Adet döneminde hamile kalınır mı diye merak eden kadınların sayısı oldukça fazladır. Adetliyken hamile kalır mıyım sorusu ile bize gelen hastalarımıza bu sorunun net bir cevabının olmadığını söyleriz ve adetliyken hamile kalma riskinin az da olsa var olduğunu dile getiririz.

Üreme çağında olan her kadının adetli iken dahi olsa korunmasız cinsel ilişkiye girmesi sonucunda gebelik oluşması ihtimali bulunur. Gelecek planlarınız arasında bir çocuk sahibi olma yoksa gebelikten korunma yöntemlerini adet dönemi olsun ya da olmasın kullanarak cinsel ilişkiye girmeniz tavsiye edilir.

Tıkla Öğren –> https://www.saithalil.com/kizlik-zari-bozuldugu-nasil-anlasilir/

Adetliyken hamile kalma riskine dikkat

Adet döneminde yumurtlama olayı meydana gelir ve yumurtlama dönemi kadının hamile kalması için en ideal zamandır. Çoğu kadın adetin 4. gününde yumurtlama dönemine girer ve yumurtalıklarda yeni yumurta oluşur. Cinsel ilişki sırasında rahim içine giren sperm hücreleri ortalama 72 saat boyunca canlı olarak kalır. Bundan dolayı da adet olmadan 2-3 gün önce korunmasız cinsel ilişkiye girmek ve adet süresince de 7 ila 10 gün arasında düzenli olarak ilişkiye girme sonucunda gebelik oluşma ihtimali oldukça yüksektir.

Her adet döneminde vücut kendisini bir sonraki aya hazırlamak için yeni yumurtalar üretir. Bu süreçte rahim içi dokusu kalınlaşır, hormon seviyeleri artar ve yumurtlama meydana gelir. Sağlıklı bir kadında ilk adetten menopoza kadar süregelen bu rutin aslında vücudunun kendisini olası bir gebeliği hazırlama sürecidir. Bu süreçte yumurta hücresi sperm hücresi ile birleşir ve döllenirse gebelik oluşur. Gebeliğin oluşmadığı durumlarda da her ay adet döneminde gebelik oluşmadığı için rahim iç duvarındaki kalınlaşan tabaka, kanama ile vücuttan dışarı atılır. Bu aslında hepimizin bildiği adet kanamasıdır. Adet döneminde hamile kalınır mı sorunun cevabı her ne kadar net olarak verilemese de adetliyken korunmasız cinsel ilişkiye girmek her zaman az da olsa hamilelik riski barındırır.

Adet döneminde hangi şartlar olursa hamile kalınır?

Hormonal denge her kadında aynı olmaz. Her kadının metabolizması farklıdır bu nedenle de yumurtalama dönemi her kadında farklı olarak ilerler. Bu dönemde metabolik değişiklikler bazı kadınlarda hormon seviyesini de etkiler. Hormonal dalgalanmalar kadınlarda adet düzensizliğine neden olabilmektedir.

Adetliyken hamile kalır mıyım sorusu sıkça merak edilen bir konudur ve adetliyken hamile kalma kadının yumurtalama dönemi ile birebir alakalı olsa da bu aşamada sperm hücrelerinin yapısı da büyük önem taşır. Sperm hücreleri, rahim sıcaklığında 3 gün kadar canlı kalabilen bir yapıya sahiptir. Bu süreçte kaliteli bir sperm hücresi işlev kaybına uğramaz ve 3 gün boyunca bir yumurtayı dölleyebilecek kadar sağlıklı olur. Erkeğin sperm hücrelerinin kalitesi de adetliyken hamile kalır mıyım sorusu ile doğrudan alakalı bir konudur.

Adetten sonra kahverengi akıntı, lekelenme gibi süreçler de adetliyken hamile kalır mıyım endişesini devam ettirir. Çünkü bu dönem de yumurta hücreleri aktiftir.  Bazı kadınlarda lekelenme, adet sonrası rahimin temizlenmesi sürecini yansıtsa da bazen yumurta hücrelerinin işlevselliği de lekelenmeye neden olabilir.

Adet döneminde hamilelikten korunarak cinsel ilişki yaşanabilir mi?

Adetliyken hamile kalır mıyım sorusunu sık sık düşünen kadınların sayısı oldukça fazladır. Adetliyken ilişkiye girmek enfeksiyon ve gebelik başta olmak bazı birçok riskler barındırır. Ancak regliyken ilişkiye girmek isteniyorsa bu süreçte gebelikten korunmak için en uygun korunma yöntemi prezervatif kullanmaktır. Prezervatif kullanımı olası enfeksiyon ve gebelik riskini en aza indirecek bir korunma yöntemidir.

Adet dönemi kadınlar en hassas olduğu ve kendilerini özel hissettikleri bir dönemdir. Kanamanın devamlı olması ve diğer adet semptomları nedeni ile bazı kadınlar bu dönemde kendilerini temiz hissedemediklerini söylerler. Bazı kadınlar ağrılı adet görme sendromu da denen dismenore sendromuna sahip olurlar bu da adet döneminin çok sancılı ve ağrılı geçmesi anlamına gelir.

Kadınların çoğu kendisini oldukça hassas ve ağrılı hissettiği bu dönemde cinsel ilişkiye girmek istemeyebilir. Ancak bu her kadın için kesin bir kanı değildir. Adetliyken hamile kalır mıyım sorununu kafadan silmek ve enfeksiyon riskini en aza indirmek için adetliyken cinsel ilişkiye girme isteği olan kadınlar, partnerinin prezervatif ile korunması koşulu ile sorunsuz bir ilişki yaşayabilirler.   Adetliyken ilişkiye girmek bazı riskleri barındırsa da bu durumda kararı tabii ki de çift kendileri verecektir.

 

Adetliyken korunmadan girilen cinsel ilişkinin riskleri var mıdır?

Adetliyken hamile kalma riski her zaman vardır ve adetliyken hamile kalır mıyım konusu her kadının aklında mutlaka soru işaretleri bırakır. Diğer dönemlere bakarak gebelik riski düşük olsa da bu süreçte de gebelik oluşma ihtimalinin üzerinde durulmalıdır.

Adetliyken ilişkiye girmek genital enfeksiyon riskinden dolayı da dikkatli olunması gereken bir süreçtir. Rahim içinde doğal olarak laktik asit üretimi oluşur. Bu asit rahimi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olan bir sıvı ile rahim iç duvarını kaplar. Ancak adetin başlaması ile birlikte rahim bu asidin üretimin ara verir. Yani adetli iken rahim basta olmak üzere tüm genital organlar enfeksiyonlara açık hale gelir.

Kalınlaşan rahim iç tabakası adet kanaması ile birlikte dışarı atılır. Bu süreçte kanamanın daha rahat olması için rahim ağzı normal günlerden daha fazla açıklığa sahip olur. Bu nedenle de adetliyken ilişkiye girmek sadece adetliyken hamile kalır mıyım sorunu yaratmakla kalmaz aynı zamanda hem kadın hem de erkek için hastalık riski oluşturur.

Adetin 4. Günü Hamile Kalınır mı?

 

Adetin dördüncü günü teknik olarak hamile kalma şansının çok düşük olduğunu söyleyebiliriz. Ancak gebeliğin % 100 mümkün olmadığını belirtmek doğru olmaz. Çünkü sperm hücreleri uygun koşullar olduğunda rahimde 72 saat boyunca canlı kalabiliyor. Adet döneminin başlangıcında korunmasız cinsel ilişkiye girilmesi durumunda, döllenmeye hazır yumurta mevcutsa, döllenme meydana gelebilir ve gebelik oluşabilir.

Adet Dönemine Yakın Hamile Kalınır mı?

Adet dönemine yakın bir zamanda hamile kalma şansı, adet döneminde hamile kalma şansından çok daha yüksektir. Her kadında yumurtanın döllenme için ideal olgunluğa ulaşma süresi aynı olmaz. Yumurta adet döneminden sonraki 14. gün ila 15. günde çatlamaya hazır hale gelir. Ancak bazı kadınlarda bu süre daha uzun olabiliyor ve dolayısıyla yumurtanın çatlaması, döllenmesi ve döllenen yumurtanın rahme yerleşmesi yani gebelik oluşması bir sonraki adet dönemine yakın bir döneme denk gelebiliyor.

Adet Dönemi ile Hamilelik İlişkisi Nedir?

 

Adet dönemi kadınlarda her ay gerçekleşen ve döllenmeyen yumurtanın vücuttan atıldığı dönemdir. Kadınlarda rahim kendini her ay hamilelik için hazırlar. Hamileliğin gerçekleşmesi durumunda adet kanamaları da doğuma kadar olmaz. Gebeliğin gerçekleşmemesi durumunda ise döllenmeyen yumurta adet kanaması ile vücuttan atılır ve adet dönemi sonrasında rahim kendini yeniden gebeliğe hazırlamaya başlar.

Adetliyken Mide Bulantısı Hamilelik Belirtisi midir?

Mide bulantısı gebelikte yaygın görülen sıkıntılardan biridir ve genellikle hamileliğin 5. haftasında ya da 6. haftasında ortaya çıkar. Dolayısıyla adet döneminde yaşanan mide bulantısı gebelik döneminde yaşanan mide bulantısı ile aynı değildir. Adet döneminde hormonal denge nedeniyle mide bulantısı yaşanabilir ve kokulara karşı bir hassasiyet hissedilebilir. Ancak çoğu zaman bu durum gebelikten kaynaklı değildir.

 

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz:

Tüp bebek sonrası adet kanaması
Erken adet görme nedenleri
Kızlık zarı zedelenmesi ve kanaması
Dış gebelik nedir? nasıl tedavi edilir?

 

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:
https://drtugrulabacioglu.com/adet-doneminde-hamile-kalinir-mi/

 

Detaylı bilgi için istanbul tüp bebek ve kadın sağlığı merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.
Cep Tel: 0532 414 56 66
Ofis Tel: 0212 603 66 54
E-Mail: [email protected]