Japon takvimi cinsiyet hesaplama yöntemi başta ülkemiz olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde tercih edilen metotlardan biridir. Anne ve baba adaylarının hamilelik haberini almasının ardından en kısa sürede bebeklerinin cinsiyetini öğrenmek istekleri ya da bebeklerinin cinsiyetini belirleme arzuları bu ve benzeri yöntemlerin uzun yıllardır gündemde kalmasını beraberinde getiriyor.

Geleneksel yöntemler olan ve bazı hesaplama işlemleri ile uygulanan Japon takvimi cinsiyet hesaplama yöntemi özellikle Japonya’da halen kullanılmaya devam ediyor. Ancak bu yöntemlerin hiçbir bilimsel ve tıbbi bir dayanağının olmadığını belirtmek gerekiyor. Bazı takvim hesaplama işlemleri ile gebelik öncesinde bebeklerin cinsiyetlerinin belirlenmesi ya da hamilelikte anne karnındaki bebeğin cinsiyetinin öğrenilmesi mümkün olmaz.

Aşağıdaki hesaplama aracını kullanarak öğrenebilirsiniz

Japon Takvimi Cinsiyet Tahmini Nasıl Yapılır?

Son derece karışık gibi görünse de Japon takvimi cinsiyet hesaplama işlemi aslında bir tablo hazırlanması ile gerçekleştiriliyor. Bu tabloda aylar hem yatay hem de dikey olarak şekilde yazılıyor. Sonrasında anne ve baba adayının doğdukları tarihler tabloda işaretleniyor ve bu tarihlerin kesiştikleri nokta belirleniyor. Bu kesişme noktası takvimdeki tarih ile karşılaştırılıyor ve bu sayede bebeğin cinsiyetinin kız mı yoksa erkek mi olduğu anlaşılmaya çalışılıyor.

Japon takviminde çok uzun yıllar öncesinde bebeklerin kız ve erkek olma ihtimalinin yüksek olduğu tarihler belirlendiğinden basit bir kıyaslama yapılması ile cinsiyet belirleme işlemi tamamlanabiliyor. Ancak bu belirleme işlemlerinin de hiçbir bilimsel dayanağının olmadığını belirtmek gerekir.

Dolayısıyla yapılan hesaplama, kesişme noktası olan tarihler ve karşılaştırmalar ile elde edilen sonuca yani Japon takvimi cinsiyet hesaplama yöntemine güvenilmesi anne ve baba adayları için ciddi bir hayal kırıklığına dönüşebiliyor. Bu yöntemi bazı çiftler istedikleri cinsiyette bebek sahibi olmak için kullanıyor. Hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın bu tür takvim hesaplama yöntemleri başarı sağlamaz.

İlgini çekebilir –> https://www.saithalil.com/rahim-agzi-yetmezligi/

Japon Takviminin Mantığı Nasıldır?

Genel olarak bakıldığında Japon takvimi cinsiyet hesaplama işleminin ya da yönteminin mantığı tamamen takvimdeki tarihin hangi cinsiyeti işaret ettiği üzerine kurgulanmıştır. Tüm gebeliklerde bebeklerin kız ya da erkek olma ihtimalleri % 50 düzeyindedir. Dolayısıyla bu gibi yöntemler uygulandığında elde edilen sonucun doğru çıkma ihtimali de sadece % 50’dir. Bu durum tamamen tesadüf eseri olarak hesaplama yöntemi ile bebeğin cinsiyetinin aynı olması sonucunu doğurabilir.

Zira çok eski dönemlerden kalma olan bu geleneksel yöntemlerin bilimsel olmamasına karşın günümüze kadar nesiller arasında aktarılmış olması da bundan kaynaklanır. Tesadüfen sonucun doğru çıkması, bu ve benzeri takvim yöntemlerini bilimsel kılmaz. Anne ve baba adaylarının bu konuyu değerlendirirken yöntemin bilimsel olmadığını da göz önünde bulundurması gerekiyor.

Bilgin olsun –> https://www.saithalil.com/beta-hcg-degerleri/

Japon Takvimi Doğru Sonuç Verir mi?

Çin ya da Japon takvimi cinsiyet hesaplama yöntemlerinin doğru sonuç verip vermediği konusundan önce bebeğin cinsiyetinin nasıl belirlendiğine değinmekte fayda olacaktır. Kadın üreme hücreleri sadece X kromozomu taşırken erkek üreme hücreleri yani spermler X ya da Y kromozomu içeriyor.

Döllenme meydana geldiğinde döllenmeyi sağlayan sperm hücresinin hangi kromozomu taşıdığı ise bebeğin cinsiyetinin de belirlenmesini sağlıyor. Şayet döllenen yumurtaya giren sperm hücresi X kromozomu taşıyorsa bu durumda bebeğin cinsiyeti kesinlikle kız olur. Ancak Y kromozomu taşıyan bir erkek üreme hücresi döllenmeyi sağladıysa bu durumda bebeğin cinsiyeti kesinlikle erkek olur.

Oysa Japon takvimi cinsiyet hesaplama yöntemleri ya da benzer geleneksel yöntemlerde bu konu hiçbir şekilde dikkate alınmıyor. Sadece takvimler, günler, anne ve baba adaylarının doğduğu tarihler gibi veriler kullanılıyor. Oysa döllenme meydana geldikten hemen sonra bile bebeğin cinsiyetinin öğrenilmesi mümkün olmaz.

Kadın üreme hücrelerinin hangi kromozomu taşıyan sperm hücresi ile buluşacağının da yılın hangi ayında ya da hangi gününde olunduğu ile hiçbir şekilde ilgisi yoktur. Dolayısıyla bu ve benzeri yöntemlerin doğru sonuç vermesi de imkansızdır. Elbette hesaplama sonucu ile yapılan ultrason görüntülemesinin sonucunda bebeğin aynı cinsiyette olduğu gibi durumlar da yaşanabilir. Ancak bunların tamamen tesadüf olduğunun asla unutulmaması gerekiyor.

Merak edilen bir konumuz –> https://www.saithalil.com/cinsiyet-belirleme-testi/

Japon Takviminin Dünyadaki Yeri

Sadece Japonya’da değil Uzak Doğu ülkelerinde hatta Avrupa ülkelerinde bile Japon takvimi cinsiyet hesaplama ya da bebeğin cinsiyetini önceden belirleme gibi konular çiftler arasında bir hayli popülerlik kazanmış durumdadır. Ülkemizde de benzer bir popülaritenin olduğunu gözlemlemek mümkün… Ancak kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının tıbbi anlamda hiçbir geçerliliği olmayan bu gibi yöntemlere ilgi gösterilmesini önermediğinin de altını çizmek gerekiyor. Bunun nedeni ise bebeğin gerçek cinsiyetinin öğrenilmesi durumunda bazı çiftlerin büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor olmasıdır.

Zira bebeğin cinsiyetinin öğrenilmesi için çok uzun süre beklemeye gerek olmaz. Çiftler bu konuda çok sabırsız davranabiliyor. Oysa gebeliğin 12. haftası ila 14. haftası arasında yapılan ultrason görüntülemesi ile bebeğin cinsiyetinin öğrenilmesi zaten mümkün oluyor. Sadece ender durumlarda bebeğin pozisyonu uygun olmuyor ve dolayısıyla biraz daha beklemek gerekebiliyor. Bilim dışı yöntemler yerine tamamen bilimsel olan yöntemlere inanılmazı, rağbet edilmesi çok daha doğru bir seçim olacaktır. Bu sayede olası hayal kırıklıklarının önüne geçmek de mümkün olabilir.

Japon Takvimi Ne Zaman Kullanılır?

Çiftler Japon takvimi cinsiyet hesaplama yöntemini hamilelik haberi aldıklarında kullanabiliyor. Aynı zamanda gebelik planlaması yapıldığında bebeklerinin cinsiyetini öğrenmek için de takvim yönteminden faydalanılabiliyor. İkiz bebek sahibi olmak isteyen çiftler de kimi zaman bu ve benzeri yöntemlere ilgi gösterebiliyor. Ancak Japon takvimi ile hesaplama yapılacak ikiz bebek sahibi olma ihtimalinin yüksek olduğu dönemi öğrenmek mümkün olmuyor. En azından bu yöntemin söz konusu vaatte bulunmadığını söyleyebiliriz.

Başta Türkiye olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde bilim dışı yöntemler çok eski dönemlerden bu yana kullanılıyor. Anne adayının karnına yüzük sarkıtmak ve yüzüğün hareketlerine bakarak bebeğin cinsiyetini tahmin etmeye çalışmak bunlardan biridir. Annenin aşerme döneminde tatlı mı yoksa ekşi gıdalar mı aşerdiğine göre cinsiyet tahmini yapmak gibi yöntemleri de örnek gösterebiliriz. Ancak anne adayının bazı gıdalara verdiği tepkiler gibi yöntemler de tamamen bilim dışıdır.

Her anne adayı gebelik döneminde farklı gıdalar tüketmek isteyebilir. Aşerme dönemlerinde tüketilmek istenen gıda çeşitleri ile bebeklerin cinsiyeti arasında hiçbir bağ bulunmaz. Sonuç olarak hangi dönemde Japon takvimi gibi yöntemler tercih edilmiş olursa olsun bu yöntemlere inanmak uzmanların önerilerinden biri değildir.

Faydası olur –> https://www.saithalil.com/hamilelikte-kist/

Japon Takvimine Göre Bebeğin Cinsiyeti Belirlenebilir mi?

Elbette Japon takvimi cinsiyet hesaplama işlemlerinin tıpta da bir geçerliliği olmadığından bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi mümkün olmaz. Gebelik öncesinde bebeğin cinsiyeti ancak tüp bebek tedavisi uygulandığında yani yardımcı üreme tekniklerinden faydalanıldığında mümkün olabilir. Fakat her ülkede bu seçeneğin çiftlere sunulmadığını da bilmenizde fayda var. Türkiye’de tüp bebek tedavisinden faydalanan çiftlerin bebeğin cinsiyetini seçmesi yasaktır.

PGT adı verilen bu yöntem ile bebeğin cinsiyetinin belirlenmesinde % 99.9 oranında başarı sağlanabiliyor. Fakat ülkemizde yasal olarak böyle bir olanak sunulmaz. Hindistan ve İsrail gibi bazı ülkelerde yasal bir sınırlama bulunmuyor. Bazı ülkelerde ise 1 çocuk sahibi olma şartı gündeme geliyor. Dolayısıyla çeşitli ülkelerde farklı yasaların geçerli olduğundan söz edebiliriz.

Şu konumuza da göz atın deriz –> https://www.saithalil.com/detayli-ultrason/

 

Detaylı bilgi için Özel Bahçelievler Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.
Cep Tel: 0532 414 56 66
Ofis Tel: 0212 603 66 54
E-Mail: [email protected]