Bebeğin kalp atışları her anne adayı için son derece heyecan veren bir andır. Anne adayları hamile olduklarını öğrendikten sonra bebeklerinin kalbinin attığını bilmek ve hatta bu sesi duymak isterler. Oldukça zorlu bir süreç olan gebelik dönemi boyunca çok sayıda anne adayının “en heyecan verici an” olarak nitelediği bu dönem elbette sabırsızlıkla bekleniyor. Çünkü kalp atması aynı zamanda bebeğin sağ ve sağlıklı olduğunu düşündürüyor ve bu da anne adaylarını ciddi düzeyde rahatlatıyor. Hamile olduğunu öğrenen anne adaylarının doktorlarına sorduğu ilk sorulardan biri bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur oluyor.

Kese Görüldükten Kaç Gün Sonra Kalp Atışı Duyulur?

Öncelikle anne adaylarının bebeğin kalp atışları konusunda strese girmemeleri ve tedirgin olmamaları gerekiyor. Gebelik döneminde stresin son derece olumsuz etkileri olabiliyor. Bu nedenle herhangi bir konuda kolaylıkla endişeye kapılmamak, sabırlı olmak ve doktor görüşü almak çok önemlidir. Kalp atışlarıyla ilgili olarak da anne adaylarının sakin kalması gerektiğini ve kalp atışlarının duyulabilmesi için geçmesi gereken sürenin her anne adayında aynı olmadığını belirtelim.

En çok merak edilen unsurlardan biri gebelik kesesinin görülmesinin ardından bebeğin kalp atışları için ne kadar beklemek gerektiği oluyor. Bu süre genellikle 10 gündür. Yapılan ultrason görüntülemesinde gebelik kesesinin oluştuğu tespit edildiğinde hemen kalp atışları duyulamaz. En az 10 gün geçmesi gerekiyor fakat her anne adayında bu zaman diliminin 10 gün olmayabileceğini de belirtelim. Bazı gebeliklerde daha uzun süre beklemek de gerekebilir. Bu durumda paniğe kapılmamalısınız. Gebelik kesesinin oluşmasının üzerinden 10 gün geçmesine karşın bebeğin kalp atışları duyulamadığında, bu durum mutlaka bir sorun olduğu anlamına gelmez. Hemen kimyasal gebelik gibi riskleri de aklınıza getirmenize gerek yok.

Bebeğin İlk Kalp Atışı Ne Zaman Belli Olur?

Bebeklerde anne karnındaki gelişim gün be gün aynı olmayabilir. Bu nedenle bebeğin kalp atışları ilk ne zaman duyulabilir sorusunun yanıtı da kişiden kişiye değişebilir. Genel olarak bu sürenin gebeliğin 5. haftası olduğunu belirtebiliriz. Bu dönemde kalp atışlarının duyulabilmesi için transvajinal ultrason yapılması gerekiyor. Transvajinal ultrason sadece riskli gebeliklerde yapılan bir işlemdir. Dolayısıyla normal gebeliklerde bu tetkik yapılmadığından kalp atışını duymak için daha uzun süre beklemek gerekiyor.

Hamileliğin 6. haftasına gelindiğinde bebeğin kalp atışları artık duyulabilir durumda olsa da her anne adayı bu dönemde söz konusu mutluluğu yaşayamayabilir. Elbette bu durum hemen anne karnındaki bebeğin sağlığı ile ilgili bir sorun olduğu şüphesini doğurmaz. Çünkü gebeliğin 7. haftasına kadar bu sesin duyulamaması da tıbben son derece normal bir durumdur. Kullanılan cihazlar ya da doktorun tecrübesi gibi çeşitli unsurları da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Kaç Haftalıkken Bebeğin Kalp Atışları Duyulur?

Hamileliğin 5. haftasından önce bebeğin kalp atışları duyulamaz. 5. Haftadan sonra sadece transvajinal ultrason ile kalp atışlarının kontrol edilebildiğine değindik. Anne adayları her ne kadar bu mutluluğu bir an önce yaşamak ve doktorundan bebeğinin sağlıklı olduğunu duymak istiyor olsa da sabırla beklenmesi gerekiyor. Elbette bebeklerin kalp sesi sağlıklı olduklarına dair çok önemli bir veridir. Fakat gebeliğin ilk haftalarında bu sesin duyulamaması da bir o kadar normal bir durumdur. Sabırsızlıkla beklenen gebeliğin 6. Haftasında bebeğin kalp atışları duyulamadığında da endişe edilmesine gerek yok. yapılan muayene ve tetkik sonrasında doktorunuz tarafınıza konuyla ilgili bilgileri aktaracaktır.

Gebelikte bebeğin kalp atışları en rahat şekilde 10. hafta ila 12. hafta arasında duyulur. 12. haftanın geride kalması durumunda bu sesin çok daha net bir şekilde duyulabildiğini ve gözlemlenebildiğini belirtebiliriz. Kalp atışlarının doktorunuz tarafından en sağlıklı şekilde değerlendirilebilmesi için 20. haftayı beklemeniz de gerekebilir. Böylelikle kadın hastalıkları ve doğum uzmanı bebeğin kalp kapakçıklarında ya da kalbinde bir sorun olup olmadığına dair değerlendirmesini yapabilir.

Bebekte Kalp Atışları İzlenmiyorsa Ne Olur?

Kimi zaman bebeğin kalp atışları duyulduktan bir süre sonra kalp atımı meydana gelmiyor. Kimi zaman gebeliğin 6. haftasına ulaşılmış olmasına karşın bebeklerin kalbi atmıyor. Bu durumda devreye çeşitli özel tetkikler giriyor. Çünkü kalp atışlarının duyulamaması bebeğin anne karnında öldüğü şüphesini doğurur. Elbette hemen kürtaj işlemi yapılmaz. Öncelikle bazı özel ultrason tetkikleri uygulanarak bebeğin yaşayıp yaşamadığı kontrolden geçirilir. Şayet bebeğin canlılığını kaybettiği tespit edilirse zaman geçirmeden bebeğin anne karnından tahliye edilmesi gerekir. Bunun için de kürtaj işlemi gerçekleştirilir ve gebelik sonlandırılır.

Bebeğin Kalp Atışı Hangi Cihazlar İle Dinlenir?

Hamilelikte anne adaylarının steteskop ile bebeğin kalp atışları duyulabilir düşüncesine kapılıyor. Ancak bu alet anne karnındaki bebeğin kalp atış sesini duyurabilecek kadar hassas ya da etkili değildir. Bu sesi duymak için doppler ultrason yönteminden faydalanılabilir. Bunun için de gebeliğin 6. haftasının geride kalmış olması gerekiyor. Hamileliğin 17. haftasından sonra ise fetoskop cihazı kullanımı ile bebeğin kalp atışları dinlenebiliyor.

Karından yapılan ultrason işleminde ise 8. hafta ila 12. hafta arasında bebeğin kalp atışları duyulabilir. Bu noktada bebeklerin kalp atış hızının yetişkinlere nazaran daha fazla olduğunu belirtmek gerekiyor. Yeni doğan bir bebeğin kalp atış hızı 90 ila 180 arasında değişir. Bebeklerin ilk ayı ila 6. ayı arasında bu hız yaklaşık olarak 130 düzeyinde olur. 6 ila 12 ay arasında ise kalp atış hızı 75 ila 155 arasında değişir.

Gebelikte Bebeğin Sağlıklı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

bebegin saglikli oldugu nasıl anlasilabilir

Anne adaylarının gebeliğin ilk gününden son gününe kadar akıllarında olan soru, bebeklerinin sağlıklı olup olmadığıdır. Elbette bebeğin kalp atışları gebeliğin ilk dönemlerinde sağlığına dair önemli bilgiler veriyor. Ancak sadece kalp atışlarının düzenli olması bebeklerin sağlığının yerinde olduğu anlamına gelmez. Gebelik süresi boyunca anne adaylarının rutin kontrollerden geçirilmesi, bebeklerin sağlığına dair çeşitli tetkiklerin yapılması gerekiyor.

Sadece bebeğin kalp atışları değil, bebeğin hareketleri de anne adaylarını ciddi düzeyde sakinleştirebiliyor. Bebeklerinin hareket ettiğini hisseden kadınlar bebeklerinin sağlıklı olduğunu düşünüyor ve rahatlıyor. Ancak bunun için de hamileliğin en az 14. haftasını beklemek gerekiyor. Aslında bebekler anne karnında gebeliğin 7. haftasından itibaren hareket etmeye başlar. Fakat bebekler çok küçük olduğundan ve kaslar da yeterince gelişmediğinden anne adayları bu dönemde bebeklerinin hareketini hissedemez. Anne adayları bebeklerinin hareketlerini gebeliğin 14. haftası ila 26. haftası arasında hissetmeye başlar ve doğuma kadar hissetmeye devam eder. Bebeğin uzun bir süre hareket etmemesi de anne adaylarında önemli bir panik nedeni haline geliyor.

Elbette bebeklerin çok uzun süre devam eden hareketsizlikleri durumunda bir sağlık kuruluşuna başvurulmasında fayda olacaktır. Ancak 3 ila 4 saat gibi çok kısa bir süre içerisinde bebeklerin hareket etmemesi durumunda endişe edilmesine asla gerek olmaz. Zira bebekler anne karnında sürekli olarak hareket etmez. Dolayısıyla daimi olarak bu hareketleri hissetmeyi beklememelisiniz. Özellikle ilk gebeliklerde bu gibi durumlarda daha fazla endişeye kapılabiliyor. Ancak sonraki gebeliklerde anne adayları bebeklerinin hareketsizliği gibi durumlarda daha sakin kalabiliyor.

 

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz:

Hamilelikte idrar rengi nasıl olmalıdır
Hamilelikte sigara kullanımının zararları
Mol gebelik üzüm gebeliği nedir
Cinsiyet belirleme testi nasıl yapılır
Hamilelikte beslenme önerileri nelerdir

 

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:

https://www.babycenter.com/404_when-can-i-hear-my-babys-heartbeat_10349811.bc