Smear testi: Rahim ağzı kanser taraması cinsel olarak aktif olan her yaştan kadının yaptırması gereken önemli bir testtir. Smear testi (simir testi) rahim ağzı kanseri başta olmak üzere diğer rahim kanseri türlerini taramayı sağlayan bir testtir. Rahim ağzında ortaya çıkan hücresel düzensizlikler, hücresel değişiklikler ya da enfeksiyon gibi hastalıkların tanısı için smear testi oldukça önemli bir yere sahiptir. Hücresel değişikliklerin erken tespit edilmesi ile kanser gibi ciddi hastalıkların erken teşhis edilerek hastanın yeniden sağlığına kavuşması sağlanır.

Smear Testi Nasıl Alınır?

Simir testi için rahim ağzından 5-10 sn içerisinde bir fırça yardımı ile sürüntü şeklinde örnek alınır. İşlem esnasında hasta ağrı ya da acı duymaz. İşlem esnasında rahim ağzına daha kolay ulaşmak için spekulum denen bir alet ile rahim ağzının genişletilmesi gerekebilmektedir.

Smear Testi Neden Önemlidir?

Rahim ağzı hücreleri, her hücremiz gibi çeşitli nedenlerden dolayı değişikliğe uğrayarak başkalaşım geçirebilir. Bu değişime uğrayan hücrelere ‘kanser öncüsü hücreler (hücresel displazi)’ adı verilir. Smear testi ile bu oluşum henüz erken evrede iken saptanabilir. Kanser aşaması henüz başlamadan kadının tedavisi %100 başarılı şekilde yapılabilir. Tedavi sonrasında kemoterapi ya da radyoterapi uygulamasına gerek yoktur. Rahim korunduğu için de kadından işlemden sonra hamile kalabilir.

Rahim ağzı hücrelerinin anormalleşmesine neden olan en büyük neden HPV yani Human Papilloma Virüsü’dür. Genital siğil oluşumuna neden olan ve bilindik Onlarca farklı türü olan bu virüsün bazı türleri rahim ağzı kanserine öncülük eder.  Son yıllarda ülkemizde HPV siğilinin meydana getirdiği lezyonlardan kaynaklı rahim ağzı kanseri oranlarında da artış söz konusudur.

Rahim Ağzı Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Smear testi cinsel yaşamı aktif olan her kadının düzenli aralıklarla yaptırması gereken bir testtir. Kadının yaşı ilerledikçe simir testinin yapılış aralığı daha da kısalır ve bazı hastalarımızda 3 yılda bir bu testi isterken bazı hastalarımızın 6-3 ayda 1 yaptırmalarını isteriz. Hastanın rahim ağzı hücrelerinde bazı anomaliler saptanırsa test sıklığı artar ve kısa aralıklarla hastayı kontrol etmemiz olası bir kanser oluşumunu erken teşhis edebilmek için oldukça önemlidir. Endometrium kanseri, rahim ağzı kanseri gibi rahim kanserlerinin oluşma nedenleri şu şekilde açıklanabilir:

  • Erken yaşta cinsel ilişkiye girilmiş olması
  • Birden fazla cinsel partner
  • Bel soğukluğu, frengi, uçuk virüsü gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların geçirilmiş ya da halen var olması
  • Genital siğil varlığı
  • Kötü genital bakım
  • Sigara kullanımı
  • Kalıtım gibi nedenlerden biri ya da birkaçı kadının rahim kanserlerine yakalanma riskini artırmaktadır.

Smear Testi Sonucu Yorumlama nasıl yapılır?

Rutin smear sonucu genellikle birçok kadında negatif çıkar ve hastanın şikayetleri de yok ise ek bir tedaviye gerek duyulmaksızın hastanın yeniden kontrole muayenesi ve simir için gelmesi gereken zaman belirlenir. Ancak bazı test sonuçlarında saptanan ve rahim ağzındaki kanser öncüsü değişiklikler olarak nitelendirilen sonuçlar ASCUS, LSIL, HSIL gibi farklı sınıflara ayrılabilir. Simir testi sonuçları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için hpv ve rahim ağzı kanseri makalesini okuyabilirsiniz.

Smear Testi Kesin Sonuç Verir mi?

smear testi kesin-sonuç

Simir testi bir tarama testidir ve kesin sonuç veren bir yöntem olmasa da bize rahim hakkında bilgi vermesi açısından oldukça değerli veriler gösterir. Kesin bilgi veren bir tanı testi olamaması nedeniyle de şüpheli smear testi sonuçlarında kesin tanı için servikal biyopsi işlemi yapılır.

Rahim ağzından alınan biyopsi örneği incelenmek için patoloji laboratuvarına gönderilir. Patoloji sonucu  farklı şekillerde çıkabilir:

Normal hücreler: Smear testi sonucunda atipik hücreler görülmesine rağmen bazı hastaların biyopsi sonucu tamamen normal gelebilir. Bu gibi durumlarda testin 3-6 ayda bir tekrarlanması yeterli olmaktadır.

CIN-1- (Cervical Intraepithelial Neoplasia): CIN-1 smear testi sonucu olan hastalarda bir sonraki test için 6 aya kadar beklenmemelidir ve 3-4 ay sonra test tekrar edilmelidir.

CIN-2 ve CIN-3: Patoloji raporunda CIN 2 ya da CIN 3 sonucu yer alıyorsa hastanın rahim ağzının üst tabakasına LEEP işlemi ile alınır. LEPP rahim ağzından hemen hemen başparmak tırnağınız kadar bir doku çıkartılmasıdır. Alınan sonuç patolojide detaylı olarak incelenir.

Rahim ağzı kanseri: Servikal biyopsi sonucunda gelen tanı rahim ağzı kanseri ise hastaya en uygun tedavi yöntemi belirlenir. Mümkün ise hemen ameliyata alınarak rahim ve lenf bezleri çıkartılır. Bazı durumlarda sadece cerrahi müdahale yeterli olabilse de birçok hastanın ameliyat öncesi ve/veya kemoterapi ile birlikte radyoterapi tedavisi görmesi gerekebilir.

CIN nedir? Nasıl Teşhis Konulur?

CIN rahim ağzı dokusunda meydana gelen hücresel değişikliklerin belirlendiği bir testtir. CIN bir kanser değil kanser öncüsü lezyon olarak adlandırılır ve sınıflandırması da rahim içinde oluşan transformasyona göre yapılır. Rahim ağzı üst dokusu epitel olarak adlandırılır ve CIN 1, CIN 2 ve CIN 3 bu epitel dokudaki tutulama göre belirlenir.

Kanser öncüsü lezyon rahim epitel dokusunun %25’ini tutmuş ise CIN 1, %50’sini tutmuş ise CIN 2 ve %75’ini tutmuş ise de CIN 3 olarak sınıflandırılır. CIN denen kanser öncüsü lezyonların oluşumundan en çok sorumlu tutulan neden HPV virüsüdür. Bu nedenle de Kotest test yapılması bu aşamada en etkili yöntemdir.

Kotest Nedir?

Kotest, pap smear testi ile birlikte HPV testinin de aynı anda yapılması anlamına gelir. Rahim ağzı kanserinin en bilindik nedenlerinden biri olan HPV’nin oldukça fazla çeşidi vardır. Bazı bilinen HPV çeşitleri rahim ağzı kanserine neden olur ve erken teşhis edildiğinde kansere dönüşmeden tedavi edilmesi mümkündür. Kotest HPV’nin erken tanısında oldukça etkili bir tarama testidir.

Kotest Ne Zaman Yapılır?

HPV virüsleri, bulundukları dokunun hücre DNA’sını bozar ve hücrede anormal bölünmelere neden olarak kansere neden olur. HPV ve rahim ağzı kanseri arasında kanıtlanmış bir bağlantı vardır ve serviks kanseri hastalarının yaklaşık %99.9’unda HPV varlığı saptanır.

Servikal kanserine neden olan HPV 16’nın ortalama %55-60, HPV-18’in ise %10-15 oranında kanserleşmeye neden olduğu bilinmektedir.

Kotest, her 5 yılda bir Pap-smear testi ve HPV-DNA testinin birlikte yapılması işlemidir. 30 yaş ve üzeri kadınlarda servikal anormallikler saptanır ise kotest yapılması en doğru tanılama yöntemidir. Bu test sadece Pap simir testi ile taramaya göre çok daha üstün sonuçlar elde edilmesini sağlar.

 

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz:

Adet döneminde hamile kalınır mı?
Yumurtalık kistleri nelerdir? nasıl tedavi edilir?

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:
https://www.jostrust.org.uk/information/cervical-screening/what-happens-during-cervical-screening

Detaylı bilgi için Özel Bahçelievler Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.
Cep Tel: 0532 414 56 66
Ofis Tel: 0212 603 66 54
E-Mail: info@saithalil.com