Sperm hareketliliği kaç olmalı sorusu erkek infertilitesi durumunda sıklıkla gündeme geliyor. Aynı zamanda tüp bebek tedavisi söz konusu olduğunda da en çok merak edilen konulardan biri sperm hücrelerinin sayısı ve hareketliliği ile ilgilidir. Çünkü bebek sahibi olmak sadece sperm hareketliliği ile ilgili değildir. Aynı zamanda sperm sayısı ne kadar olmalı sorusunun yanıtının da biliniyor olması gerekir. Çünkü yetersiz sayıda sperm hücresi de erkek infertilitesine sebebiyet verebiliyor.

Normal Morfoloji Sperm Yüzdesi Kaç Olmalı?

Kruger kriterlerine göre sperm yapısı yani morfolojisi % 4 ve üzeri olmalıdır. Konuyla ilgili olarak Dünya Sağlık Örgütü de yapılan androloji çalışmalarına yönelik olarak kılavuzlar yayınlıyor. Bu kılavuzlar sperm hareketliliği kaç olmalı gibi soruların yanıtları için de rehber niteliği taşıyor. Gerek infertilite tanısında gerekse tüp bebek gibi yardımcı üreme tekniklerine yönelik testlerde bu verilerin dikkate alındığını söyleyebiliriz. Çünkü sperm sayısı ne kadar olmalı gibi soruların yanıtları çok sayıda araştırma neticesinde belirleniyor. Yayınlanan son kılavuza göre normal sperm değerleri olarak gösterilen mililitrede 15 milyon ve toplam semen örneğinde de sperm sayısının 40 milyon olmasıdır. Elbette bu değerlerin altına sonuçlar karşımıza çıkabilir ve bu durumda da bebek sahibi olunması kimi zaman mümkün olabiliyor. Ancak böyle durumlarda bebek sahibi olma süreci de uzuyor.

Hareketsiz Sperm Sayısı Kaç Olmalıdır?

Aslında sperm hareketliliği kaç olmalı sorusunun yanıtı aynı zamanda hareketsiz sperm sayısının üst limitini de belirliyor. İstenen tablo ya da bir başka deyişle normal sperm değerleri göz önünde bulundurulduğunda sperm hücrelerinin 3’te birinin ya da en az % 32’sinin ileri hareket etmesi gerekiyor. Hareket bozukluğu olması durumundaysa bazı araştırmaların yapılmasına ihtiyaç doğabiliyor. Örneğin varikosel, sperm DNA hasarları ya da iltihaplar gibi durumların mutlaka mercek altına alınması gerekiyor. Hastalar genellikle sperm sayısı ne kadar olmalı konusuna odaklanıyor olsa da spermin hareketliliğinin de bebek sahibi olma konusunda belirleyici faktörlerden biri olduğunun unutulmaması gerekiyor. kimi zaman sperm testinde sperm hareketleri istenen düzeyde olmayabiliyor ancak aynı hastanın testislerinden alınan sperm örneklerinde hareketlilik seviyesi ideal düzeyde de olabilir.

Tıkla Öğren –> https://www.saithalil.com/klomen-nedir/

Tüp Bebek İçin Sperm Sayısı Kaç Olmalıdır?

Artık tüp bebek yönteminden faydalanılması gerektiğinde sperm hareketliliği kaç olmalı gibi sorular da gündeme geliyor. Aynı zamanda tüp bebek tedavisinden faydalanılabilmesi için sperm sayısı ne kadar olmalı gibi konular da önem taşıyor. Çünkü sperm sayısı döllenme konusunda en önemli faktörlerden biridir. Çok sayıda sperm hücresi yumurtaya ulaşamadan yok olur. Dolayısıyla sperm sayısının fazla olması da döllenme olasılığını yükseltiyor. Semendeki sperm sayısının 39 milyonun altına olması halinde erkek infertilitesinden söz edilebilir. Fakat sperm sayısıyla birlikte normal sperm değerleri de dikkate alınmalıdır. Fazla sayıda sperm hücresinin olması, döllenmenin % 100 gerçekleşeceği anlamına gelmez.

Sperm Hareketliliği Ne Kadar Olmalı?

Daha önce de değindiğimiz gibi bebek sahibi olunabilmesi için önemli olan tek konu sperm sayısı ne kadar olmalı değildir. Aynı zamanda sperm hücrelerinin hareketliliği de önem taşıyor. Sperm hareketliliğinin değerlendirilmesinde ‘sperm ileri hızlı hareketlilik’ konusu da devreye girmelidir. Elbette sperm hareketliliği kaç olmalı konusu bu noktada akılları biraz karıştırabiliyor. Her 100 spermden 4’ünün normal olması durumunda sperm testi sonucu da normal kabul edilir. Bir başka deyişle üretilen spermlerin % 95’i hatalı olarak paketlenebiliyor da diyebiliriz. Bu noktada sperm hareketliliği kaç olmalı sorusu kadar hareketli olan spermlerin yapısının da önem taşıdığına vurgu yapmak gerekiyor. Hastadan alınan semen örneğinde 100 milyon spermi olan ve sadece % 30’u hareketli olan bir erkek ile 50 milyon spermi olan ve bunun sadece % 60’ı hareketli olan bir erkek arasında, bebek sahibi olma şansı bakımından hiçbir fark bulunmuyor. Önemli olan normal sperm değerleri elde etmektir.

Normal Sperm Değerleri

Konunun daha net anlaşılması ve sperm hareketliliği kaç olmalı konusunda hangi parametrelerin dikkate alındığının anlaşılması için Kruger kriterlerine de dikkat çekmek gerekir. Yapılan testlerin sonuçları, normal sperm değerleri ile kıyaslanır ve böylelikle spermlerin gözden geçirilmesi de mümkün olabilir. Normal değerleri ise şekilde açıklayabiliriz:

 • Miktar(volüm) 2.0 ml ve üzeri
 • pH 7.2 ve üzeri
 • Mililitrede sperm sayısı 15 milyon/ml ve üzeri
 • Toplam sperm sayısı 30 milyon/ml ve üzeri
 • Hareketlilik % 50 ve üzeri
 • A+B derecesinde hareket veya A derecesinde % 25 ve üzeri derecelendirme
 • +4 veya A: Hızlı ileri hareket
 • +3 veya B: yavaş ileri hareket
 • +2 veya C: yerinde hareket
 • +1 veya D: hareketsiz
 • Morfoloji % 4 ve üzeri
 • Canlılık % 75 ve üzeri
 • Lökosit 1 milyon/ml’nin altında

Görüldüğü gibi tek başına sperm hareketliliği kaç olmalı sorusu bir önem taşımıyor. Çünkü yukarıda sıralanan tüm değerler bir arada değerlendiriliyor ve dolayısıyla sperm sayısı ne kadar olmalı sorusunun da tek başına bebek sahibi olma şansını belirlemediğinin anlaşılması gerekiyor.

Sperm Sayısını Artırmak Mümkün mü?

Elbette sadece sperm hareketliliği kaç olmalı sorusu değil, sperm sayısının artırılmasının mümkün olup olmadığı da merak ediliyor. Sperm sayısını artırmak mümkün olsa da bu durum her erkek için geçerli değildir. Kişide normal sperm değerleri olmamasının nedeni anatomik ya da genetik bir durum ise sperm sayısını artırmak mümkün olmayabilir. Ayrıca ateşli bir hastalık geçirilmesi durumunda da bu mümkün olmayabiliyor. Dolayısıyla sperm hareketliliği kaç olmalı gibi konularda kişinin geçmiş sağlık öyküsü de önem taşıyor. Doktorunuza sperm sayısı ne kadar olmalı gibi konularda danışabileceğiniz gibi sperm sayısının artırmak için neler yapılması konusunda da danışabilirsiniz.

Tıkla Öğren –> https://www.saithalil.com/kisirlikta-erkek-faktoru/

Hangi Besinler Sperm Sayısını Artırır?

Erkeklerde yapılan testlerde normal sperm değerleri elde edilemediğinde beslenme yoluyla sperm sayısı nasıl artırılır sorusunun yanıtı da merak ediliyor. Ancak direkt olarak sperm sayısına etki eden bir gıda grubunun bulunmadığını belirtebiliriz. Düzenli olarak tüketilmesi durumunda sperm sayısının artmasını sağlayacak bir gıda yoktur. Ancak sağlıklı bir beslenme düzenin oluşturulması durumunda sağlıklı bir vücut yapısı, sağlıklı spermler üretebilir.

Dolayısıyla sperm hareketliliği kaç olmalı gibi konularda sağlıklı beslenme önemini ortaya koyabiliyor. Genel olarak sağlıklı bir vücuda sahip olmak için mevsiminde olan meyve ve sebzelerin düzenli olarak tüketilmesi gerekiyor. Aynı zamanda A vitamini, D vitamini ve E vitamini yönünden zengin gıdaların tüketilmesi de dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alıyor. Vücudun günlük vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayan gıdaların tüketilmesi genel sağlığa da ciddi katkılarda bulunacaktır. Bu nedenle sperm hareketliliği kaç olmalı gibi konular kadar beslenmeye de dikkat edilmelidir. Sperm sayısını artırmaya yönelik olarak düzenli cinsel ilişki yaşanması da tavsiye edilir. Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkları terk etmek, spor yapmak gibi yaşamsal bazı değişiklikler yapılması da faydalı olabilir. Yüksek ısı sperm hücreleri üzerinde olumsuz bir etki yapar. Çok sıkı kıyafetler giymemeye de özen gösterilmelidir.

 

Detaylı bilgi için Özel Bahçelievler Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.
Cep Tel: 0532 414 56 66
Ofis Tel: 0212 603 66 54
E-Mail: [email protected]