Vajinismus tedavisi öncesinde sorunu tanımlamak, hastada bu rahatsızlığın neden geliştiğini belirlemek gerekiyor. Çünkü cinsel ilişkiye girememe hastalığı sanıldığı gibi sadece psikolojik unsurlardan kaynaklanmıyor. Bazı fiziksel unsurlar da bu rahatsızlığı beraberinde getirebiliyor. Dolayısıyla kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından yapılacak olan muayene, hastalığa neden olan fiziksel unsurların mevcudiyeti hakkında önemli bilgiler veriyor. Tedavi kapsamında hastanın terapi alması da önerilebiliyor ve vajinismus tedavisi fiyatları da bütçeyi zorlayan rakamlardan oluşmuyor.

Diğer makalemiz:
Tıkla –> Kegel egzersizi

Vajinismus Neden Olur?

Öncelikle ilişkiye girememe hastalığı % 90 oranında psikolojik unsurlardan kaynaklanır diyebiliriz. Fakat pelvik inflamatuar, vulvar vestibulitis ya da bartholin kisti gibi hastalıklar da bu rahatsızlığa neden olabiliyor. Vajina kısalığı, vajina içinde perde olması, kızlık zarının aşırı sert ya da kalın olması hatta vajinal enfeksiyon bile ilişkiye girememe hastalığı doğurabiliyor. Yani bu rahatsızlık tamamen fiziksel faktörlerden kaynaklanabiliyor ve bu durumda vajinismus tedavisi problemi giderme odaklı olarak uygulanıyor. Bununla birlikte psikolojik nedenler de hastalığa neden olabiliyor ve cinsel ilişkiye girememe tedavisi bilişsel ya da davranışsal terapi de gerektirebiliyor. Psikolojik nedenlere şu örnekleri verebiliriz:

 • Çocukluk/ergenlik döneminde cinsellikle ilgili yanlış bilgiler aktarılması
 • Cinselliğin acı veren, kadınların korkması gereken bir eylemmiş gibi yansıtılması
 • Cinsel istismar yaşamış olmak
 • Aşırı stres, kaygı, panik yaşamak
 • İlk cinsel ilişkinin acı veren bir boyutta yaşanması
 • Kendini beğenmeme, cinsellikle ilgili yetersiz ya da başarısız hissetme

Vajinismus Belirtileri Nasıldır?

vajinismus belirtileri nedir

Toplumda sadece cinsel ilişkiye girmekten korkmanın vajinismus olduğu düşünülüyor. Oysa ilişkiye girememe hastalığı daha farklı şekillerde de kendini gösterebiliyor. Örneğin cinsel ilişkinin ağrılı olması ya da partnerin yanında çıplak olmaktan korkma ve vücudu gizleme de bir vajinismus belirtisidir ve vajinismus tedavisi bu kişiler için de gereklidir. Öncelikle en yaygın belirtilere bazı örnekler verelim:

 • Cinsel ilişkiye hiç girememe ya da penisin sadece ucunun vajinaya girebilmesi
 • Ön sevişme sonrasında cinsel ilişkiye sıra geldiğinde paniğe kapılma, korkma, terleme ya da titreme
 • Partnerin vajinaya dokunmasından rahatsız olma
 • Vajinaya dokunmama hatta bakamama
 • Ped, tampon ya da bazı vajinal ilaçları kullanamama
 • Jinekolojik muayene olamama, korkma
 • Cinsel ilişkiye sadece tek bir pozisyonda ya da birkaç pozisyonda girebilme
 • Cinsel isteksizlik, uyarılma azlığı ve buna bağlı vajinal kuruluk
 • Ağrılı cinsel ilişki

Tüm bunlar vajinismus tedavisi kapsamında değerlendiriliyor ve hastanın yaşadığı belirtiler aslında ilişkiye girememe hastalığı derecesinde de önemi bir doneye dönüşüyor. Tedavinin psikolojik terapi ile desteklenmesi, çok daha kısa sürede tamamlanmasını sağlayabiliyorken daha başarılı sonuçlar elde etmeye de olanak tanıyabiliyor. Elbette bu durumda vajinismus tedavisi fiyatları da değişiyor.

Önerdiğimiz diğer makalemiz:
Tıkla –> Oksitosin hormonu

İlişkiye Girememe Rahatsızlığı Kimlerde Görülür?

Her yaş ve her meslek grubundan kişilerde ilişkiye girememe hastalığı görülebiliyor. Ancak genellikle aşırı baskı altında büyütülmüş olan kadınlarda bu rahatsızlığın daha sık görüldüğünü ve dolayısıyla vajinismus tedavisi ihtiyacının da bu kişilerde daha yaygın olduğunu söyleyebiliriz. Katı kurallar, dini ve ahlaki açıdan uygulanan baskılar kadınlarda cinselliğe bakış açısını değiştirebiliyor ve cinsellikten korkan bireylere dönüşmeleri sonucunu doğurabiliyor. Aynı zamanda cinsel istismara uğramış olmanın da vajinismus tedavisi ihtiyacını doğurabildiğini belirtmek gerekiyor. İğne korkusu, yükseklik korkusu, kapalı yerde kalma korkusu gibi fazla sayıda korkusu olan kadınlarda da ilişkiye girememe hastalığı daha sık yaşanıyor.

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz makalemiz:
Tıkla –> Bartholin kisti

Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Jinekolojik muayene vajinismus tedavisi öncesinde mutlaka yapılmalıdır. Çünkü bu hastalığa fiziksel bir unsurun neden olup olmadığının belirlenmesi gerekiyor. Hastaların muayene esnasında endişe yaşamalarına hiç gerek yok. Sadece birkaç dakikada tamamlanan ve hastaya hiçbir şekilde acı vermeyen bir muayene olduğunu belirtelim. Herhangi bir tetkik yapılmasına çoğu zaman gerek duyulmaz. Sadece bazı fiziksel hastalık şüpheleri tespit edilirse vajinismus tedavisi öncesinde hastalardan tetkik istenebilir.

Bunun dışında hastanın şikayetlerinin dinlenmesi de gerekiyor. Hastanın doktoruna yaşadığı sorunları çekinmeden aktarması, tanı konması açısından çok önemlidir. Hastalığın derecesinin belirlenmesinde de hastanın şikayetleri dikkate alınır. Ardından ilişkiye girememe hastalığı tanısı konabilir ve uygun tedavi prosedürü uygulanır. Psikolojik faktörlerden kaynaklı olarak ilişkiye girememe hastalığı yaşanıyorsa hastanın bilişsel ya da davranışsal terapi alması da gerekiyor.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Olur?

 

Bazı hastalıklarda tedavinin nasıl uygulanacağı hastanın şikayetleri dikkate alınarak belirlenir ve ilişkiye girememe hastalığı da bunlardan biridir. Hastaya özel olarak uygulanan terapiler ile desteklenen vajinismus tedavisi kapsamında hasta tarafından bazı egzersizler yapması da istenebilir. Ancak öncesinde yapılan jinekolojik muayenenin değerlendirilmesi gerekiyor. Çünkü bu hastalığa neden olan unsur şayet fiziksel bazı sorunlarsa öncelikle bu sorunların giderilmesi gerekir.

Örneğin hastanın cinsel ilişkide acı çekmesinin nedeni bartholin kisti olabilir. Kistin mevcudiyetini koruması durumunda vajinismus tedavisi ile başarı elde etmeyi beklememek gerekiyor. Dolayısıyla öncelikle bu hastalık tedavi edilmelidir. Ancak fiziksel bir unsur tespit edilmemişse zaman kaybetmeden vajinismus tedavisi aşamasına geçilebilir. Tedavi kapsamında uygulanabilecek bazı egzersizler de bulunuyor. Bu egzersizlere şu örnekleri verebiliriz:

 • Masaj egzersizleri
 • Kegel egzersizi
 • Parmak egzersizleri
 • Ayna egzersizi
 • Pelvik taban kasları rehabilitasyonu
 • Dilatör kullanımı

Bu egzersizlerin tamamının yapılmasına gerek olmaz. Hasta için en uygun olanı ya da hastayı en çok rahatsız etmeyecek olanı tercih edilir ve egzersizler hasta tarafından yapılır. Bu nedenle egzersizler ile ilgili olarak da endişe edilmesine gerek olmaz. Hastanın kendini rahat hissettiği bir zamanda yapılabilir. Bu arada hangi egzersizlerin tercih edildiği vajinismus tedavisi fiyatları üzerinde etkili değildir. Fiyatlar daha farklı unsurlardan etkilenir. Ayrıca tedavi süresinin de son derece değişken olduğunu söyleyebiliriz. Bazı hastalarda 3 ayda sonuç elde edilebilir ancak bazı hastalarda bu süre birkaç yıla kadar uzayabilir.

Adet gecikmesinin nedenleri nelerdir? hemen aşağıdaki linkten okuyun:
Tıkla –> Adet gecikmesi

Sekonder Vajinismus Nedir?

Kadınlarda her yaşta görülebilen ilişkiye girememe hastalığı temelde 2 farklı tipte değerlendirilir. Bunlar;

 • Primer vajinismus
 • Sekonder vajinismus

Primer vajinismus tedavisi daha farklı yöntemlerle yapılabilir. Bu tipte kadınlar ilk cinsel ilişkide istemsiz vajinal kasılma yaşar ve bu nedenle cinsel ilişki yaşayamaz ya da tam olarak yaşayamaz da diyebiliriz. Ancak sekonder tipte normal bir cinsel ilişki yaşanabiliyorken herhangi bir travma nedeniyle kadınlarda vajinismusun gelişmesidir. Örneğin cinsel istismar, zorlu bir doğum, kürtaj, düşük gibi nedenlerle sekonder tip vajinismusun sıklıkla yaşandığını söyleyebiliriz. Bu durumda cinsel ilişkiye girememe tedavisi ile beraber hastanın terapi alması da gerekebilir. Çünkü altta yatan unsur olan korkunun ortadan kaldırılması gerekir. Sekonder ya da primer vajinismus tedavisi fiyatları birbirinden farklı olabilir.

En çok sorulan sorulardan bir diğerine aşağıda ki linkten yanıtladık:
Tıkla –> Rahim sarkması

Vajinismus Tedavisinin Fiyatları

Hastalar vajinismus tedavisi fiyatları hakkında da bilgi alabiliyor. Ancak vajinismus tedavisi fiyatları her yerde aynı olmaz ve pek çok unsur fiyatlar üzerinde etkili olabiliyor. Örneğin hastada ilişkiye girememe hastalığı hangi derecede sorusunun yanıtına bağlı olarak ilişkiye girememe tedavisi fiyatları da değişir. Hastalığın şiddeti, nasıl bir tedavi şeklinin uygulanacağı, fiziksel bir neden olup olmadığı, varsa fiziksel nedeni ortadan kaldırmak için cerrahi bir operasyona ihtiyaç olup olmadığı gibi unsurlar vajinismus tedavisi prosedürünü belirlerken aynı zamanda fiyatlar üzerinde de etkili oluyor.

 

Konu ile alakalı dış kaynaklar:
https://www.medicalpark.com.tr/vajinismus-nedir/hg-1845

 

Detaylı bilgi için Özel Bahçelievler Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.
Cep Tel: 0532 414 56 66
Ofis Tel: 0212 603 66 54
E-Mail: [email protected]