Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler her anne adayının bilmesi gereken konuların başında geliyor. Nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmeniz, çok daha sağlıklı ve konforlu bir hamilelik dönemi geçirmenize yardımcı olur.

Hamilelikte İlaç Kullanımı

hamilelikte ilac kullanimi ne derece olmalı

Gebelik süresi boyunca en çok dikkat etmeniz gereken unsur ilaç kullanımıdır. Nedeni her ne olursa olsun, doktorunuza danışmadan kesinlikle ilaç kullanmamalısınız. İçtiğiniz tek bir ilaç bile bebeğinize çok ciddi zararlar verebilir. Gebelik öncesinde yaşadığınız bazı sağlık sorunları nedeniyle ilaç kullanıyor olabilirsiniz. Bu ilaçlar hakkında ilk gebelik kontrolünde doktorunuza bilgi vermeniz gerekiyor.

Doktorunuz kullandığınız ilaca gebelikte ara vermenizi isteyebilir ya da daha farklı bir ilaç kullanmanızı önerebilir. Önemli olan ve hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler listesinde ilk sırada yer alan unsur, doktorunuzun bilgisi ve onayı olmadan ilaç almamanız gerektiğidir. Buna ağrı kesici ilaçlar, ishal ilaçları gibi toplumda önemsiz olarak değerlendirilen ilaçlar da dahildir.

Gebelikte Şeker Tüketimi

Gebelik sürecinde şeker ihtiyacını mevsiminde olan meyvelerden karşılamanız gerekiyor. Yapay tatlandırıcı içeren gıdalardan da kesinlikle uzak durmalısınız. Şeker tüketiminin sınırlandırılması hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor. Fazla şeker anne karnındaki bebeklerin sağlığı konusunda çeşitli sıkıntılar yaratabiliyor. Masum sanılan bazı gıdaların yüksek oranda şeker içerdiğini de unutmamak gerekiyor. Tatlı hamur işi çeşitleri gebelik döneminde vücudunuza fazla şeker girmesine ve gereksiz kilo alımına neden olabilir.

Önerdiğimiz diğer makalemiz.
Tıkla –> Hamilelikte sigara kullanımı

Hamilelikte Sağlıksız Besinler

Beslenme hem anne adayının hem de bebeğin sağlığında belirleyici bir unsur olduğundan hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler arasında bulunuyor. Gebelik döneminde mevsiminde olan sebze ve meyveleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Paketlenmiş raf ömrü olan gıdalardan ise kesinlikle uzak durmalısınız. Hamilelikte folik ait, kalsiyum ve demir açısından zengin gıdaları tüketmeye özen gösterin.

Konu ile alakalı daha fazla bilgi için aşağıdaki linkten bakabilirsiniz.
Tıkla –> Hamilelikte beslenme

Mutlaka tüketilmesi gereken gıdaları şu şekilde sıralayabiliriz

 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Süt, yoğurt ve peynir
 • Bakliyat çeşitleri
 • İyi pişmiş olmak kaydıyla et ürünleri
 • Mevsiminde olan meyveler
 • Günde 1 fincan kuruyemiş
 • Ayçiçek yağı, zeytinyağı ya da mısırözü yağı

Bunlardan ise uzak durun

 • İşlenmiş olan her türlü gıda
 • Kızartmalar
 • Aşırı acı ve baharat tüketimi
 • Ambalajlanmış olan her türlü gıda
 • Mevsiminde olmayan meyve ve sebzeler
 • İyi pişmemiş et ve deniz mahsulü ürünleri

Gebelikte Bitki Çayları İçilmesi

Sınırlandırılması gereken ve aynı zamanda hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler listesinde yer alanlardan biri de bitki çayı tüketimidir. Öncelikle bitki çayı tüketiminin gelişigüzel yapılmaması gerekiyor. Gebelikte detoks etkisi olan, dong quai bitkisi ya da mavi otu içeren bitki çaylarının kesinlikle tüketilmemesi gerekiyor. Piyasada ‘polikistik over çayı’ olarak lanse edilen bitki çayları da uzak durmanız gereken ürünlerdir.

Ayrıca bazı bitki çaylarının yüksek dozda senna gibi maddeler içerdiğini ve bu maddelerin de vücuttaki elektrolitlerde değişime neden olduğunun unutulmaması lazım… Bu nedenle bitki çaylarının gelişigüzel kullanımı sakıncalıdır. Hangi bitki çaylarını tüketebileceğiniz konusunda doktorunuza danışabilirsiniz.

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalemiz.
Tıkla –> Hamilelikte idrar rengi

Uyku Pozisyonları

Hamilelik döneminde yatağınızın çok sert olmamasına ve aynı zamanda sert yastık kullanmamaya özen göstermelisiniz. Uyku pozisyonları ise özellikle son haftalarda hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler arasında bulunuyor. Sağ tarafa yatmak kalbe giden damarlara baskı uygulayabiliyor ve bundan kaynaklı olarak da çeşitli sakıncalar doğurabiliyor. Sol tarafa yatmak ya da sırt üstü yatmak çok daha doğru olacaktır. Cenin pozisyonu anne karnındaki bebeğin en çok rahat ettiği pozisyon oluyor. Karın bölgesinde ve belde ağrı olmasını engellemek için bel boşluğu ile karnın alt kısmını havlu ya da battaniye gibi yumuşak bir kumaşla destekleyebilirsiniz.

Evcil Hayvan Beslemek

Gebelikte evcil hayvan beslemenin hiçbir sakıncası bulunmuyor. Maalesef anne adayları hamile olduklarını öğrendiklerinde bebeklerine zarar vereceği endişesi ile evcil hayvanını uzaklaştırmayı tercih ediyor. Oysa hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler arasında evcil hayvan yasağı asla bulunmuyor. Sadece evcil hayvanların aşılarının mutlaka zamanında yaptırılması, kedilerin tuvaletlerinin günde 1 defa temizlenmesi ve köpeklerin gezinti sonrasında eve alınmadan önce patilerinin temizlenmesi yeterli olacaktır. Evcil hayvanlar anne adaylarının stresini azaltıyor olması nedeniyle faydalı bile olabiliyor. Gerekli önlemleri almanız durumunda evcil hayvanlarınızı uzaklaştırmanıza asla gerek yoktur. Kedinizin aşılarının tam olması durumunda elinizi tırmalaması ile yemek yaparken elinizi yanlışlıkla bıçakla hafifçe kesmeniz arasında bir fark yok. Bu tür endişeler son derece yersizdir.

Seyahate Çıkmak

 

Anne adayları için seyahate çıkmak pek çok açıdan zorlayıcı olabiliyor. Seyahat esnasında hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler elbette var. Örneğin vücudu sıkmayan bol kıyafetler ve ayakları sıkmayan düz bir ayakkabı giymelisiniz. 2 saatte bir yürümeniz, kan dolaşımınız açısından önem taşıyor. Mide bulantısı riskine karşın yanınıza tuzlu kraker benzeri gıdalar alabilirsiniz. Su tüketimini azaltmamanız gerekiyor. Yurt dışı seyahatler ise hangi ülkeye gideceğinize bağlı olarak sakıncalı olabilir. Bazı ülkelere gitmeden önce aşı yaptırılması gerekebiliyor ve aşı yaptırmanız gebelik nedeniyle sıkıntı yaratabilir. Bu konuda da doktorunuza mutlaka danışmalısınız.

Ağır Egzersizler Yapmak

Hamilelikte hareketsizlik ne kadar sakıncalıysa ağır egzersizler de o kadar sakıncalıdır. Gebelik süresi boyunca vücudu zorlayan hareketlerden kaçınmanız gerekiyor. Hafif egzersizler ise yaşadığınız ağrı gibi pek çok sorunu ortadan kaldırabilir. Ancak bu egzersizler vücudun bel ve karın bölgesine baskı yapan hareketleri içermiyor olmalıdır. Dolayısıyla egzersiz konusunun da hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler arasında yer aldığını belirtebiliriz. Egzersiz esnasında rahat kıyafetler giymek ve ani hareketlerden kesinlikle kaçınmak gerekiyor. Ani hareketler kramp ve benzeri şikayetler yaşamanıza neden olabilir.

Yüksek Sıcaklıktaki Ortamlarda Bulunmak

Sauna, hamam gibi yüksek sıcaklıktaki ortamlarda bulunmamak hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor. Özellikle gebeliğin ilk trimester döneminde yüksek sıcaklıktaki ortamlarda bulunmanın bebekte teratojen yani sakatlık riskini artırdığı biliniyor. Gebeliğin ikinci ve üçüncü trimester dönemlerinde de yüksek sıcaklık farklı riskleri doğuruyor. Özellikle 30 santigrat dereceden daha yüksek sıcaklıkta 10 dakikadan daha fazla durmanın çeşitli gebelik komplikasyonlarına neden olabileceğini belirtebiliriz. Bu nedenle gebelik boyunca sauna ve hamam gibi yüksek sıcaklıktaki ortamlarda bulunmamanız gerekiyor. Aynı şekilde çok soğuk ortamlarda da kalmamaya özen gösterin.

Seks Pozisyonları

Baba adayının gebelikte özellikle cinsel yaşam konusunda anne adayına yardımcı olması gerekiyor. Zira hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler listesinde seks pozisyonları da bulunuyor. Hamilelikte doktorunuz tarafından belirtilmediği müddetçe cinsel yaşama ara verilmesine gerek olmaz. Ancak her pozisyonun uygun olduğundan da söz edemeyiz. Cinsel ilişkide anne adayının pozisyonunun karın ve bel bölgesine baskı yapmayacağı şekilde belirlenmesi gerekiyor. İhtiyaç duyulması halinde bel ve karın bölgesinin yastıkla desteklenmesi anne adayının kendini çok daha fazla rahat hissetmesini sağlar.

Özellikle gebeliğin son aylarında karnın büyümesi nedeniyle anne ve baba adayları pozisyon noktasında sıkıntı yaşayabiliyor. Bu durumda öncelik anne adayının kendini rahat ettiği pozisyonlar olmalıdır. Hamileliğin son aylarında çapraz, makas, köpek ve kaşık pozisyonları anne adayının en rahat ettiği vücut duruşları oluyor. Çiftler kendilerini en rahat hissettikleri pozisyonu çeşitli denemeler yaparak da bulabiliyor.

Konu ile alakalı daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki makalemize göz atabilirsiniz.
Tıkla –> Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları

 

Konu ile alakalı dış kaynaklar:
https://www.florence.com.tr/kadincocukkulubu/hamilelikte-dikkat-edilmesi-gerekenler-neler

 

Detaylı bilgi için Özel Bahçelievler Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.
Cep Tel: 0532 414 56 66
Ofis Tel: 0212 603 66 54
E-Mail: [email protected]