Vajinadan gaz çıkması basit gibi görünse de bu sorunu yaşayan kadınların günlük hayatını olumsuz etkileyebiliyor. Bazı kadınlar bu sorunu sadece cinsel ilişki sırasında yaşıyor. Bazı kadınlar için durum daha farklı bir tabloya dönüşüyor. Çünkü gün içerisinde herhangi bir zaman diliminde bu sorunu yaşayabiliyorlar. Burada önemli bir konunun altını çizmek gerekiyor.

Vajinadan ses gelmesi gaz çıkarmak değildir. Vajina da sıkışan havanın dışarı çıkması esnasında ses gelebilir. Fakat bunu gaz çıkarmak ile karıştırmamak gerekiyor. Her ne kadar toplumda bu durum ‘vajinal gaz’ olarak değerlendirilse de her iki durumu birbirinden ayırt etmek gerektiğini de belirtelim. Bu sorunun nasıl ortadan kalkabileceği ya da tedavisinin olup olmadığı konularına değineceğiz. Fakat öncesinde neden vajinadan ses geldiği konusunu daha detaylı mercek altına alalım.

Vajinadan Gaz Çıkması Neden Olur?

Bu sorun pek çok farklı unsura bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu sorunlar arasında en yaygın görülenleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

Cinsel İlişki

Bazı kadınlarda cinsel ilişki sırasında vajina içerisine hava dolması durumu yaşanabiliyor. Vajina kaslarının kasılması sırasında sıkışan hava kasların gevşemesi ile birlikte dışarı çıkıyor ve bu da vajinadan gaz çıkması sorununa yol açıyor. Vajina içerisinde sıkışan hava basit bir hareket esnasında çıkabildiği gibi cinsel ilişki sonrasında da çıkabiliyor.

Özellikle çeşitli nedenlere bağlı olarak vajina genişlemesi sorununu yaşayan kadınlarda bu durumun daha sık gözlemlendiğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda kadınlarda özgüven sorunlarına hatta cinsel isteksizlik gibi çeşitli sorunlara da neden olabilen bu durumdan kurtulmak ise mümkündür. Şayet sorun vajina genişlemesinden kaynaklanıyorsa vajina daraltma ameliyatı ile bu problemin ortadan kaldırılması mümkün olabiliyor. Ameliyat tek bir seans halinde gerçekleştiriliyor ve hastalar açısından da gayet konforlu bir iyileşme dönemi eşliğinde tamamlanıyor.

İlginizi çekebilir –> https://www.saithalil.com/hpv-asisi/

Pelvik Taban Sorunları

Vajinadan ses gelmesi sorununa yol açan unsur kimi zaman pelvik taban bölgesiyle ilgili bazı sıkıntılar olabiliyor. Bu sorun idrar kaçırma ya da makat ile alakalı bazı ilave sorunlara da yol açabiliyor. Vücudun pelvik taban bölgesi ile ilgili sorun yaşayan kadınlar genellikle daha önce zorlu doğum yapmış olanlardır. Aynı zamanda bazı yapısal problemler de söz konusu soruna yol açabiliyor. Pelvik taban bölgesi ile ilgili sorunlar idrar kaçırmaya da neden olabiliyor. Bu durumda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Çeşitli tedavi seçenekleri değerlendirilebilir ya da Kegel egzersizleri gibi yöntemler denenebilir.

Fistül

Fistül en genel şekli ile cilt ile bağırsak arasında normal olmayan bir kanalın oluşması sorunudur. Enfeksiyon fistül oluşumunun en yaygın nedenidir. Bazı kadınlarda sadece tek bir anormal kanal oluşumu gözlemlenirken bazı kadınlarda birden fazla sayıda kanal oluşabiliyor. Vajinadan ses gelmesi başta olmak üzere idrar sızıntısı olması gibi çeşitli semptomlar ile kendini belli eden fistül vajina ya da mesane aralarında da oluşabiliyor. Bu durumda da mutlaka tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesi gerekiyor.

Tampon

Vajinadan istenmeyen seslerin çıkması tampon kullanımından da kaynaklanabiliyor. Bunun nedeni ise kimi zaman tamponun takılması sırasında vajina içerisine hava girmesi ve sıkışmasıdır. Bu nedenle bazen eğilmek ya da çömelmek gibi hareketler esnasında bazen de tamponun çıkarılması sırasında vajinadan ses gelebiliyor çünkü bu sırada vajina içerisine sıkışan hava dışarı çıkıyor. Dolayısıyla vajina genişlemesi sorunu olmasa bile tampon kullanımına bağlı olarak böyle bir problemin yaşanması söz konusu olabiliyor.

Kasların Gerilmesi

Vajina girişinde yer alan kaslarda gerilme olması da bu durumun nedenleri listesinde yer alıyor. Vajinal muayene ya da aşırı stres gibi nedenler vajina girişinde yer alan bu kaslarda gerilme olmasına yol açabiliyor. Bu kasılmaların ardından kadınlar kendilerini daha rahat hissettiklerinde kaslar gevşiyor ve bu da istenmeyen bir ses çıkmasına neden olabiliyor. Temeline bakıldığında neden ise yine aynıdır. Yani vajina içerisine giren havanın kasların kasılması nedeniyle sıkışmasıdır. Havanın çıkması sırasında ise gaz çıkarmaya benzer bir ses duyulabiliyor.

Bilgin olsun –> https://www.saithalil.com/plt-nedir/

Vajinadan Gaz Çıkması Bakireliği Bozar Mı?

Özellikle genç kızlar vajinadan gaz çıkması sorununu yaşadıklarında kızlık zarıyla yani hymen dokusuyla ilgili olarak da endişeye kapılabiliyor. Ancak bu durum kızlık zarının yırtılmasına, delinmesine, bütünlüğünü kaybetmesine yol açmaz. Kızlık zarının orta kısmında küçük bir delik bulunduğunu unutmamak gerekiyor. Bu delik adet dönemlerinde kanın vücuttan tahliye olmasını da sağlar.

Kızlık zarı esnek bir yapıya sahiptir ve sadece vajina içerisine hava sıkışması ya da bu havanın dışarı çıkması gibi nedenlerle bu dokunun zarar görmesi mümkün değildir. Sonuç olarak bu durumun bakireliği bozmayacağını söyleyebiliriz.

Vajinadan Gaz Çıkması Nasıl Geçer?

Vajina içerisine sıkışan havanın çıkması için ya da bir başka deyişle vajinadan gaz çıkması için yere çömelmek en basit yoldur. Şayet vajina içerisine hava sıkıştığını hissederseniz çömelme hareketini yaparak kasların gevşemesini sağlayabilirsiniz. Kaslar gevşediğinde de vajina içerisine sıkışan havanın dışarı çıkması mümkün olacaktır.

Ancak bu sorunu sıklıkla yaşıyorsanız ve nedeni de vajinada genişleme olmasıysa bu durumda vajina daraltma ameliyatı olmayı tercih edebilirsiniz. Böylelikle özellikle cinsel ilişki sırasında vajinadan istenmeyen seslerin çıkmasına bağlı olarak yaşadığınız çeşitli sıkıntılardan da kalıcı olarak kurtulmuş olursunuz.

Merak edenler için –> https://www.saithalil.com/vajinismus/

Vajinadan Ses Gelmesi Hamilelik Belirtisi Mi?

Konuyla ilgili olarak sıklıkla merak edilen unsurlardan biri de vajinadan gaz çıkması durumunun gebelik belirtisi olup olmadığıdır. Elbette bu durum asla bir hamilelik belirtisi değildir. Gebelik kadın ve erkek üreme hücrelerinin buluşması, döllenmenin meydana gelmesi ve döllenen yumurtanın rahme yerleşmesi şeklinde devam eden bir başlangıç sürecine sahiptir. Bu süreçte vajina içerisine hava sıkışması gibi bir durum söz konusu olmaz. Elbette hamile olan kadınlarda da bu sorun yaşanabilir ancak vajinadan gaz çıkarmaya benzer bir ses çıkmasının hamilelik ile alakalı olmadığını belirtmeliyiz.

Vajinadan Gaz Çıkmasının Tedavisi Var mı?

Sadece bu soruna yönelik olarak uygulanan spesifik bir tedavi yok. Ancak vajinadan gaz çıkması sorununun kaynağına yönelik olarak bazı tetkik ve muayeneler yapılabilir. Bu soruna yol açan unsurların tespit edilmesinin ardından sorunu gidermeye yönelik bir tedavi prosedürü izlenebilir. Genellikle bu soruna yol açan unsur vajina kaslarında gevşeme olması yani vajinanın bollaşmasıdır.

Bu nedenle cerrahi müdahale ile tedavi yapılması gerekebiliyor. Eğer pelvik taban bölgesiyle ilgili yapısal bir nedenden kaynaklanan bir durum söz konusu olursa daha farklı tedavi seçenekleri değerlendiriliyor. Ancak öncesinde soruna yol açan unsurun tespit edilmesi için kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmeniz gerekiyor.

Vajinadan Ses Gelmesi Hastalık Belirtisi Mi?

Bu durumun bir hastalık belirtisi olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söyleyebiliriz. Ancak çeşitli yapısal sıkıntılar vajinadan hoş olmayan seslerin çıkması sonucunu doğurabilir. Bu nedenle sorunun kaynağının araştırılmasında fayda olacaktır. Kadınlar kimi zaman bu şikayetle doktora başvurduklarında pelvik taban sorunları ya da fistül gibi bazı yapısal sorunların mevcut olduğunu öğrenebiliyor.

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanına konuyla ilgili danışabilir ve gerekli muayene ile tetkiklerin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Vajinadan gaz çıkarmaya benzer ses gelmesiyle ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Şu makalemize de göz atın deriz –> https://www.saithalil.com/histeroskopi/

 

Detaylı bilgi için Özel Bahçelievler Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.
Cep Tel: 0532 414 56 66
Ofis Tel: 0212 603 66 54
E-Mail: [email protected]