Hamilelikte kist oluşumu her daim bebek için tehlike arz eden bir durum olarak değerlendirilmemelidir. Gebelikte en sık rastlanan follikül kistleri ve korpus luteum kistleri oluyor. Yumurtalık kistleri gebelik döneminde oluşabiliyor. Bazı anne adaylarında ise hamilelik öncesinde yumurtalık kisti oluşuyor ve haliyle gebelik döneminde de kistler rahimde kalmaya devam ediyor. Genel olarak bakıldığında ise kistlerin toplumda görülme sıklığının % 5 ila % 10 düzeyinde olduğunu söyleyebiliriz.

Hamilelik Kisti Ne Zaman Kaybolur?

Gebelik döneminde ortaya çıkan her kistin zaman içerisinde kendi kendine ortadan kaybolabileceğinden söz edemeyiz. Dolayısıyla hamilelikte kist mutlaka kendi kendine kaybolur düşüncesine kapılmamak gerekiyor. Kistlerin kaybolması noktasında iç yapılarının ve ebatlarının çok büyük önem taşıdığını belirtmek gerekir. şayet kistlerin büyüklüğü 5 cm ila 6 cm arasındaysa kendi kendine kaybolma olasılığı % 50 seviyelerindedir. Fakat daha büyük ebatlarda kistler söz konusu olduğunda kendi kendine kaybolma olasılığı % 10’a geriliyor. Bu kistler genellikle mevcudiyetini koruyor.

Kistlerin kaybolması konusunda gebelik haftasına da değinmekte fayda var. Çünkü hamilelikte kist noktasında gebeliğin 16. haftası oldukça kritiktir. Şayet gebeliğin 16. haftasından sonra kistler halen mevcutsa bu durumda kaybolma beklentisinin de artık ortadan kalktığından söz edebiliriz. İstatistikler hamilelikte oluşan kistlerin genellikle gebeliğin 16. haftasına kadar kaybolduğunu ortaya koyuyor. Kaybolmayan kistler için de devreye cerrahi operasyon giriyor. Fakat cerrahi operasyon için de mutlaka gebeliğin 18. haftasını beklemek gerekiyor. Sadece kistin torsiyona uğraması yani dönmesi gibi çeşitli spesifik durumlarda gebeliğin 18. haftası beklenmeden derhal ameliyat planlamasının yapılması gerekebiliyor. Operasyon için gebeliğin 18. haftasının beklenmesinin nedeni ise ameliyatın bu dönemde fetüs için daha az oranda risk içeriyor olmasıdır.

Riskli gebelik nedir? kimler de görülür?
Tıkla –> Riskli gebelik

Hamilelikte Kist Sancı Yapar mı?

Bu sorunun yanıtı da kistin yapısına ve türüne bağlı olarak değişebiliyor. Örneğin hamilelikte kist konusunda şayet yumurtalık kistlerinden söz ediyorsak, bu kistler düzenli bir sancı ya da ağrıya sebebiyet vermiyor. Sadece tuvalet ihtiyacı geldiğinde anne adayları sancı ya da ağrı hissedebiliyor. Bununla birlikte ani vücut hareketlerinde de yumurtalık kistlerinden kaynaklı bir sancı ortaya çıkabiliyor.

Fakat daha farklı kist türleri ya da büyük ebatlarda kistler söz konusu olduğunda hamilelikte kist sancıya neden olabiliyor. Sancının ne kadar şiddetli olduğu ise kişiden kişiye değişir. Bazı anne adaylarında sancı hafif düzeyde olurken bazılarında hem daha uzun süreli hem de daha yoğun bir sancıdan söz edilebiliyor. Şayet bıçak saplanması şeklinde bir ağrı olursa, ağrının şiddeti giderek artıyorsa hiç zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız. Özellikle kanama olması durumunda karın bölgesinde ciddi bir hassasiyet oluşabiliyor ve ağrı da karın bölgesinde daha şiddetli bir hale gelebiliyor. Kanama olması durumunda derhal müdahale edilmesi gerekir.

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz makalemiz:
Tıkla –> Hamilelikte vajina ağrısı

Hamilelikte Kist Düşüğe Neden Olur mu?

Anne adaylarının hamilelikte kist konusunda en büyük endişeleri bebeklerini kaybetmek yani düşük yapmaktır. Kist, gebelik süresi boyunca asla düşüğe neden olmaz diyemeyiz. Çünkü kistten kaynaklı olarak kanama, ağrı gibi semptomlar ortaya çıkabiliyor ve bu da maalesef düşüğe hatta erken doğuma neden olabiliyor. Çünkü ortaya çıkan sancı tetikleyici bir unsura dönüşüyor. Bununla birlikte çikolata kistinin de düşüğe neden olabildiğini belirtmeliyiz.

Çikolata kisti, özellikle büyüklüğü 5 cm’den daha fazla olduğunda kimyasal maddeler salgılamaya başlıyor. Bu da düşük yapma sonucunu doğurabiliyor. Elbette hamilelikte kist olması mutlaka düşüğe neden olacağı anlamına gelmez. Ancak bu riskin mevcut olduğunu da belirtmek gerekir. Özellikle kist yapısında bazı komplikasyonların gelişmesi, düşük yapma, erken doğum gibi istenmeyen gelişmelere yol açabiliyor.

Şu makalemize de göz atın deriz:
Tıkla –> Detaylı ultrason

Kisti Olanlar Hamile Kalabilir mi?

Aslına bakıldığında kist doğurganlık üzerinde olumsuz etkilere yol açan bir rahatsızlıktır. Ancak kimi zaman hamilelikte kist oluşumu kontroller esnasında fark ediliyor. Yani kist mevcudiyetine rağmen gebelik de oluşabiliyor. Dolayısıyla her ne kadar kist hamile kalma olasılığını düşürüyor olsa da % 100 gebeliğe engel değildir. Elbette kistin nerede olduğu, erkek ve kadın üreme hücrelerinin buluştuğu bölgeleri tıkayıp tıkamadığı gibi unsurlar da, bu sorunun yanıtında belirleyici faktörlerdir. Yumurtalığın rahme açıldığı kanalları tıkayan kistler gebeliği önleyebiliyor.

Tüm bunlarla birlikte hamilelikte kist oluşumu anne adaylarında çeşitli sıkıntılara yol açabiliyor. Bu nedenle şayet kist mevcutsa, gebelik öncesinde müdahale edilmesi ve sonrasında gebelik planlamasının yapılması çok daha doğru olur. Böylelikle anne adalarının kist kaynaklı sorunları yaşamadan, daha konforlu bir gebelik dönemi geçirmeleri de mümkün hale gelir.

Önerdiğimiz makalemiz:
Tıkla –> Hamilelikte idrar rengi

Çikolata Kisti İle Hamilelik Olur mu?

Endometriozis yani toplumda bilinen adıyla çikolata kisti kadınlarda oldukça yaygın görülen bir problemdir. Tanı konduğunda ise doğurganlığın çikolata kistinden ne şekilde etkilendiği merak ediliyor. Yapılan araştırmalar ülkemizde çikolata kisti tanısı konan her 3 kadından 1’inin kist nedeniyle hamile kalamadığını ortaya koyuyor. Ancak hamilelikte kist tanısı konan kadınlar arasında endometriozis türü kiste sahip olanlar da var. Sonuç olarak çikolata kistinin gebeliğe % 100 engel olduğundan söz edemiyoruz.

Bu noktada çikolata kistinin düzeyine bakılması gerekiyor. Çünkü araştırmalar hafif ya da orta düzeyde çikolata kisti olan kadınların, ileri düzey çikolata kisti olan kadınlara nazaran daha kolay hamile kalabildiğini ortaya koyuyor. Zira hamilelikte kist konusunda daha önce de değindiğimiz gibi çikolata kisti düşüğe de neden olabiliyor. Bu nedenle kadınların hamilelik öncesinde tedavi görmesi ve çikolata kistinden kurtulması en doğru seçenektir. Ülkemizde tanı konmasında 5 ila 6 yıllık gecikmelerin olduğu da göze çarpıyor. Bunun en belirgin nedeni çikolata kistinin belirtilerinin hastalar tarafından ciddiye alınmaması ve rutin jinekolojik muayenelerin ihmal edilmesidir.

Hamilelikte Kist Kanama Yapar mı?

En çok merak edilen konulardan biri de hamilelikte kist ve kanama arasındaki ilişkidir. Kist gebelik döneminde patlayabilir ve kanama meydana gelebilir. Ancak kanama vajen bir kanam şeklinde olmuyor. Kan karın bölgesine doğru ilerliyor ve dolayısıyla ağrı, hassasiyet de karın bölgesinde yoğunlaşıyor. Bu nedenle kist kaynaklı kanamada adet dönemlerinde olduğu gibi vajinadan kan gelmesi beklenmez.

Elbette hamilelikte kist patlaması ve kanama durumunda derhal müdahale edilmesi gerekiyor. Özellikle kistin bir damar yapılanması üzerinde olması, kanamanın da çok şiddetli olmasına yol açıyor. Kistin dönmesi, burkulması yani tıptaki adıyla torsiyon durumunda kanama olabiliyor. Dolayısıyla özellikle hamilelikte kist tanısı konan anne adaylarının şiddetli ağrı yaşaması halinde doktora başvurmakta gecikmemesi önem taşıyor.

Hamilelerin en çok sorduğu sorulardan birine aşağıda açıklık getirdik:
Tıkla –> Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları

Kist Varken Hamile Kalmak Tehlikeli mi?

Kist oluşumları büyüyebiliyor, kanserleşebiliyor ve anne karnındaki bebeğe baskı yapabiliyor. Tüm bunlar hamilelikte kist riskleri arasında yer alıyor ve elbette bir tehlike arz edebiliyor. Bu nedenle kist varken hamile kalınması, kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının asla önermediği bir durumdur. Mutlaka bu risklerin gerçekleşeceğinden, kistin patlayacağından, kanama olacağından, fetüsün zarar göreceğinden söz etmiyoruz. Fakat bu riskleri göze almak yerine gebelik öncesinde kist tedavisi olmak ve sonrasında hamile kalmak çok daha akılcı bir tercih olur. Hamilelik döneminde kistin mevcut olması bile anne adaylarında ciddi bir stres nedenidir ve hamilelikte stres de istenmeyen bir durumdur.

 

Konu ile alakalı dış kaynaklar:
https://www.istanbulcerrahi.com/tr/saglikli-bilgiler/kadin-hastaliklari-ve-dogum-blog/over-kisti

 

Detaylı bilgi için Özel Bahçelievler Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.
Cep Tel: 0532 414 56 66
Ofis Tel: 0212 603 66 54
E-Mail: [email protected]