Hamile kalma yöntemleri kuşkusuz çiftler için son derece önemli bir konudur. Özellikle yakın zamanda bebek sahibi olmak isteyen çiftler, neler yapması gerektiğini merak ediyor. Bu süreci hızlandırmanın bir yolu var mı, nasıl kolay hamile kalınır gibi sorular da sıklıkla gündeme geliyor. Çiftlerin 1 yıllık korunmasız ilişkiye karşın hamilelik elde edememesi durumunda infertiliteden yani kısırlıktan söz edilir. Bu durumda gebeliği önleyen olası nedenler araştırılır. Tüm bu konulara değineceğiz. Hamile kalmayı kolaylaştıran hususlardan da söz edeceğiz. Öncesinde yeni evli çiftlerin gebelik için ne yapması gerektiğini ele alalım.

Yeni Evlenenler Hamile Kalmak İçin Ne Yapılmalı?

Çok sayıda çift hemen bebek sahibi olmak istiyor. Bu nedenle evlilik tarihinin erkene çekilmesi de söz konusu olabiliyor. Dolayısıyla hamile kalma yöntemleri yeni evli çiftlerin büyük bölümünün üzerinde durduğu unsurlardan biridir. Öncelikle çiftlerin beslenme düzeninden uyku düzenine kadar pek çok yaşam alışkanlığını gözden geçirmesi gerekiyor. Yaşam tarzı, vücudun üreme sistemini olumlu ya da olumsuz etkileyebilir. Sağlıklı beslenme, düzenli uyku, sağlıklı bir gebelik için ön koşuldur.

Stresten uzak durulması da üzerinde durulması gereken hususlar arasında yer alıyor. Stres, hem kadın hem de erkek üreme sistemini olumsuz etkileyen unsurların başına gelir. Bu nedenle vücudun hormon dengesi de stresten etkilenir. Çiftlerin stres ve gerginlikten uzak bir yaşam sürmeleri ise gebe kalmayı kolaylaştırıyor. Kafein, alkol ve sigaradan uzak durulması da önem taşıyan bir diğer unsurdur. Tüketilen tüm gıdaların titizlikle seçilmesi gerekir.

Çiftlerin korunmasız cinsel ilişkiye karşın hamilelik elde edememeleri durumunda ise mutlaka doktora başvurması gerekiyor. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanına ne zaman başvurulması gerektiği konusuna da daha sonra değineceğiz.

Tek Seferde Nasıl Hamile Kalınır?

Tek seferde gebe kalma yöntemi

Çiftler kimi zaman hamile kalma yöntemleri konusunda garantili bir metot arayışına girebiliyor. Sadece tek seferde hamile kalma yolu var mı şeklindeki sorular da sıklıkla dile getiriliyor. Gebelik elde etmek isteyen çiftlerin beslenme ve yaşam tarzına dikkat etmesi, doktorun önerilerini harfiyen uygulaması gerekir. Bu sayede bebek sahibi olma olasılığı da yükselecektir.

Yüzde Yüz Hamile Kalma Yöntemleri Var Mıdır?

Elbette hamile kalma yöntemleri çiftlere % 100 gebelik garantisi veren yollar değildir. Günümüzde hamilelik olasılığının en yüksek olduğu yöntemin yardımcı üreme teknikleri olduğunu söyleyebiliriz. Tüp bebek yöntemi, başarı oranı en yüksek yardımcı üreme tekniğidir. Lakin tüp bebek yöntemi de % 100 gebelik garantisi veremez. Dolayısıyla böyle bir yöntemin olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Sadece gebelik olasılığını yükselten bazı yöntemler bulunuyor.

Hamile Kalma Yöntemleri Nelerdir?

Bilindiği gibi kadın ve erkek üreme sistemleri çok sayıda farklı unsurdan etkilenir. Bu etkiyi olumluya çevirmek ve gebe kalma şansını yükseltmek için ne yapılması gerektiğini hemen aktaralım.

Adet Tarihlerinizi Not Edin

Pek çok kadın adet dönemlerini hatırlamıyor. Nedeni ise adet tarihlerinin not alınmamasıdır. Oysa özellikle gebelik planlayan kadınların adet tarihlerini mutlaka not alması gerekir. Çünkü adet kanamasının başladığı tarihin bilinmesi önem taşıyor. Bu tarihten 14 gün sonrası, kadınların yumurtladığı dönemdir. Ovulasyon dönemi ise kadınların ay içerisinde hamile kalma olasılığının en yüksek olduğu zaman dilimidir. Bunun hesaplanabilmesi için de adet tarihlerinin mutlaka biliniyor olması gerekir.

Yumurtlama Tarihinizi Takip Edin

Elbette hamile kalma yöntemleri arasında en önemli unsurlardan biri doğru zamanda korunmasız cinsel ilişkiye girmektir. Doğru zamanı belirlemek için de yumurtlama tarihinin takip edilmesi gerekiyor. Yumurtlamadan 2 gün önce ve 1 gün sonra cinsel ilişkiye girilmesi ise gebelik şansını ciddi düzeyde yükseltir. Bu arada sperm hücrelerinin rahimde 3 gün aktif kalabildiğini de unutmamak gerekiyor. Bu nedenle döllenmenin meydana gelme olasılığı yaklaşık 3 gün boyunca devam eder.

Yumurtlama Zamanında Düzenli İlişkiye Girin

Az önce de değindiğimiz gibi yumurtlama zamanı, yumurtanın döllenmeye hazır hale geldiği dönemdir. Bu dönemde mutlaka korunmasız cinsel ilişkiye girilmesi önerilir. Bu sayede doğal yolla gebelik elde etme olasılığı da daha yüksek olacaktır. Ancak bu dönemde çok sık cinsel ilişkiye girmek de sperm kalitesinde düşmeye neden olabilir. Doğru periyot, yumurtalamadan 2 gün önce ve 1 gün sonra cinsel ilişkiye girilmesidir. Bu sayede sperm kalitesi de korunmuş olacak.

Merak ediyorsanız Tıklayın! –> Sperm hareketliliği kaç olmalı?

İdeal Kiloda Olun

Gebelik için kadının kilosunun da önemli olduğunu belirtmeliyiz. Aşırı kilo tek balına kısırlık nedeni olabiliyor. Aynı şekilde aşırı zayıflığın da hamile kalmayı önleyen bir unsur olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Bu noktada kadınlar gebelik için ideal kilonun kaç olması gerektiğini merak edebilir. İdeal vücut kitle indeksi 19 – 25 arasıdır. Bu vücut kitle indeksine sahip olmak, kilo kaynaklı kısırlığı önler.

Dengeli Beslenin

Sağlıklı ve çok yönlü beslenme hamile kalma yöntemleri arasında en önemli olanlardan biridir. Genellikle kısırlığın beslenme ile ilgili olmadığı düşünülür. Oysa sağlıksız ve dengesiz beslenme, vücudun pek çok sistemi gibi üreme sistemini de olumsuz etkileyebiliyor. Bu nedenle çiftlerin sağlıklı bir gebelik elde edebilmesi için beslenmelerine de maksimum düzeyde dikkat etmeleri gerekiyor.

Mutlaka göz atın! –> Hamilelikte beslenme

Spor Yapın

Gebelik için spor

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için spor ya da egzersiz de yapılmalıdır. Her gün düzenli olarak spor ya da egzersize zaman ayırmanız, hamile kalmanızı da kolaylaştırır. En azından haftada 3 gün spor yapılması önerilir.

Sigara Ve Alkolü Bırakın

Şayet sigara ve alkol kullanıyorsanız hamile kalma yöntemleri ile bir başarı elde etmeniz zorlaşır. Sigara ve alkolden kesinlikle uzak durulmalıdır. Zira gebelikte de sigara ve alkolün son derece zararlı olduğunu unutmamak gerekiyor. Gebelik planlayanların 3 ay öncesinden sigara ve alkolü bırakması gerekir.

Folik Asit Kullanın

Hamilelik planlayan kadınların 1 ay öncesinden folik asit desteğine başlamaları gerekiyor. Folik asit sadece kadınların değil anne karnındaki bebeklerin sağlığı bakımından da oldukça önemli bir takviyedir.

Ne Zaman Doktora Gitmeniz Gerektiğini Bilin

Belirli bir süre hamile kalma yöntemleri uygulandığı halde gebelik oluşmadığında doktora başvurmanızda fayda olacaktır. Kadınlarda yaşın ilerlemesi ve özellikle belirli bir yaş sonrası hamile kalma olasılığının düşmesi anlamına geliyor. 35 yaş altında olan kadınlar 1 yıllık cinsel ilişkiye rağmen hamile kalamadıklarında doktora gitmelidir. Bu süre 35  – 40 yaş arasında 6 ay olarak değerlendirilmelidir. 40 yaş üstü kadınlar ise 3 aylık korunmasız cinsel ilişkiyle hamile kalamadıklarında mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmalıdır. Bu sayede gebeliği kolaylaştırabilecek yöntemler uygulanabilir. Kısırlık nedenleri incelenir ve tüp bebek tedavisine de en erken dönemde başlanabilir.

Dikkatinizi çekebilir –>  Gebelik testi

Bilinmeyen Hamile Kalma Yöntemleri Nelerdir?

Kimi zaman hamile kalma yöntemleri arasında pek bilinmeyen metotlar var mı şeklinde sorular da gelebiliyor. Bilinmeyen gebelik yöntemleri yoktur. Yukarıda sıraladığımız hususların tamamına dikkat edilmesi gerekir. Buna rağmen gebelik oluşmadıysa en kısa zamanda kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmalısınız. Bu sayede çiftlerin bebek sahibi olma hayalleri gerçeğe dönüşebilir. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Kadın üreme organları ve anatomisi

 

Detaylı bilgi için Özel Bahçelievler Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.
Cep Tel: 0532 414 56 66
Ofis Tel: 0212 603 66 54
E-Mail: [email protected]