Hamilelikte idrar rengi kimi zaman anne adaylarını endişelendiren bir konu olabiliyor. Gebelik dönemi boyunca idrar renginde bazı değişimler meydana gelebilir. Bu değişimin her daim normal olduğundan söz edemeyiz. Çünkü idrar, insan sağlığına dair çeşitli ipuçları verebiliyor. Rengindeki değişimler kimi zaman normal olurken kimi zaman da bazı sağlık sorunlarından kaynaklanabiliyor. Dolayısıyla hamilelikte idrar rengi dikkate alınması gereken unsurlardan biridir. Anne adaylarının gebeliğin ilk gününden son gününe kadar idrar rengini gözlemlemesi ve ciddi bir değişim olduğunda doktorunu bu konuda bilgilendirmesi oldukça mühim bir konudur.

Hamile olan bir kişinin böbreklerinden süzülen kan miktarı, hamile olmayan bir kişiden 2 kat daha fazla olur. Hamile olan kişiler bu durumdan kaynaklı olarak daha sık tuvalete çıkma ihtiyacı hisseder ve aynı zamanda hamilelikte idrar rengi değişimi de çoğunlukla bundan kaynaklanır. Anne adayının idrarı gebelikten önce açık sarı tonlarındayken gebeliğin ilk haftalarından itibaren bu renk koyu sarıya ya da daha soluk bir renge dönebilir. Elbette hamilelikte idrar rengi gebelik dışında farklı unsurlara bağı olarak da değişebilir. Gebelik süresi boyunca idrarın renginde sürekli bir değişim de meydana gelebilir. Her zaman idrarınızın renginin aynı tonda olmasını beklemeyin. Konuya dair bilgi sahibi olan anne adayları idrar rengini gözlemleme noktasında daha hassas davranabiliyor.

Hamilelikte İdrar Rengi Nasıldır?

Bu durumda akıllara hamilelikte idrar rengi nasıl olmalı sorusu geliyor. İdrar renginin normalde açık sarı renkte olması gerekiyor. Fakat herhangi bir nedenle aldığınız bir ilaç ya da tükettiğiniz bazı gıdalar idrar renginin değişmesine sebebiyet verebilir. Bu noktada endişe etmenize gerek olmayacaktır. İdrar rengini etkileyen pek çok faktör bulunuyor ve bunlar arasında su tüketimi de bulunuyor. Az oranda su tüketmeniz durumunda idrarın renginde bir koyulaşma meydana gelebilir. Çok su tüketimi bu rengin çok daha açık tonlarda, şeffafa daha yakın olması sonucunu doğurabilir.

Hamilelik Döneminde İdrarda Kan Görülmesi

Gebelik döneminde idrarın rengindeki değişimler çoğu zaman normal olsa da idrarda kan görülmesi bir sağlık sorunu olduğu şüphesini doğurur. Bu nedenle hamilelikte idrar rengi anne adaylarının gebelik süresi boyunca gözlemlemesi gereken bir konudur. İdrarda kan görülmesinin pek çok farklı nedeni olabilir. Bunlar arasında en yaygın olanlar kist, tümör ya da böbrek taşı oluşumudur. Nedeninin mutlaka araştırılması gerektiğinden böyle bir durum yaşamanız halinde derhal bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir. Çoğu zaman anne adayları doktoruna bilgi vermek için rutin kontrol gününü bekliyor fakat beklemeniz sakıncalı olabilir. Zaman kaybetmeden doktorunuza konuyla ilgili bilgi vermelisiniz.

İdrar Rengi Neden Koyulaşır?

idrar rengi neden koyu olur

İdrarın rengini etkileyen çok sayıda faktör bulunuyor. Bunlar arasında en etkili olanı su tüketimidir. Hem gebelik dışında hem de hamilelikte idrar rengi koyulaşmasının yaygın nedeni vücudun susuz kalması yani gün içerisinde yeterli oranda su tüketilmemesidir. İdeal oranda su tüketmeye başlandığında idrarın renginde de bir açılma olur. Bunun yanı sıra tüketilen bazı gıdalar ya da kullanılan ilaçlar da idrar renginde koyulaşmaya sebep olabilir.

İdrar Renkleri Ne Anlama Gelir?

Anne adayları özellikle ilk gebeliklerinde idrar rengindeki değişimin sebeplerini merak ediyor. Elbette hamilelikte idrar rengi değişimi önemlidir ancak hemen paniğe kapılmamalısınız. Önemli olan konuyla ilgili bilgi sahibi olmanız ve hangi durumda bir sağlık kuruluşuna gitmeniz gerektiğini öğrenmenizdir. Gebelik süresi boyunca idrar renginde ne gibi değişimlerin olabildiğini ve olası nedenlerini sizlerle paylaşıyoruz.

Parlak Sarı Renkte İdrar

İdrara parlak sarı rengini veren riboflavin isimli maddedir ve bu madde B2 vitamininde fazlasıyla bulunuyor. Dolayısıyla hamilelikte idrar rengi parlak sarı yönünde bir değişim gösteriyorsa B2 vitamini içeren gıdaları fazla miktarda tüketmiş olma ihtimaliniz yüksektir. Anne adayları bu rengi “neon sarısı” olarak da adlandırabiliyor. Böyle durumlarda tükettiğiniz gıdaları yeniden gözden geçirmenizde fayda olacaktır. Vücudun günlük vitamin ihtiyacının karşılanması, gebelik döneminde de son derece önemlidir. Fakat vitaminin fazla oranda vücuda girmesi çeşitli sakıncalar doğurabilir. İşte bu nedenle hamilelikte idrar rengi vücudunuza giren B2 vitamininin oranı hakkında da bir fikir verebiliyor.

Çok Açık Sarı Renkte İdrar

İdrarın renginin çok açık sarı olması fazla oranda sıvı tüketiminden kaynaklanır. Gün içerisinde çok fazla su tüketmiyor olabilirsiniz. Ancak içilen sıvılar da hamilelikte idrar rengi üzerinde etkili olur ve şeffafa yakın bir renk tonuna neden olabilir. Bunun yanı sıra çok açık sarı renkte idrar, karaciğer ile ilgili herhangi bir sağlık sorunu olduğu şüphesini de doğurur. Bu nedenle doktorunuza bilgi vermeniz gereken idrar renkleri listesinde çok açık sarı renkte idrar da mevcut.

Altın Renginde Koyu Sarı Renkte İdrar

 

Gebelik süresi boyunca yaygın şekilde idrar renginin koyu sarı olmasına tanıklık edebilirsiniz. Çünkü hamilelikte idrar rengi oldukça yaygın bir şekilde koyulaşma yahut şeffafa yakın bir ton alma şeklinde değişiyor. Altın renginde koyu sarı idrar, B1, B2 ile B12 vitaminlerinden kaynaklanabiliyor. B grubu vitaminler gebelik dönemi dışında da idrar renginde bu yönde bir değişimi beraberinde getirebiliyor. Dolayısıyla endişeye mahal verilmemesi gereken bir durum olduğunu belirtelim. Vücudun susuz kalması durumunda da hamilelikte idrar rengi altın sarısına dönebilir ve tonu koyulaşabilir. Su tüketimini bir miktar artırmanız halinde idrarın renginde bir açılma meydana geldiğini görebilirsiniz. Gebelikte su tüketimi hem anne karnındaki bebeğin hem de anne adayının sağlığı açısından son derece önemlidir.

Turuncu Renkte İdrar

Kimi zaman hamilelikte idrar rengi turuncuya dönebilir. Özellikle turuncu renkte olan ve fazla tüketilen gıdalar idrar renginin turuncuya yakın bir renk alması sonucunu doğurabiliyor. Aynı zamanda laktasif maddeler vücuda fazla oranda girmiş olabilir ve bu da idrar renginin turunculaşmasına neden olabilir. Laktasif maddeler idrarın koyu sarı bir renk almasına da sebebiyet verebilir. Kullanılan bazı ilaçların ya da vitamin/mineral takviyelerinin de idrar rengini değiştirebileceğini belirtmek gerekiyor.

Mavi ve Yeşil Renkte İdrar

Anne adaylarını hamilelikte idrar rengi ile ilgili en çok endişelendiren durum, idrarın mavi ya da yeşile dönmesidir. Metilen mavisi içeren bazı ilacın kullanılması durumunda idrar rengi mavi ya da yeşil olabilir ve bu durum son derece normal olduğundan endişe etmenize gerek olmaz. İlacın kullanımının kesilmesi halinde idrar rengi de normale dönecektir. Fakat ender durumlarda idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklı olarak da böyle bir renk değişimi meydana gelebiliyor. Bu durumu göz önünde bulundurarak bir sağlık kuruluşuna başvurmanıza ve gerekli kontrollerin yapılmasında fayda olacaktır.

Kırmızı ya da Pembe Renkte İdrar

Maalesef hamilelikte idrar rengi çeşitli sağlık sorunları nedeniyle de değişebiliyor. Kırmızı ya da pembe renkte idrar çeşitli kontrollerin yapılmasını gerektirebilir. Örneğin kan idrara karıştığında idrar renginin kırmızı ya da pembe olmasını sağlayabiliyor. Bununla birlikte kist, tümör ya da idrar yolu enfeksiyonu gibi problemler de idrar renginde bu yönde bir değişim olmasına sebebiyet verebiliyor. Sadece bazı gıdaların tüketilmiş olması da bu sonucu doğurabilir. Fakat yine de kırmızı ya da pembe renkte idrar, doktorunuza bilgi vermeniz gereken bir durumdur.

 

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz:

Hamilelikte sigara kullanımı ve zararları
Cinsiyet belirleme testi
Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları
Mol gebelik üzüm gebelik nedir

 

Detaylı bilgi için Özel Bahçelievler Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.
Cep Tel: 0532 414 56 66
Ofis Tel: 0212 603 66 54
E-Mail: [email protected]