Rus takvimi cinsiyet hesaplama ailelerin bebeklerinin cinsiyetini erken dönemde öğrenmek ya da gebelik öncesinde takvim yöntemi ile bebeklerinin cinsiyetini belirlemek için tercih ettikleri yöntemlerden biridir.

Anne ve babanın doğduğu tarih gibi bazı verilerin kullanılması ve takvim üzerinde bazı hesaplamaların yapılması yöntemiyle uygulanan bu metotların bilimsel bir dayanağının olmadığını belirtmek gerekiyor. Bu ya da buna benzer metotlar ile bebeklerin cinsiyetinin önceden belirlenmesi mümkün olmaz. Aynı zamanda mevcut gebeliklerde bebeğin cinsiyetinin sadece takvim aracılığı ile anlaşılmasının tıbben de mümkün olmadığının altını çizelim. Çin ya da Rus takvimi cinsiyet hesaplama yöntemleri ileride hayal kırıklığı yaratabildiğinden uzmanlar tarafından da önerilmez.

Rus Takvimi Nedir?

Rusya’da çok eski dönemlerden bu yana uygulanan bebeğin cinsiyetini hesaplama işlemlerinde kullanılan takvim Rus takvimi olarak adlandırılıyor. Ancak Rus takvimi cinsiyet hesaplama işlemleri ile bebeğin cinsiyetinin doğru şekilde tahmin edilmesi mümkün olmaz.

Aynı zamanda bebeğin cinsiyetinin gebelik öncesinde belirlenmesinin de bu yöntemle mümkün olmadığını belirtmek gerekiyor. Anne ile baba adayının doğdukları gün, ay ve yıl belirleniyor. Sonrasında bir diğer veri olarak da anne adayının son adet tarihi dikkate alınıyor ve bu sayede takvimde daha önceden işaretlenen kız ve erkek bebeklerden hangisinin cinsel ilişki tarihine denk geldiği anlaşılmaya çalışıyor.

Bilgin olsun –> https://www.saithalil.com/cin-takvimi-cinsiyet-hesaplama/

Rus Takvimine Göre Cinsiyet Hesaplama Nasıl Yapılır?

 

Öncelikle Rus takvimi cinsiyet hesaplama işleminin yapılabilmesi için hem anne hem de baba adayının gerçek doğum tarihinin bilinmesi gerekir. Ancak özellikle geçmiş yıllarda ülkemizde bebeklerin doğumunun ardından remi makamlara başvuruların oldukça geç yapıldığını belirtmek gerekiyor. Bebeklere kimlik çıkarılması için başvuru yapıldığında ise bebeklerin dünyaya geldiği gün çoğu zaman hatırlanmadığından eski dönemlerde kimliklerde yazan doğum tarihleri kişilerin gerçek doğum tarihleri olmayabiliyor.

Aynı zamanda Rus takvimi cinsiyet hesaplama işlemlerinde kadınların son adet tarihleri de dikkate alınıyor. Ancak kadınlar her daim adet tarihlerini kaydetme gereği duymazlar. Bu nedenle söz konusu bilginin de çoğunlukla doğru hatırlanmadığını söyleyebiliriz. Zira doğru hatırlanıyor olsa bile bu yöntem bilimsel açıdan doğruluğu kabul edilmiş bir yöntem değildir. Dolayısıyla çıkan sonuca da güvenilmemesi gerektiğinin altını bir kez daha çizmek gerekiyor.

Aşağıdaki hesaplama aracımızı kullanarak öğrenebilirsiniz

Anne Doğum Tarihi

Baba Doğum Tarihi

Gebelik Tarihi

Rus Takvimi Doğru mudur?

Çiftler için bebeklerinin cinsiyetini çok erken dönemlerde öğrenmek oldukça heyecan verici bir duruma dönüşse de Rus takvimi cinsiyet hesaplama işleminin doğru sonuç verdiğinden söz edemeyiz. Öncelikle bebeklerin kız ya da erkek olma ihtimalleri % 50’dir. Yapılan hesaplama neticesinde elde edile sonuç ile ultrason görüntülemesin de öğrenilen cinsiyetin aynı olma ihtimali de % 50 dolaylarındadır. Bunun tamamen tesadüf olduğunu belirtmek gerekiyor.

Bu ve benzeri yöntemlerin çok eski dönemlerden bu yana uygulanıyor olmasının nedeni bu tesadüflerden kaynaklanıyor. Çünkü tesadüfler neticesinde takvim yöntemlerinin doğru olduğuna dair inanç pekişiyor. Oysa bilimsel açıdan bakıldığında da bu ve benzeri yöntemlerle bebeklerin cinsiyetinin anlaşılmasının asla mümkün olmadığı aşikar. Sonuç olarak bu yöntemin doğru olduğunu söyleyemeyiz.

İlgini çekebilir –> https://www.saithalil.com/japon-takvimi-cinsiyet-hesaplama/

Rus Takvimi İle Çin Takvimi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Tıpkı Rus takvimi cinsiyet hesaplama işlemleri gibi Çin takvimi üzerinde yapılan bazı işlemlerle de bebeklerin cinsiyetleri anlaşılmaya çalışılıyor. Hatta geçmişe bakıldığında Çin takvimiyle cinsiyet hesaplamanın çok daha eski dönemlerde kullanılan bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz. İki yöntem kıyaslandığında ise aralarında belirgin farklar olmadığı anlaşılıyor. Sadece Çin takviminde anne adayının hamile kaldığı ay da dikkate alınıyor. Ancak Rus takviminde anne adayının hamile kaldığı aya odaklanılmıyor ve bu bilgi bir veri olarak kullanılmıyor.

İki takvim yöntemi arasındaki bir diğer fark da Çin takviminde baba adayının doğduğu tarihin dikkate alınmıyor olmasıdır. Rus takvimiyle yapılan hesaplama işleminde ise baba adayının doğduğu tarih de ay, gün ve yıl olarak dikkate alınıyor.

Çiftler iki takvim yöntemini de kullanarak bebeklerinin cinsiyetini öğrenmeye çalışabilir ve her ikisinde sonuç farklı olabilir. Bunun nedeni Rus takvimi cinsiyet hesaplama yöntemi gibi Çin takvimiyle cinsiyet hesaplama yönteminin de herhangi bir bilimsel dayanağının olmamasıdır. Her iki yöntem de doğru sonuç veriyor olsaydı yöntemlerden birinde bebeğin cinsiyetinin kız, diğerinde ise erkek çıkması imkansız olurdu.

Rus Takvimi Neye Göre Belirlenir?

 

Elbette çiftler Rus takvimi cinsiyet hesaplama işlemlerinin neye göre belirlendiğini de merak edebiliyor. Bu takvim yönteminde dikkate alınan ya da belirlenmeye çalışılan aslında anne ve baba adayının hücre yenilenme dönemleri oluyor. Fakat insanların hücre yenilenme zamanlarının sadece dünyaya geldikleri tarih üzerinden yapılan bazı hesaplamalar ile anlaşılması olanaksızdır.

Örneğin insanların çeşitli nedenlere bağlı olarak kan kaybetmeleri durumunda hücre yenilenme hızları da değişmeye başlar. Bu sadece bir örnektir ve buna benzer çok sayıda unsurun hücre yenilenme dönemi üzerinde etkili olduğunu unutmamak gerekiyor. Kadınların her adet dönemlerinde adet tarihleri değiştikçe takvim yönteminden çıkan sonucun da değişmesi gerekiyor ancak hesaplamalarda bu veri dikkate alınmıyor. Her yıl gerçekleştirilen takvim yönteminde farklı sonuçlar alınabileceğinin de altını çizelim.

Merak edenler için –> https://www.saithalil.com/rahim-agzi-yetmezligi/

Gebelikte Cinsiyet Belirleme Yöntemleri?

Anne ve baba adaylarının gebeliklerde bebeklerinin cinsiyetini öğrenmek adına uyguladıkları tek yöntem Rus takvimi cinsiyet hesaplama değil. Çok eski dönemlerden bu yana onlarca farklı yöntem kullanılarak bebeklerin cinsiyetlerinin belirlenmeye çalışıldığını söyleyebiliriz. Sadece ülkemizde değil dünya genelinde bebeklerin cinsiyetini öğrenmek ya da belirlemek amacıyla kullanılan en popüler yöntemlere şu örnekleri verebiliriz:

  • BabyChoice – Materna Metodu
  • Shettles metodu
  • Diyet ve Beslenme Programı metodu
  • Microsort – Ericcson yöntemi
  • MSHCG hormonunun tespitiyle uygulanan yöntem
  • Preimplantasyon metodu
  • Cinsiyet hesaplama takvimleri(Çin ve Rus takvimi vs.)
  • Geleneksel yöntemlerle yapılan tahminler

Bu ve benzer yöntemleri uygulamak yerine bebeğin cinsiyetinin öğrenilebileceği gebelik haftasını yani hamileliğin 16. haftasını beklemek çok daha doğru bir tercih olacaktır. Bu dönemde yapılan basit bir ultrason görüntülemesi ile bebeğinizin cinsiyeti kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından size bildirilir.

Bebeğin cinsiyetini öğrenmenin bilimsel yolu budur. Takvim yöntemleri ile henüz gebelik oluşmadan bebeklerin cinsiyetini belirlemek ise imkansızdır. Bu ancak tüp bebek tedavisi gibi yardımcı üreme teknikleri ile mümkün hale gelebilir. Ancak ülkemizde tüp bebek tedavisiyle bebeğin cinsiyetini belirlemenin yasak olduğunu da bilmelisiniz.

Rus Takvimine Doktorların Yorumu Nedir?

Elbette doktorlar Rus takvimi cinsiyet hesaplama yöntemlerinin uygulanmasını tavsiye etmez. Bunun öncelikli nedeni söz konusu yöntemin bilimsel olmamasıdır. Bununla birlikte doktorlar bu gibi yöntemlere inanan ve gebeliğin 16. haftasından sonra yapılan ultrason görüntülemesinin ardından hayal kırıklığına uğrayan anne ve baba adaylarıyla da kimi zaman karşılaşabiliyor.

Çünkü çiftler takvim yöntemiyle öğrendikleri sonucu doğru kabul ediyor. Örneğin bebeklerinin kız olduğuna inanıyor ve tüm hazırlıklarını da bu doğrultuda yapıyor. Ancak ultrason görüntülemesi ile bebeğin erkek olduğu anlaşılıyor. Bunun tam aksini de düşünebilirsiniz. Bu gibi hayal kırıklıkları yaşanması nedeniyle de doktorlar Rus takvimi, Çin takvimi gibi takvim yöntemlerinin uygulanmasını tavsiye etmez. Ayrıca diğer geleneksel yöntemleri de doktorlar tarafından önerilmiyor. Konuya dair sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Tıkla öğren –> https://www.saithalil.com/anne-sutu/

 

Detaylı bilgi için Özel Bahçelievler Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.
Cep Tel: 0532 414 56 66
Ofis Tel: 0212 603 66 54
E-Mail: [email protected]