Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları anne ve baba adaylarının en çok merak ettiği ve kimi zaman endişe duyduğu bir konudur. Hamileyken cinsel ilişkiye girmekten korkma nedenleri başında anne karnındaki bebeğe zarar vermek gelir. Özellikle gebeliğin ilerleyen haftalarında kadının karnının hızla büyümesi cinsel ilişki pozisyonlarının giderek zorlaşmasına sebep olur.

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları konusunda kulaktan dolma bilgiler oldukça fazladır ve bu bilgiler çiftlerin kafasının karışmasındaki en büyük etmendir. Hamileyken cinsellik yaşamanın günah olması, bebeğe zarar vermesi gibi hiçbir gerçekçi dayanağı olmayan ve yüzyıllardır söylenegelen bilgiler de bu süreçte endişe ve korkuya neden olabilir.

Bebek rahim içinde gebelik kesesi içinde bulunur ve bu nedenle cinsel birliktelik esnasında bebeğe temas edilmesi ya da zarar verilmesinin imkanı yoktur.

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları hakkında en doğru bilgiyi sizi takip eden doktorunuz belirler ve konu hakkında sizi bilgilendirir. Bazı riskli gebeliklerde, özellikle de ilk haftalarda düşük tehlikesi var ise doktorunuz sizden kısa bir süre cinsel ilişkiden uzak durmanızı ya da sadece belli pozisyonlarda cinsel ilişkiye girmenizi isteyebilir. Her gebelik başlı başına farklıklar içeren bir olay olduğundan dolayı sağlığınız hakkınızdaki en doğru kararı ancak sizi takip eden doktor verebilir.

Gebeliğin ilk 3 aylık döneminde bazı anne adaylarında cinsel isteğin azalması ile karşılaşırız ve bu durum son derece normal bir durumdur. Vücudun gebeliği adaptasyonu, duygusal değişimler, mide bulantıları ya da kramp tarzı ani ağrılar cinsel isteğin azalmasına etken olarak gösterilebilir. Hamileliğin ilk aylarını daha iyi geçiren anne adaylarının daha az cinsel isteksizlik duyduğu da olabilmektedir.

Aynı zamanda gebeliğin ilk haftalarında meydana gelen hafif kanama ve akıntı gibi olası durumlar da kadının kendisini rahatsız hissederek, cinsel ilişkiden uzak durmasına sebebiyet verebilmektedir.

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları nelerdir?

Kadının erkeğin üstünde olduğu pozisyon

Hamileyken en güvenli cinsel ilişki pozisyonları arasında yer alan bu pozisyonda baba adayı sırt üstü yatar ve anne adayı partnerinin üstünde oturur. Bu pozisyonda anne adayı kendi hareketlerini kendisi kontrol eder ve bu da annenin kendini rahat hissetmesi için önemlidir.

Anne adayı, bu pozisyondayken baba adayının dizlerini avuç içleriyle tutarak destek alır. Elle destek alması sayesinde yukarı iniş çıkışları kolaylaşır.

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları arasında bu pozisyonun tam tersi de yine hamilelikte tercih edilen pozisyonlardan biridir. Anne adayının yüzü, partnerinin yüzüne dönük değil ayaklarına doğrudur.

Kaşık pozisyonu (hafif kıvrılarak yan yatma/spoon pozisyonu)

Hamilelikte en güvenilir cinsel ilişki pozisyonlarından biri de bu pozisyondur. Anne ve baba adayının hafif yan kıvrılarak yan yana yattığı pozisyonda çift çok yorulmaz ve minimum enerji harcanarak orgazm olmak mümkündür. Tüm gebelik boyunca bu pozisyon uygulanabilir.

Makas pozisyonu

Hamilelikte makas pozisyonu anne adayının en az enerji harcadığı cinsel ilişki şeklidir. Gebelikte en çok tercih edilen pozisyonlar arasında yer alan makas pozisyonu hem anne hem de baba adayı için son derece haz verici bir pozisyondur. Pozisyon ne olursa olsun hamilelikte erkek kesinlikle kadının içine boşalmamalıdır. Bunun için kesin çözüm prezervatif kullanmaktır. Gebelikte rahme sperm girişi kadının enfekte olmasına neden olur.

Köpek pozisyonu

 

Anne adayının elleri ve dizlerinin üzerinde durduğu doggy pozisyonunda kontrolün tamamı erkektedir. Erkek son derece yavaş ve sakin şekilde hareket etmelidir. Gebeliğin ilk haftalarında rahat bir pozisyon olsa da ilerleyen haftalarda karnın büyümesinden dolayı doggy pozisyonu zorlaşacaktır.

Kurbağa pozisyonu

 

Köpek pozisyonuna benzer bir pozisyon olan kurbağa pozisyonunda anne adayı el bilekleri ile dizleri üzerinde durur ancak kalçası erkeğin ön tarafında ve havadadır.

Kalçanın havada olması baba adayının, anneyi daha iyi kavramasını sağlar. Bu pozisyonda da kontrol baba adayındadır. İlişki esnasında anne adayı rahatsız olursa başını altını yastıkla desteklenmeli rahatsızlık devam ederse de pozisyondan vazgeçilmelidir.

Kanepe pozisyonu

 

Baba adayı anne adayının karnına baskı uygulamaktan korkuyorsa kanepe pozisyonu hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları arasında en uygun pozisyonlardan biridir. Anne adayı koltuk, kanepe gibi görece yüksek bir yerde sırt üstü yatar. Anne adayı elleriyle yattığı yerden destek alır ve erkek kadının bacaklarını havaya kaldırarak pozisyon alır. Erkeğin yavaş hareket etmesi gereken bir pozisyon olan kanepe pozisyonunda rahim hassas pozisyonda olduğundan dolayı çok dikkatli davranılmalıdır.

Klasik misyoner pozisyonu

 

En bilindik cinsel ilişki pozisyonlarından biri olan misyoner pozisyonunda anne adayı sırt üstü uzanır vaziyettedir ve baba adayı da anne adayını üzerine uzanmış şekilde hareket eder. Ancak ilişki esnasında erkek, ağırlığını kesinlikle kadının üzerine vermemelidir.

Gebeliğin ilk haftalarında tercih edilen bu pozisyon ilerleyen haftalarda uzak durulması gereken bir pozisyondur.

Hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadardır?

Düşük tehlikesi, plasentanın rahim ağzına yakın bir noktaya yerleşmesi, şiddetli kanama, erken doğum riski, gebelik kesesinin normalinden daha erken açılması ve suyun gelmesi riski, baba adayının cinsel yolla bulaşan hastalığa sahip olması gibi nedenler hamilelikte cinsel ilişki yasağı gerektirebilmektedir.

Gebelikte her şey yolunda ise hamileliğin başından sonuna kadar cinsel ilişkiye girilmesinde bir sakınca yoktur. Ancak 3 trimester denen ve yaklaşık olarak gebeliğin 36. ve 37. haftalarından sonra cinsel ilişkiden yavaş yavaş uzaklaşılması gerekebilmektedir. Bu durum kesin bir şekilde net ifadelerle belirtilemese de özellikle de gebeliğin son 1 ayında cinsel ilişkiden uzak durulması tavsiye edilir.

Hamilelikte cinsel ilişki sonrası kanama

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları dikkate alınarak girilen bir cinsel ilişkiden sonra kanama görülmesi cinsel ilişki için kısıtlayıcı bir durumdur. Hamilelikte kanama sık görülen bir durum değildir ve takip ya da tedavi gerektirebilir.

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları sırasında ağrı da hissetmemeniz gerekir. Orgazm esnasında rahim kasılmaları ağrıya neden olabilir. Bu nedenle de belli aralıklarla pozisyonlarınızda değişikliğe gitmeniz gerekebilmektedir.

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları sonrasında vaginal lekelenme görülmesi yaygın bir durumdur. Ancak şiddetli kanama, geçmeyen ağrı ya da amniyotik sıvı yani suyun gelmesi gibi sorunlarla karşılaşırsanız hemen doktorunuza haber vermelisiniz.

 

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz:

Düşük nedir? Belirtileri nelerdir?
Smear testi nasıl yapılır?
Kürtaj sonrası hamile kalma

Konu ile alakalı yabancı kaynak:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19845548

 

Detaylı bilgi için Özel Bahçelievler Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.
Cep Tel: 0532 414 56 66
Ofis Tel: 0212 603 66 54
E-Mail: [email protected]