının esnek olması aslında kızlık zarının vajen girişini tam olarak kapatmaması ve penisin kolayca rahime giriş çıkışını sağlayacak kadar boşluklu bir yapıda olmasıdır.

Tıkla Öğren –> https://www.saithalil.com/kizlik-zari-bozuldugu-nasil-anlasilir/

Kızlık zarı nasıl dikilir?

Kızlık zarı dikimi genç kızlar arasında çokça merak edilir. Hymenoplasti olarak da adlandırılan bekaret zarı dikimi ameliyatı jinekologlar tarafından yapılan bir ameliyattır ve 2 türü bulunur. Geçici kızlık zarı ameliyatı ve kalıcı kızlık ameliyatı farklı özelliklere sahiptir. Her iki ameliyat hakkından hekim tarafından detaylı bilgi verildikten sonra hasta seçimini yapar ve anestezi türü olarak lokal anestezi tercih etmişse genelde aynı gün operasyon uygulanır.

Geçici kızlık zarı dikimi nedir?

Geçici kızlık zarı dikimi son derece basit bir işlemdir ve kanamanın olması istenen cinsel birliktelikten 3-4 gün önce yapılan bir işlemdir. Geçici bekaret zarı dikimi ameliyatı sonrasında gerçekleşecek ilk cinsel ilişkide kanama olma ihtimali oldukça yüksektir ancak net bir şekilde kanama olacak demek mümkün değildir. Hastaya işlem öncesinde bu durumdan kesinlikle bahsedilir ve onay veriyorsa operasyona başlanır.

Kızlık zarı dikimi ameliyatı sonrası doktorunuzun size vereceği tavsiyelere uymak ameliyat sonrası iyileşme sürecini hızlandırır ve olası problemlerin ortaya çıkma ihtimalini de ortadan kaldırır.

Kızlık zarı bir organ değildir ve hayati bir önemi de yoktur. Ancak içinde yaşadığımız toplum tarafından kızlık zarına büyük önem atfedilir ve kadınların birçoğu da aynı baskıdan çekindikleri için kızlık zarı ameliyatı olmaya karar verirler. Bekaret zarı dikimi ameliyatı son derece mahrem olan ameliyatlardan biridir ve bundan dolayı gizli yapılması büyük önem taşır. Gizli kızlık zarı dikimi ameliyatı yapan yerler arasında yer alan kliniğimiz bilgi güvenliğine büyük önem verir. Bu da kadın istemediği müddetçe yapılan hiçbir işlemin 3. şahıslarla paylaşılmadığı anlamına gelir. Kızlık zarı ameliyatını gizli yapan yerler iyi araştırılmalı ve ilerleyen zamanlarda yaşanma ihtimali olan bazı sorunlar bu şekilde önlenmelidir.

Geçici kızlık zarı evlenmeden 3-4 önce yapılabilen ve son derece basit olan bir ameliyattır. Geçici bekaret zarı dikimi ameliyatı esnasında, daha önceden kızlık zarının yırtılması sonucu arta kalan dokular dikişi atılarak birleştirilir. Bu sayede ilk cinsel ilişki sırasında kızlık zarı kanaması olması beklenir ancak kanama konusunda kesin bir şey söylemek, bu yöntemle mümkün değildir.

Geçici kızlık zarı ameliyatı yaklaşık 15 dakika sürer ve işlem sırasında genel anesteziden çok lokal anestezi yeterli olur. Geçici kızlık zarı dikimi ameliyatı sonrasında 3-4 gün ilişkiye girilmezse kanama olmaması da muhtemeldir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi nedir?

Kalıcı kızlık zarı, geçici kızlık zarı dikimi ameliyatından farklı bir yöntemdir. Kalıcı kızlık zarı dikimi ameliyatında, geçici yöntemde olduğu gibi bir süre kısıtlaması söz konusu değildir.

Evlenmeden hemen önce yapılma zorunluluğu olmayan kalıcı bekaret zarı dikimi ameliyatı için işlemden ne kadar süre sonra ilk cinsel ilişkinin yaşanacağı da önemli değildir. Flep yöntemi ile bekaret zarı dikimi de denen bu operasyon sonrası bekaret kanaması %100 yaşanır.

Kadının kendi vajen dokusunun kaldırılması ile elde edilen yapay bir kızlık zarı dikiş atılarak vajinanın 1-2 santim gerisine sabitlenir ve ilk cinsel ilişkiye kadar bu doku burada kalır.

Kızlık zarı dikimi belli olur mu?

Kızlık zarı, doktor olmayan bir kişinin gözle görüp anlayabileceği bir doku değildir. Bu nedenle kızlık zarı dikimi anlaşılması mümkün olmayan bir işlemdir.

Kızlık zarı dokusu gereği oldukça fazla damarlanmanın olduğu bir yapıya sahiptir. Bu nedenle de kolayca kanayabilme özelliğine sahiptir. Penisin rahime girişiyle birlikte yırtılan bu doku tıpkı cildimizdeki normal bir kanama gibidir. Yani kızlık zarı kanamasının rengi normal bir kanama ile aynı renktedir. Kızlık zarı kanamasının süresi ise kadının kanının pıhtılaşma oranı gibi nedenlerde bağlı olarak değişse de çoğunlukla birkaç dakika içinde kanama kendiliğinden durur.

Kızlık zarı dikiminden sonra nelere dikkat etmeliyim?

 

Kızlık zarı ameliyatı sonrasında dikkatli olunması gerekir. Ameliyat sonrası enfeksiyon ya da beklenmedik bir komplikasyon çoğunlukla işlemden sonra gerekli uyarıları dikkate almayan hastalarda görülür. Ameliyat sonrasında yara tam olarak iyileşene kadar (geçici kızlık zarı ameliyatı hariç) cinsel ilişkiden uzak durmak, doktorunuzun yasakları kalkana kadar deniz, havuz, küvet ve sauna gibi enfeksiyona açık yerlerden uzak durmak, bisiklete ve/veya motosiklete binmek ya da operasyon bölgenize hasar verebilecek aktivitelerden kaçınmak büyük önem taşır. İşlemden hemen sonra ayakta duş alınabilir ancak yasaklı süre geçene kadar oturarak duş alınmaması gerekir.

Lazerle kızlık zarı nasıl dikilir?

Lazerle kızlık zarı ameliyatı son yıllarda oldukça fazla tercih edilmektedir. İyileşme süreci, ameliyat kesilerinden kaynaklı komplikasyon gelişmesi gibi risklerin daha az görüldüğü lazer ile kızlık zarı dikimi ameliyatından lazer cihazı kesi açılmadan işlem yapılmasını sağlasa da bu ameliyatta da dikişlerin olacağı unutulmamalıdır.

 

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz:

Kızlık zarı zedelenmesi ve kanaması nasıl olur?
Adet döneminde hamile kalınır mı?
Erken adet görme nedenleri nelerdir?
HPV Virüsü nedir? nasıl tedavi edilir?
Kızlık zarı dikimi fiyatları ne kadar

 

Detaylı bilgi için Özel Bahçelievler Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.
Cep Tel: 0532 414 56 66
Ofis Tel: 0212 603 66 54
E-Mail: [email protected]