Kızlık zarı zedelenmesi, kızlık zarı yırtılması ile en çok karıştırılan durumdur. Bekaretini kaybetme endişesi yaşayan genç kızların en çok merak ettiği konuların başında gelen kızlık zarı zedelenmesi ile kızlık zarı bozulması arasında belirgin farklar olsa da bunu net biçimde anlamak çok da mümkün değildir. Bir kadın cinsel ilişki, mastürbasyon gibi cinsel aktiviteler sırasındaki zorlanmalardan sonra gelen kanamanın kızlık zarı zedelenmesi ya da bozulmadan kaynaklı olup olmadığını net olarak anlayamaz. Bunun için de sıklık bir kadın doğum uzmanına muayene olarak vajinal kanamanın tam olarak neden kaynaklı olduğunu net biçimde öğrenmek ister.

Kızlık zarının bozulması sonucunda, vajen girişinden yaklaşık 2 cm içeride olan zar dokunun bütünlüğü bozulur ve damlama şeklinde kanama meydana gelebilir. Kanamanın nedeni zar dokunun yırtılması sonucu hasar gören kılcal damarlardır ve kanamanın normal durumlarda birkaç dakika içinde kendiliğinden geçmesi beklenir. Zedelenme de ise kızlık zarı dokusunun bütünlüğünde bir bozulma ya da yırtılma söz konusu değildir. Fakat zar dokuda meydana gelen tahriş, sızıntı şeklinde bir kanamaya neden olabilmektedir. Bu iki olay arasındaki farkı örneklendirmek gerekirse bir cilt kesiği sonrası kanama ya da cilt üzerinde meydana gelen hafif bir tahriş sonrası oluşan kanama oldukça açıklayıcı bir örnek olacaktır.

Kızlık zarının hasar görmesi durumunda zar doku zerinde gözle görülmesi son derece zor olan basit ve minik şişlikler meydana gelir. Bu şişlikler ek bir tedaviye gerek duyulmadan kendiliğinden iyileşen şişliklerdir.

Kızlık zarı zedelenmesi sonrası kan gelmesi normal bir durumdur. Kanamanın nedeni dokuların zorlanması sonucu meydana gelen doku tahribatıdır. Doku zedelenmesi gerek vajen gerekse de cilt yüzeyinde olsun kısa sürede, herhangi bir tedaviye gerek kalmadan iyileşen basit ve küçük yaralanmalardır. Bekaret zedelenmesi sonucu tam iyileşme sağlanması ve bu nedenle de bir sonraki ilk cinsel birliktelikte ilk gece kanaması yaşanması beklenir.

Tıkla öğren bilgin olsun –> https://www.saithalil.com/kizlik-zari-bozuldugu-nasil-anlasilir/

Kızlık Zarı Zedelenmesi Nasıl Olur?

Kızlık zarı zedelenmesi kadınların birçoğunda meydana gelen bir durumdur. Mastürbasyon, cinsel deneyim hatta abartılı şekilde yapılan bir genital bölge temizliği bile kızlık zarından zedelenmelere neden olabilmektedir.

Cinsel ilişki sırasında sürtünmeyle kızlık zarı bozulması durumu da zar yapıda zedelenmelere neden olan bir faktördür. Sürtünme esnasında oluşan cilt etkileşimi oldukça hassas ve ince bir yapı olan kızlık zarının zedelenmesi ya da zarar görmesine neden olabilmektedir. Aynı zamanda genital bölgeyi etkileyen bir kaza ya da travma geçirilmiş olması ya da bakteri, mantar enfeksiyonu geçiren genç bir kadının enfeksiyonundan dolayı genital bölgesinde aşırı kaşıma ihtiyacı duyması gibi olası durumlarda da kızlık zarı zedelenmesi olağanlaşabilir.

Bu gibi durumlarda oluşan kanama sonrasında aklınıza takılan ve sizi endişelendiren bir durum söz konusu ise yapmanız gereken tek şey uzman bir jinekologdan destek almaktır. Doktorunuz, olayı kendisine anlattığınızda size vajinal muayene yaparak kanamanın kızlık zarı bozulması mı yoksa zedelenme mi olduğunu birkaç saniye içinde anlayacaktır.

Kızlık zarı zedelenmesi belirtileri ile kızlık zarının bozulması hemen hemen aynı semptomları gösterir. Aradaki en belirgin fark kanama miktarı ve kanama süresidir.

Bu da cinsel bir aktiviteden sonra kanaması olan kadının durumu tam olarak anlayamamasına neden olabilmektedir. Kızlık zarı zedelenmesi de bekaretin bozulması da dışarıdan bakılınca anlaşılabilecek şeyler olmadığından dolayı belirtiler çoğunlukla kuşku uyandırmaktan öteye gitmez. Bu gibi durumlarda jinekolojik muayenenin tavsiye edilmesinin nedeni de budur. Kızlık zarı muayenesi sonrası zedelenme ya da bozulma birkaç saniye içinde anlaşılabilir.

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır mı?

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınması konusu sık sorulan bir sorudur. Kızlık zarı vajen girişini kapatan ancak tam anlamı ile örtmeyen bir yapıdır. Zarın yapısı sanıldığının aksine tamamı ile kapalı değildir ve ortasında ya da çevresinde boşluklar bulunur. Kızlık zarının esnek olması denen şey de esasında kızlık zarı tiplerinin farklılar göstermesidir. Öyle ki bu boşluklar adet kanamasının rahimden dışarı akmasını da sağlayan boşluklardır.

Kızlık zarı yırtılmadan hamile kalmak mümkündür. Sperm, yüzme özelliğine sahip bir hücredir ve bu boşluklardan içeri girerek rahme yerleşebilir. Yumurta hücresi ile döllenme meydana gelirse de gebelik oluşur.

Zedelenen Kızlık Zarı Kanar mı?

Kızlık zarı zedelendiğinde kanama meydana gelebilir ve bu kanamanın asıl nedeni doku üzerinde meydana gelen tahrişlerdir. Tahriş sonrası kızlık zarında az miktarda kanama görülebilir.

Zedelenme sonucunda zar üzerinde gözle görünmesi imkansız minik yaralanmalar oluşur. Bu yaralanmalar zarın bütünlüğünü bozacak nitelikte yaralanmalar olmadığından dolayı kadının tam cinsel birleşme sonrasında kanama yaşaması beklenir.

Kızlık zarı çeşitleri olan bir yapıdır. Kızlık zarının esnek olması olarak tabir edilen durum da aslında bir kızlık zarı çeşididir ve zarın bütünlüğünün tamamen bozulması vajinal doğum gibi müdahaleler ile mümkün olmaktadır.

Kızlık zarı türleri her kadında farklı olabilir ve bazı zar anatomileri ilk gecede kanama olmamasına yani cinsel ilişkiden sonra kızlık zarının kanamaması gibi durumların meydana gelmesine de neden olabilmektedir. Bu nedenle de ilk gece kanaması olmaması aslında bir bekaret varlığının ya da yokluğunun kanıtı olarak görülmemelidir.

Kızlık zarı kanaması ne kadar sürer?

kizlik zari kanamasi ne kadardır

Kanama süresini belirleyen en önemli faktör kişinin kanının pıhtılaşma süresidir. Kanın pıhtılaşma süresi kişiden kişiye göre değişse de kanamanın meydana geldiği bölgedeki damarlanma da kanamanın durma süresi üzerinde etkin role sahiptir. Kızlık zarı, damarlanmanın fazlaca olduğu bir yapıdır. Bu nedenle de kızlık zarı zedelenmesi ya da kızlık zarı bozulması gibi durumlarda hızlıca kanama meydana gelmesi olası bir durumdur.

Kızlık zarı kanaması birkaç dakika içinde kendiliğinden dursa da bu süre bazen 1 saati bulabilmektedir. Kızlık zarı kanamasının durmaması durumunda acilen doktora başvurmak gerekebilir. Bu durumda akla ilk gelen şey coit yırtığı denen ve acil müdahale gerektiren vakalardır.

İlk gecede aceleci davranmak, ön sevişme olmadan ve kadında tam ıslanma sağlanamadan cinsel ilişkiye girmek vajinal dokularda da yırtılmalara neden olabilmektedir. Coit yırtılması durumunda vajinada derin yaralanmalar oluşur. Uzman bir doktorun yaralanmaları tespit ederek dikiş atması gerekebilir. Bu tür durumlarda acil müdahale kadının sağlığı için büyük önem taşır.

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz:

Adet döneminde hamile kalınır mı?
Dış gebelik nedir nasıl tedavi edilir?
Smear testi nedir? nasıl yapılır?
Kızlık zarı dikimi fiyatları ne kadar

Konu ile alakalı dış kaynaklar:
https://youngwomenshealth.org/2013/07/31/hymen_break/
https://drmehtapcicek.com/kizlik-zari-zedelenmesi/

Detaylı bilgi için Özel Bahçelievler Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.
Cep Tel: 0532 414 56 66
Ofis Tel: 0212 603 66 54
E-Mail: [email protected]