Hamilelikte ilaç kullanımı üzerinde titizlikle durulması gereken unsurlardan biridir. Çünkü kullanılan ilaçlar plasenta aracılığı ile anne karnındaki bebeğe de geçebilir. Dolayısıyla ilaç kullanımının asla gelişigüzel olmaması gerekiyor. Hamileliğin ilk haftalarından son haftalarına kadar tüm gebelik süresi boyunca sadece doktor tarafından reçete edilen ilaçların tercih edilmesi gerekir.

Doktora danışmadan kullanılan ilaçlar sadece anne karnındaki bebeği değil anne adayının sağlığını da tehlikeye atabilir. Elbette hamilelikte asla ilaç alınamayacağı sonucuna varmamak gerekiyor. Doktorunuz tarafından reçete edilmesi durumunda belirtilen dozajda ve belirtilen süre boyunca ilaç kullanılmasında bir sakınca olmaz. B grubu ilaçlar ya da C grubu ilaçlar ne anlama gelir gibi merak edilen soruları detaylarıyla aktaracağız. Ancak öncesinde bebeklerin ilaç kullanımından nasıl etkilenebildiği konusunu irdeleyelim.

Hamilelikte İlaç Kullanımı Bebeği Etkiler Mi?

Elbette gebelikte alınan ilaçların bebekleri etkilemediğinden söz etmek olanaksızdır. Ancak her ilacın da bebeğe zarar vereceği söylenemez. Bu konuda en çok endişe yaşayanlar, henüz hamile olduğunu bilmeden ilaç kullanan ve sonrasında aslında hamile olduğunu öğrenen anne adaylarıdır. Bu durumda yapılabilecek 2 farklı hamle vardır.

Bunların ilki gebeliğin sonlandırılması, ikincisi ise gebeliğin devamıdır. Hangi hamlenin yapılacağına ise kullanılan ilacın ne olduğuna bağlı olarak kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından karar verilir. Anne karnındaki bebeğin yaşamsal fonksiyonlarına ciddi zarar verebilecek bir ilacın alınmış olması durumunda gebeliğin sonlandırılması gündeme gelebilir. Bu nedenle gebeliğin ilk günlerinde olsanız bile kullandığınız ilaçlar hakkında doktorunuza mutlaka bilgi vermelisiniz.

Bu noktada doktor tarafından onaylanmadığı halde hamilelikte ilaç kullanımı ne gibi sonuçlar doğurabilir sorusunun yanıtı da merak ediliyor. Doğabilecek sonuçlara birkaç örnek verelim:

  • Bebekte kalıcı doğumsal kusurlar olabilir
  • Plasenta yapısında bozukluklar olabilir
  • Rahimde erken dönemde kasılmalar başlayabilir ve erken doğum yapılabilir
  • Kan akışında azalma olabilir ve bu da bebeğin oksijensiz kalmasına yol açabilir
  • Düşük doğum ağırlığı sorunu olabilir
  • Gebeliğin ilk dönemlerinde düşük yapılabilir

Elbette hangi ilacın hangi dozajda kullanıldığına bağlı olarak bu örneklere yenilerini de eklemek mümkündür.

Hamilelikte Ağrı Kesici İlaç Kullanılır Mı?

Gebelik döneminde ağrı şikayeti olan anne adayları hangi ağrı kesici ilaçları kullanabileceği konusunda mutlaka doktoruna danışmalıdır. Genellikle hafif ağrılarda ilaç kullanımı tercih edilmiyor olsa da ağrının şiddeti artığında anne adayları evde bulunan herhangi bir ilacı içebiliyor. Ancak ağrı kesici ilaçların da etken maddeleri birbirinden farklı ve her ağrı kesici ilaç gebelikte kullanılamaz. Ağrı kesici özellikte olan bu ilaçlar iki farklı kategoride değerlendiriliyor. Bunlar etken maddesi parasetamol ve ibuprofen olan ilaçlardır. Hamilelikte ise çoğunlukla etken maddesi parasetamol olan ilaçlar tercih ediliyor.

Bilgin olsun –> https://www.saithalil.com/hamilelikte-vajina-agrisi/

Parasetamol

Bu ağrı kesici ilaçlar hafif ağrı olması durumunda kullanılır. Ancak gebelik söz konusu olduğunda hafif bir ağrı kesici olmasına güvenerek gelişigüzel kullanılması elbette ki sakıncalıdır. Özellikle uzun süreli ya da aşırı dozajda kullanımı durumunda anne karnındaki bebekler olumsuz etkilenebilir.

İbuprofen

Parasetamol adlı etken maddesi olan ilaçlara nazaran daha güçlü bir etkiye sahip olurlar. Etken maddesi ibuprofen olan ilaçlar hamilelik döneminde çok zorunlu olmadığı sürece kullanılmaması gereken ağrı kesicilerdir. Kanama riskini artırabilir ve özellikle gebeliğin erken zamanlarında içilmesi durumunda düşüğe yol açabilirler.

Günümüzde daha farklı etken maddeye sahip olan ağrı kesici ilaçlar da formüle edilebiliyor. Önemli olan sadece doktorunuzun reçete ettiği ilaçları almanızdır. Farklı bir rahatsızlık nedeniyle doktora başvurduğunuzda da hamile olduğunuz bilgisini iletmelisiniz.

Hamilelikte İlaç Kullanımı Ne Zaman Bırakılmalı?

Kimi zaman çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle düzenli olarak ilaç kullanılması gerekebiliyor. Anne adayları hamilelikte ilaç kullanımı konusunda bu noktada da endişeye düşüyor. Anne adayının sağlığı açısından kullanılan ilaçların tamamen kesilmesi doğru olmayabilir. Bu gibi durumlarda gebelikte kullanımında sakınca olmayan ilaçlar yani anne adayının kullandığı ilaçların türevleri devreye giriyor.

Doktorunuza sağlık sorununuz ve kullandığınız ilaçlar hakkında bilgi vermeniz durumunda hamilelikte de içilebilecek bir ilaca geçiş yapılabilir. Doktorunuzun kontrolünde olmak kaydıyla doğum ve emzirme döneminin ardından yeniden eski ilaç kullanılabilir. yaşadığınız rahatsızlıklar nedeniyle düzenli olarak ilaç kullanmanız gerektiğinde endişeye kapılmamalı ve asla doktorunuz ile görüşmeden kullandığınız ilaçları bırakmamalı ya da değiştirmemelisiniz.

Gebelikte C Grubu İlaç Kullanımı

C grubu olarak kategorize edilen ilaçlar hamilelikte ilaç kullanımı konusunda en sık gündeme gelen hususlardan biridir. Bu grupta değerlendirilen ilaçların hamilelikte kullanımı durumunda sonuçlarının ne olacağına dair klinik bir araştırma yapılmamıştır. Bu nedenle anne karnındaki bebeği olumsuz yönde etkileyip etkilemeyeceği de bilinmiyor. Çok zorunlu olmadıkça doktor tarafından da reçete edilen ilaçlar olmadığını belirtebiliriz.

İlginizi çekebilir –> https://www.saithalil.com/gebelikte-bitki-caylari/

Gebelikte B Grubu İlaç Kullanımı

B grubunda değerlendirilen ilaçlara dair de yeterli düzeyde araştırma yapılmadığından gebelikte içilmesi durumunda sonuçları bilinmiyor. Ancak B grubu ilaçlar ile C grubu ilaçları birbirinden ayıran önemli bir unsur var. O da B grubu ilaçların hayvanlar üzerinde test edilmiş olması ve bir yan etkiye rastlanmamasıdır.

Hamilelikte Antibiyotik Kullanımı

Anne adayları hamilelikte ilaç kullanımı konusunda antibiyotik ilaçlar konusunda da endişeye kapılabiliyor. Antibiyotikler gebelikte asla gelişigüzel kullanılmaması gereken ilaçlardır. Ancak hamilelikte içilmesi durumunda bir sakınca olmayan ilaçlar da bulunuyor. Dolayısıyla doktorunuz antibiyotik ilaç reçete ettiğinde rahatlıkla içebilirsiniz. Önemli olan doktorun belirttiği süre boyunca ve dozajda kullanımına dikkat edilmesidir.

Antibiyotik Kullanımı Bebeği Etkiler Mi?

Hamilelik sürecinde antibiyotik kullanımı bebeklerde olumsuz etkilere yol açabiliyor. Özellikle bebeklerin bağırsak florasını etkileyebilen bu durum farklı riskleri de doğurabilir. Bebeklerin doğum kanalından geçişi sırasında bakteriler ile temas meydana geliyor. Bu temasın da bakteriler aracılığı ile bebeklerin bağışıklık sistemini harekete geçirdiğini belirtebiliriz. Antibiyotik kullanımında ise doğum sonrasında bağırsak florasını ilgilendiren çeşitli sıkıntılar yaşanabiliyor. Kesinlikle doktor tarafından reçete edilen antibiyotiklerin kullanılması çok büyük bir önem taşıyor.

Gebelikte Hangi İlaçları Alabilirim?

Öncelikle hamilelikte ilaç kullanımı konusunda 5 farklı kategoriden söz etmek gerekiyor. A,B, C, D ve X grubu ilaçlardan oluşan bu ilaç kategorileri arasında en güvenli olanlar A grubunda yer alanlardır. Çeşitli rahatsızlıklar söz konusu olduğunda doktorlar B ve C grubunda yer alan ilaçları da reçete edebilir. X grubunda yer alan ilaçlar ise son derece risklidir. Bu nedenle gebelik döneminde bu kategoride yer alan ilaçların kullanılması önerilmez. Aksi halde anne karnındaki bebekler için ciddi riskler doğabilir.

Okumanızı öneririz –> https://www.saithalil.com/gebelikte-asi/

Nelere Dikkat Edilmelidir?

İlaç kullanımı ve gebelik noktasında dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında en önemli olanları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Sadece doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçları kullanın
  • İlaçların kullanım süresine ve dozajına dikkat edin
  • Bitki kürlerinin gelişigüzel kullanımı son derece sakıncalıdır. Ağrıyı kesmek ya da benzeri amaçlarla bitki kürleri kullanımından uzak durun
  • Bazı ilaçlar halk arasında oldukça basite indirgeniyor olsa da aslında güçlü bir etken maddeye sahip olabiliyor. Bu nedenle basit bir ilaç gibi düşünüyor olsanız da doktorunuza danışmadan asla ilaç kullanmayın

Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Diğer makalemiz –> https://www.saithalil.com/gebelik-kolestazi/

 

Detaylı bilgi için Özel Bahçelievler Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.
Cep Tel: 0532 414 56 66
Ofis Tel: 0212 603 66 54
E-Mail: [email protected]