Kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır genç kızların sıklıkla merak ettiği konuların başında geliyor. Kızlık zarının yırtılması durumunda az miktarda vajinal kanama olur. Ancak her kadında mutlaka kanama olmadığından bu belirtinin tek başına yeterli bir done olmadığını belirtmek gerekir. Dolayısıyla sorunun yanıtını öğrenmek için mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmeniz ve vajinal muayene olmanız gerekiyor. Hymen dokusu vajinanın yaklaşık olarak 1,5 cm iç kısmında yer alıyor. Kızlık zarının orta kısmında ise delik bulunuyor.

Her kadında kızlık zarı dokusu aynı görünümde değildir. Aynı esneklikte de değildir ve üzerindeki damarlanma oranı da yine farklı olabilir. Bu nedenle kızlık zarının yırtılması durumunda kanama oranı aynı olmayabilir. Cinsel ilişkiye girilmesi, vajina bölgesine darbe alınması ya da mastürbasyon nedeniyle kızlık zarında bozulma olduğunda kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır sorusuyla birlikte kızlık zarının onarılıp onarılmadığı da merak ediliyor. Hymen dokusunda kendiliğinden bir iyileşme meydana gelmez. Yani yırtılan kızlık zarının kendi kendine yeniden bütünlük kazanması mümkün değildir. Bu nedenle kızlık zarı dikimi işleminin yapılması gerekir. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından gerçekleştirilen kızlık zarı dikimi geçici ve kalıcı olarak yapılabiliyor ve her iki teknikte de cinsel ilişki esnasında kanama meydana geliyor.

Bir göz atın deriz –> https://www.saithalil.com/kizlik-zari-zedelenmesi-ve-kanamasi-nasil-olur/

Kızlık Zarı Bozulmasının Belirtileri

Vajinal kanama kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır sorusunun da yanıtıdır. En önemi ve en yaygın belirtinin kanama olduğunu söyleyebiliriz. Lakin kanama her durumda görülmeyebiliyor. Bu nedenle kızlık zarının bütünlüğünü kaybedip kaybetmediğinin net bir şekilde anlaşılabilmesi için mutlaka jinekolojik muayene yapılması gerekir. Bununla birlikte kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır sorusunun da yanıtı olarak değerlendirilen belirtileri hemen aktaralım:

  • Vajinadan kan gelmesi
  • Kasık bölgesinde hafif ağrı olması
  • Vajina girişinde hafif yanma ya da batma hissinin olması

Belirtilerin tümü ortaya çıkmayabilir. Pek çok kadında hymen dokusu yırtıldığında sadece kanama meydana geliyor. Batma ve yanma hissini yaşamayan çok sayıda kadın olduğunu unutmamak gerekiyor. Her ne kadar kanama en önemli belirti olarak görülse de damarlanmanın az olması kan miktarının da son derece az olmasını beraberinde getiriyor. Bu durumda kadın tarafından vajinal kanama anlaşılmayabilir. Hiçbir belirtinin ortaya çıkmamış olması ise kızlık zarının yırtılmadığı anlamına gelmez. İşte bu nedenle vajinal muayene en doğru bilgiyi almanızı sağlayan tek yöntemdir.

İlginizi çekebilir –> https://www.saithalil.com/adet-doneminde-hamile-kalinir-mi/

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Toplumda kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır konusunda pek çok yanlış inanış olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Bunlardan biri de yapılan muayenenin acı veren bir işlem olduğudur. Kızlık zarı muayenesi asla acı ya da ağrıya neden olmaz. Zira bu bilgi doğru olsaydı muayene öncesinde anestezi işlemine gerek duyulurdu. Oysa kızlık zarı muayenesi öncesinde herhangi bir anestezi işlemine bile gerek duyulmuyor. Muayenenin sadece 5 dakika gibi kısa bir süre içerisinde tamamlandığını belirtebiliriz.

Jinekolojik muayene masasında gerçekleştirilen muayene ile hekim tarafından hymen dokusu gözden geçirilir. Bu işlem esnasında vajina girişine bir alet yerleştirilmesine ya da tıbbi bir cihaz kullanımına gerek olmaz. Doktorunuz tarafından yapılan ve hiçbir şekilde acı vermeyen basit bir muayene sonrasında hymen dokusunun yırtılıp yırtılmadığı tarafınıza bildirilir ve böylelikle kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır gibi bir araştırma yapılmasına da gerek olmaz. Çok ender durumlarda kızlık zarı vajina girişinin biraz daha iç kısmında bulunabiliyor. Bu durumda doktor tarafından bu dokunun görülebilmesi için ıkınmanız istenebilir. Fakat ıkınma durumunda da ağrı, kramp ya da acı asla hissedilmez. Gönül rahatlığı ile muayene için randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Kızlık Zarı Çıplak Gözle Görülür mü?

Elbette kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır konusunda net bilgi almanızı sağlayan vajinal muayene esnasında hymen dokusu çıplak gözle görülebilir. Ancak bu durum doktorunuz tarafından yapılan muayenede geçerlidir. Kadınların ayna yardımı ile vajina içine bakması ile kızlık zarı dokusunu görmesi, yırtılıp yırtılmadığını anlaması mümkün olmaz. Bu yöntemin sizi yanıltabileceğini unutmamalısınız. Çünkü gördüğünüz herhangi bir dokuyu hymen dokusu sanabilirsiniz. Vajina içinde yer alan yumuşak dokular ile kızlık zarı dokusunu birbirine karıştırabilirsiniz.

Bu nedenle kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır konusunda merakınızı girmek için ayna ile vajina içine bakmak yerine muayene olmayı tercih etmeniz sizin için çok daha doğru bir seçenek olacak. Bu arada hymen dokusunun orta kısmında bir delik olduğunu da unutmamak gerekiyor. Kadınlar bu deliği gördüklerinde kızlık zarının yırtıldığını düşünebilir oysa hymen dokusu aslında halen bütünlüğünü koruyor olabilir. Bu gibi yanılgılar ileride hayal kırıklığına yol açabilir. Dolayısıyla en doğru bilgi için tıbbi muayene olmanız her durumda en doğru tercih olacaktır.

Tıkla Öğren –> https://www.saithalil.com/kizlik-zari-dikimi-nasil-yapilir/

Kızlık Zarı İlk Cinsel İlişkide Mutlaka Kanar mı?

Yapılan araştırmalar kadınların % 44’ünde ilk cinsel ilişki deneyiminde kanama olmadığını ortaya koyuyor. Bunun 2 nedeni var. İlki hymen dokusunun fazla esnek olmasıdır. Bu esneklik nedeniyle cinsel ilişkide penis kızlık zarına ulaşsa da dokuda yırtılma meydana gelmeyebilir. İkinci neden ise kızlık zarında damarlanmanın çok az olmasıdır. Bu durumda kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır sorusunda da değindiğimiz kanama meydana gelmez ya da tek bir damla gibi çok az oranda bir kanama görülür ve kadın tarafından bu kanama anlaşılmayabilir. Dolayısıyla ‘ilk cinsel ilişkide kanama mutlaka olur mu’ sorusuna ‘evet’ yanıtını veremeyiz. Her ne kadar kanama olmasa da ya da kızlık zarı fazla esnek bir yapıya sahip olsa da yapılan muayene ile bu dokunun bütünlüğünü koruyup korumadığı rahatlıkla anlaşılabiliyor.

İlk Kızlık Zarı Kanaması Ne Kadar Sürer?

Genellikle kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır konusunda değindiğimiz vajinal kanamanın 1 gün ila 2 gün sürdüğünü belirtebiliriz. Kanamanın süresi ve miktarı hymen dokusundaki damarlanma ile ilgilidir. Nadiren kızlık zarı kanaması 3 güne kadar uzayabilir. Ancak daha uzun sürmesi, çok yoğun bir kanama olması ya da kanamaya şiddetli ağrının eşlik etmesi gibi durumlarda mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulmalıdır. Bu durumda kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır konusunda ziyade bir sağlık sorunun olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir.

Bilgin olsun –> https://www.saithalil.com/kizlik-zari-dikimi-fiyatlari/

Mastürbasyon Kızlık Zarına Zarar Verir mi?

Genç kızların kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır konusuna odaklanmalarının en yaygın nedeni mastürbasyondur. Kızlık zarının zarar görüp görmemesi mastürbasyonun ne şekilde yapıldığı ile çok yakından ilgilidir. Şayet mastürbasyon esnasında parmak ya da sert bir cisim vajinanın içerisine girdiyse kızlık zarı yırtılabilir. Çünkü bu dokunun son derece kolay bir şekilde yırtılabilecek bir yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ancak sürtünme gibi daha farklı mastürbasyon yöntemlerinde, hymen dokusunun yer aldığı vajina içinin 1,5 cm ilerisi etkilenmez ve bu nedenle de kızlık zarı bütünlüğünü korumaya devam edebilir. Eğer mastürbasyon sırasında kanama meydana geldiyse kızlık zarının yırtılmış olma ihtimali son derece yüksektir. Net bir şekilde öğrenmek isteyenlerin ise kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından muayene edilmesi gerekir. 18 yaşından küçük olan bireylerin muayene olması için ebeveynlerinden birinin de olması gerektiğini bilmenizde fayda var.

 

Konu ile alakalı dış kaynaklar:
https://www.teenvogue.com/story/facts-about-hymen-and-virginity

 

Detaylı bilgi için Özel Bahçelievler Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.
Cep Tel: 0532 414 56 66
Ofis Tel: 0212 603 66 54
E-Mail: [email protected]