Erken adet görme, normal adet süresinden daha erken zamanda adet olmak anlamına gelir. Adet döngüleri arasındaki süre her kadında aynı olmasa da 28 gün ile 1 aylık döngüde adet görülmesi beklenir. Adet kanamasının 21 günden az olması ya da 35 günden fazla olması tıbbi olarak kabul edilebilen bir durum değildir. Erken adet görme de geç adet görme de araştırılması ve tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Bu nedenle normal adet süresinin öncesinde ya da sonrasında adet gören kadınların zaman kaybetmeden bir hekime başvurmaları gerekir.

Erken adet görme kadınların bir yıl içinde gördüğü adet kanamalarının da artması anlamına gelir. Bu da kansızlığa neden olarak kansızlığa bağlı şikayetlerin görülmesine de sebebiyet verebilmektedir.

Erken Adet Görmek Ne Demek?

Erken adet görmenin en bilindik nedenleri arasında en çok hormonal değişiklikler vardır. Hormon seviyesinde artma ya da azalmalar erken adet görmeye ya da geç adet olmaya sebep olmaktadır. Stres, ani duygusal değişimler, aşırı egzersiz yapmak gibi faktörler de adetin erken olması ya da geç olmasının diğer nedenlerini meydana getirmektedir.

Ergenlik dönemine giren bir genç kızda erken adet görmek ya da geç adet görme sorunları sık sık yaşanabilmektedir. Bunun nedeni genç kızın hormonlarının düzene girmeye çalışmasıdır. Kişiden kişiye göre değişse de birkaç ay içinde adet dönemlerinin normale dönmesi beklenir. Sorun uzun süre devam ederse genç kızın mutlaka bir uzman tarafından kontrol edilmesi gerekir.

Premenopoz denen dönemde de adet dalgalanmaları sık yaşanır. 40’lı yaşların ortalarına denk gelen bu dönemde hormon seviyesindeki ani iniş çıkışlar erken adet görme ya da geç adet görme olarak karşımıza çıkar. Bu durum 4-5 yıl kadar devam edebilmektedir.

Doğum kontrol hapı, ertesi gün hapı ya da hormonal spiral kullanımı da adet süreci ile doğrudan bir ilişki içindedir. Bununla birlikte kan sulandırıcı ilaç kullanan kadınların da sık sık erken adet görme ve yoğun kanamalı adet görme şikayetleri olabilmektedir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Erken Adete Yol Açabilir

Klamidya ve gonore gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar da erken adet görmeye neden olabilir. Bu bakterilerden kaynaklı hastalıklar aynı zamanda idrar yaparken zorlanma, ağrılı cinsel ilişki ve alt karın ağrısı gibi semptomlara da neden olabilmektedir.

Polikistik over sendromu da adet gecikmeleri ya da erken adet görme gibi sorunlarda ilk akla gelen hastalık ihtimalleri arasında yer alır. Çikolata kisti (endometriozis) belirtileri arasında da en sık karşımıza çıkan şikayetlerden birini erken adet görme oluşturur. Diyabet ve tiroid gibi endokronojik hastalıklar da erken adet görme ile ilişkili hastalıklardır.

Bir kadın düzenli adet görüyor ve kanamaları normal seviye devam ediyorken aniden değişen adet döngüsü, kanama sorunları yaşıyorsa bunun nedeni mutlaka araştırılarak sorunun kaynağı bulunmalıdır. Çünkü aniden adet düzeninde meydana gelen sapmalar ya da sık sık yaşanan ara kanamalar basit bir hormon değişikliği belirtisi olabileceği ciddi hastalıkların da habercisi olabilmektedir.

Adet dönemlerinde bu tip sorunların altında yatan problemler ne yazık ki her zaman yukarıda saydığımız hormonal değişikler, stres gibi basit nedenler olmamaktadır. Miyomlar, polipler, rahim içi tabakasında oluşan sağlık sorunları (rahim içi tabakasının uzun süre adet görememeye bağlı aşırı kalınlaşması, endometrium kanseri) yumurtalık kistleri, yumurtalık kanseri,  rahim kanseri, rahim ağzı kanseri gibi hastalıklar da adet döngüsünü doğrudan etkileyebilen hastalıklardır.

Erken Adet Görme Hamilelik Belirtisi midir?

Üreme çağında olan ve adet gecikmesi yaşayan her kadın, adet rötarının gebelikle alakalı olabileceğini düşünür. Hamilelikte adet görülmez ancak ara kanamaya benzer bir kanama meydana gelebilir. Bu duruma implantasyon kanaması denir ve adet kanamasından farklı bir kanama yaşanır. Yerleşme kanamasının rengi adet kanamasından çok daha açıktır ve lekelenme tarzında görülür. Bu kanama bazen erken adet kanaması ile karıştırılabilmektedir.

Adet Düzensizliği Nedir?

Yukarıda da anlattığımız gibi erken adet görme de geç adet görmek de adet düzensizliği olarak tanımlanır. Adet kanaması süresi en fazla 8 gündür ve kanama yoğunluğu kadını yoracak, kansızlığa neden olacak kadar yoğun olmamalıdır. Her adet döngüsünün tolere edilebilecek kadar ağrılı olabileceği gibi hiç ağrısız da geçmesi beklenir ve iki adet arasındaki sürenin 28-35 gün olması gerekir. Vücudun bu rutinin dışına çıkması adet düzensizliğine neden olur ve bu durum bazı hastalarda kendiliğinden geçse de bazı hastalarda tedavi olmayı gerektirebilir. Ergenlik döneminde ve menopoz döneminde adet düzensizlikleri sık yaşanılan bir durumdur.

Adet Düzensizliği Belirtileri Nelerdir?

Adet düzensizliği belirtileri arasında sık adet görme, seyrek adet görme, hiç adet görememe, ara kanamalar, adet kanamasının aşırı ya da az olması, adet süresinin uzunluğu ve kısalığı gibi sorunların tamamı adet düzensizliği olarak tanımlanır.

Adet Düzensizliği Nasıl Tedavi Edilir?

Ergenlik döneminde adet düzensizliği ve menopoz döneminde adet düzensizliği çok fazla tedavi gerektiren bir durum değildir. Ancak beklenenden uzun bir dönem yaşanıyorsa doktorunuz düzenli takip isteyebilir.

Ancak ergenlik ya da menopoz dışında bir dönemde bu sorunlar yaşanıyorsa soruna neden olan tüm nedenler tespit edilmeli ve en kısa sürede tedavi edilmelidir. Özellikle menopoz sonrası kanama miktarına ve süresine bakılmaksızın acilen araştırılarak sorun belirlenmeli ve gerekli tedaviye acilen başlanmalıdır.

Adet düzensizlikleri yaşayan kadın üreme çağındaysa ve aktif bir cinsel yaşama sahip ise akla ilk gelen şey gebelik olmalıdır. Bu gibi durumlarda hastaya gebelik testi yapılır ve sonuç negatif çıkarsa diğer nedenler araştırılır.

 

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz:
Smear testi nedir nasıl yapılır?
Miyom nedir belirtileri nelerdir?
Dış gebelik nedir nasıl tedavi edilir?

 

Detaylı bilgi için Özel Bahçelievler Kadın Doğum Merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.
Cep Tel: 0532 414 56 66
Ofis Tel: 0212 603 66 54
E-Mail: info@saithalil.com