Hamilelikte vajina ağrısı anne adaylarının çok sık yaşadığı sorunlar arasında bulunuyor. Kimi zaman anne adaylarında endişeye de neden olabilen bu ağrıya batma hissi ya da kaşıntı da eşlik edebiliyor. Vajina bölgesinde ağrı ve kaşıntı olması problemi, gebeliğin herhangi bir döneminde ortaya çıkabiliyor. Ancak gebeliğin erken dönemlerinde yaşanması durumunda farklı, ilerleyen dönemlerinde yaşanması halinde daha farklı tedavi protokolleri uygulanıyor.

Anne adaylarının hamilelikte vajina ağrısı ya da vajina kaşıntısı problemini yaşamaları durumunda mutlaka kontrollerini yapan kadın hastalıkları ve doğum uzmanına bilgi vermesi gerekiyor. Bu sayede günlük hayatı da ciddi düzeyde sıkıntıya sokabilen söz konusu problemden kurtulabilirsiniz. Vajinada ağrıya ya da kaşıntıya katlanmanız gerekmiyor. Doktorunuz bu sorundan kurtulmanız için bazı önerilerde bulunacak ya da durumunuzun uygun olması halinde ilaç reçete edecektir.

Hamilelikte Vajinada Ağrı Olur mu?

Vajina bölgesinde ağrı hissinin ortaya çıkması ile birlikte hamilelikte vajina ağrısı olur mu sorusu akılları karıştırabiliyor. Pek çok farklı nedene bağlı olarak gebelik sürecinde vajina ağrısı yaşanabilir. Bu durum mutlaka anne karnındaki bebekle ilgili bir sağlık sorunu olduğu anlamına gelmez. Hatta vajina ağrısının bebeğin sağlığı ile bir ilgisi yoktur. Vajina ağrısı genellikle gebeliğin 12. haftası ila 16. haftası arasında kendini gösteriyor. Ancak daha erken ya da daha geç dönemde de hamilelikte vajina ağrısı meydana gelebilir.

Gebelikte ense kalınlığı testi nedir? faydaları nelerdir? detaylı bilgi için aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Tıkla –> Ense kalınlığı testi

Hamilelikte Vajina Ağrısı Neden Olur?

Vajinada meydana gelen ağrının en yaygın nedeni gebelik ile birlikte vücutta bazı değişimlerin olmasıdır. Hamilelikte rahim genişlemeye başlar ve genişledikçe rahimin etrafında bulunan kas ve bağ dokularında da esneme meydana gelir. Bu esneme hamilelikte vajina ağrısı olarak kendini belli eder. Rahmin büyümesi sadece vajinada değil, gebeliğin ilerleyen dönemlerinde bel ve karın bölgesinde de ağrıya neden olabiliyor. Özellikle hamileliğin 20. haftasında ani bir hareket vücudun çeşitli bölgelerinde ağrıya neden olabiliyor.

Hamilelikte relaksin ve progesteron hormonlarının artması önem taşıyor çünkü bu hormonlar pelvik kaslarının doğum sırasında gevşemesine yardımcı oluyor. Ancak aynı hormonlar hamilelikte vajina ağrısı nedenlerinden biridir. Gebeliğin ilk dönemlerinde rahmin iç duvarına bebeğin yerleşmesi esnasında da rahimde hafif ağrı olabilir. Bu durumda anne adayları genellikle rahim ağrısı ile vajinada ağrıyı birbirine karıştırabiliyor. Ayrıca hamileliğin son 3 ayında bebek vajinaya da bir baskı uygulayabiliyor ve bu baskıdan kaynaklı olarak da ağrı yaşanabiliyor.

Son olarak idrar yolu enfeksiyonunun da hamilelikte vajina ağrısı yapabildiğini belirtelim. Anne adayı sıklıkla idrara çıkıyorsa ve idrar çıkma esnasında yanma hissi de oluşuyorsa derhal bu konuda doktoruna bilgi vermelidir. Çünkü gebelikte idrar yolu enfeksiyonu mutlaka tedavi edilmesi gereken rahatsızlıklar arasında bulunuyor. Doktorunuz ilaç reçete ederek enfeksiyonun ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Hamilelikte detaylı ultrason ne zaman çektirilir? ne görülür? nasıl yorumlanır? ilginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalemize aşağıdan göz atabilirsiniz.

Tıkla –> Detaylı ultrason

Hamilelikte Vajinada Ağrıya Ne İyi Gelir?

Gebelik süresi boyunca zaman zaman azalan ve zaman zaman da şiddetlenen bir ağrı yaşayabilirsiniz. Bu durumda hamilelikte vajina ağrısı nasıl geçer ya da nasıl azalır sorularının yanıtını merak edeceksiniz. Ilık duş vajina ağrısının kısa sürede azalmasını sağlayabiliyor. Kasların gevşemesine de yardımcı olan ılık duş günde bir ya da ağrının şiddetine göre günde 2 defa denenebilir. Ağrının olduğu günlerde olabildiğince uzanarak dinlenmeye çalışmalısınız.

Aynı zamanda ani hareketlerden kaçınmanız da gerekiyor. Yukarıya doğru uzanmak, aniden kalkmak, aniden eğilmek gibi hareketler hamilelikte vajina ağrısı şiddetini artırabilir. Yavaş hareket etmeli ve vücudunuzu, özellikle de bel bölgenizi zorlayan hareketlerden kaçınmalısınız. Şayet ağrı şiddetliyse ya da günlük yaşam konforunuzu etkiliyorsa doktorunuzdan ağrı kesici ilaç önermesini de isteyebilirsiniz.

Hamilelikte Vajinal Kaşıntı Neden Olur?

Anne adayları hamilelikte vajina ağrısı kadar vajina kaşıntısından da şikayet edebiliyor. Vajina kaşıntısı geceleri uykudan uyandırabilecek kadar rahatsız edici bir formda olabilir. Pek çok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen vajina kaşıntısı mantar enfeksiyonu ya da HPV virüsü gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Ancak kaşıntının sadece alerjik reaksiyondan kaynaklı olabileceğini de belirtmek gerekiyor. Kullanılan sabun, deterjan, yumuşatıcı, kokulu tuvalet kağıdı gibi ürünler vücutta tepkiye neden olabiliyor ve buna bağlı olarak da vajinal kaşıntı meydana gelebiliyor.

Şeker hastalığı ya da cinsel yolla bulaşan hastalıklar, bakteriyel vajinoz, stres hamilelikte vajina ağrısı ya da vajina kaşıntısı gibi vajina ile ilgili çeşitli sıkıntılar yaşanmasına sebebiyet verebiliyor. Gebeliğe bağlı olarak vücudun hormon dengesinde değişimler olması vulvayı etkileyebiliyor ve sadece bu bile tek başına vajinal kaşıntı sonucunu doğurabiliyor. Yine de mutlaka bu konuda doktorunuza bilgi vermelisiniz. Çünkü gebelik döneminde de sedef ya da egzama gibi çeşitli deri hastalıkları yaşanabilir ve böyle bir durumda mutlaka tedaviye hemen başlanmalıdır.

Gebelikte bebeğin kalp atışları ilk ne zaman duyulur? anne adaylarının en çok merak ettikleri konulardan birini aşağıda açıkladık.

Tıkla –> Bebeğin kalp atışları

Hamilelikte Vajinal Kaşıntı Bebeğe Zarar Verir mi?

Anne adaylarının hamilelikte vajina ağrısı ya da vajinada kaşıntı olması gibi durumlarda endişesi bebeklerinin bu durumda olumsuz yönde etkilenmesidir. Oysa vajinada meydana gelen bir ağrı ya da kaşıntı, şiddeti ne olursa olsun anne karnındaki bebeğe herhangi bir zarar vermez. Bu konuda stres yaşanmasına ya da endişeye kapılmaya hiç gerek yok. Hatta aksine bebeğin zarar göreceği endişesinin ve stresin bebeğe zarar verebileceğini unutmayın. Anne adayları gebelik süreci boyunca stresten ve gerginlikten uzak durmaya çalışmalıdır.

Hamilelikte Vajinal Kaşıntı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tıpkı hamilelikte vajina ağrısı gibi vajina kaşıntısının tedavisinde de gebeliğin kaçıncı haftasında olduğunuza bağlı olarak farklı prosedürler uygulanır. Eğer gebeliğin erken dönemlerinde kaşıntı şikayeti ortaya çıktıysa doktorunuzun önereceği kremleri ya da pomatları kullanmanız bu sorundan kurtulmanızı sağlayabilir. Ancak kesinlikle krem ya da pomat seçiminin gelişigüzel yapılmaması, sadece doktorun önerdiği ürünlerin kullanılması gerekiyor.

Eğer hamilelikte vajina ağrısı ya da ağrıya eşlik eden kaşıntı gibi şikayetler gebeliğin 14. haftasından sonra meydana geldiyse doktorunuz ağızdan alınabilecek bazı ilaçlar reçete edebilir. Önemli olan kaşıntıya kötü kokulu bir akıntının eşlik edip etmediğidir. Kötü kokulu akıntı gibi sıkıntıların da ortaya çıkması durumunda rutin kontrolleri beklemeden doktorunuz ile görüşmeli ve konuya dair bilgi vermelisiniz. Böylece nedeni araştırılabilir ve gerekli tedaviye hemen başlanabilir.

Hamilelikte Vajina Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Elbette hamilelikte vajina ağrısı ve kaşıntı şikayetlerinde doktorunuzun önerilerini uygulamanız gerekiyor. Bunun yanı sıra bol ve rahat kıyafetler giymeniz, kıyafetlerin pamuklu kumaşlardan üretilmiş olması kaşıntıyı azaltan unsurlar arasında bulunuyor. Vajina bölgesinin sürekli olarak kuru kalmasına özen göstermelisiniz. Sıklıkla iç çamaşırınızı değiştirmeli ve aynı zamanda şekerli olan gıdaları da çok fazla tüketmemeye özen göstermelisiniz. Kullandığınız deterjan da kaşıntıya neden olabilir ve bu nedenle sabun tozu kullanarak çamaşırların yıkanması da önemli bir tedbirdir.

Vajina bölgesinin hava almasını engelleyecek çok kalın kıyafetler giymeyin. Kaşıntının artması ya da uzun sürmesi ciltte tahrişe neden olabiliyor. Bu da farklı sıkıntıları doğurabilir. En kısa sürede kaşıntıyı ortadan kaldıracak tedavinin uygulanması gerekiyor. Vajinal temizlikte de çeşitli solüsyonlar kullanmamalısınız. Duş esnasında vajinaya uzun süre su tutmak, vajinadaki mikroroganizma dengesini bozabilir ve bu nedenle söz konusu davranıştan da uzak durmalısınız.

 

Konu ile alakalı dış kaynaklar:
https://www.anneysen.com/hamilelik/makale/saglik-hamilelikte-vajina-agrisi-ve-vajinal-kasinti-hakkinda-merak-edilenler_11397

 

Detaylı bilgi için Özel Bahçelievler Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.
Cep Tel: 0532 414 56 66
Ofis Tel: 0212 603 66 54
E-Mail: [email protected]