Geri çekilme yöntemi toplumda yaygın şekilde tercih edilen yöntemlerden biridir. İstenmeyen gebeliklerden korunmak amacıyla uygulanan bu yöntemde temel amaç sperm hücrelerinin bulunduğu meninin rahme ulaşmasını önlemektir. Bu nedenle cinsel ilişkide orgazmın hemen öncesinde erkeğin penisini vajinadan çıkarması ile uygulanır. Halk arasında “doğal yolla korunma” olarak da adlandırılan bu yöntemle korunma, hamilelik riskini ortadan kaldırmaz.

İstenmeyen gebeliklerin nasıl oluştuğuna bakıldığında karşımıza sıklıkla geri çekilme yöntemi çıkar. Çiftlerde hamilelik tanısı ile birlikte büyük şaşkınlık yaşanmasının nedeni de budur. Çünkü bu yöntem uygulandığında asla hamilelik oluşmayacağı düşünülür. Oysa tıbbi açıdan bakıldığında yöntemin gebeliği önleme konusunda son derece başarısız olduğu net bir şekilde ortadadır. Buna karşın halen tüm dünya genelinde, gebeliği önleme amacıyla en sık tercih edilen yöntem geri çekilme yöntemi olmaya devam ediyor.

Cinsel ilişkinin doğal seyrini de olumsuz yönde etkileyen geri çekilme yöntemi her erkek tarafından uygulanamayabiliyor. Cinsel ilişki sırasında yaşanan duygularla penisin vajinadan çıkarılması için geç kalınması durumunda da gebelik riski yüksektir. Ayrıca hamilelik oluşması için mutlaka vajinaya tamamen boşalmak gerekmez. Meninin sadece 1 damlasında bile 300 binden fazla sperm hücresi bulunabiliyor. Penisin vajinadan çıkarılması için sadece 1 saniye gecikmek bile bu sperm hücrelerinin yüzerek rahme ulaşmasına sebebiyet verebilir.

Sonuç olarak geri çekilme yöntemi uygulayan çiftlerin tümü gebelik riskini kesinlikle göze almalıdır. Bu yöntem sadece “hamilelik oluşsa da olur” diyen çiftler için uygun olabilir. Yapılan araştırmaya göre her 10 çiftten 6’sı bu yöntemi en az 1 defa uygulamış. Daha önce bu yöntemle yaşanan cinsel ilişkinin gebelik ile sonuçlanmamış olması, bundan sonra da hamileliğin oluşmayacağı anlamına gelmiyor. Uzun yıllar bu yöntemi tercih eden çiftlerin yıllar sonra gebelik haberi aldığına da tanıklık edebiliyoruz. Şayet hamilelik planınız yoksa gerçek doğum kontrol yöntemlerini tercih etmelisiniz. Aksi halde gebelik ve beraberinde kürtaj işlemini göze almış olursunuz. Prezervatif, doğum kontrol hapı, spiral gibi pek çok farklı doğum kontrol yöntemi bulunuyor. Cinsel ilişki konforunu olumsuz yönde etkilemeyen bu yöntemlerden kendiniz için uygun olanını seçebilir ve böylelikle istenmeyen gebeliklerden korunabilirsiniz.

Geri Çekme Yöntemi ile Nasıl Korunma Sağlanır?

Cinsel ilişkide geri çekilme yöntemi sperm hücrelerinin vajinadan rahme ulaşmasını engellemek amacıyla uygulanıyor. Penisin vajinadan çıkarılması ve bu sayede sperm hücrelerinin vajina dışına akması ile gebeliğin önüne geçilmeye çalışılıyor. Modern doğum kontrol yöntemleri ile kıyaslandığında halk arasında daha kolay bir yöntem olarak değerlendirilmesi, bu metodun çok yaygın şekilde uygulanmasını beraberinde getiriyor. Fakat detaylı bir şekilde düşünüldüğünde sanıldığı kadar konforlu olmayan bir yöntem olduğu kanısına varmak uzun sürmez. Zira modern tıpta geri çekilme yönteminin bir doğum kontrol yöntemi olarak kabul edilmediğini belirtmek gerekir.

Geri Çekilme Yönteminin Zararları

Tamamen erkek tarafından uygulanan ve dolayısıyla % 100 erkeğin kontrolünde olan geri çekilme yöntemi gebeliği önleme noktasında başarılı bir yöntem değildir. Erkeğin cinsel ilişki esnasında konsantrasyonunu bozan bir yöntem olduğunun altını çizmek gerekiyor. Zira sadece 1 saniyenin bile önemli olduğu bir metot olması, erkeğin sürekli olarak kendini kontrol etmek zorunda kalmasını beraberinde getiriyor. Bu da cinsel ilişkide odaklanma sorunlarına sebebiyet verebiliyor.

Bunu yanı sıra söz konusu yöntemin cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemediğini de unutmamak gerekir. Cinsel ilişki ile bulaşan onlarca farklı hastalık bulunuyor ve bunlar arasında en tehlikeli olanların başında AIDS geliyor. İncelendiğinde AIDS hastalığına yakalanan kişilerin büyük bölümünün geri çekilme yöntemi ile korunduğunu belirliyoruz. Oysa prezervatif kullanımı, gebeliği önlemede bu yöntemden daha başarılı olmakla birlikte cinsel yolla bulaşan hastalıkları önleme noktasında da daha sağlıklı bir tercih olacaktır. Günden güne yaygınlaşan bu hastalıkların önüne geçmek için daha güvenli korunma yöntemlerinin tercih edilmesi gerekir.

Dışarı Boşalınca Hamile Kalınır mı?

Erkek tarafından geri çekilme yöntemi başarılı bir şekilde uygulansa da orgazm esnasında meniden hemen önce penisten bir sıvı gelir. Bu sıvı içerisinde binlerce sperm hücresi bulunur. Vajina ile bu sıvının temas etmesi durumunda, şayet kadının rahmindeki yumurta ideal büyüklüğe erişmişse sperm hücreleri bu yumurtaya ulaşabilir ve döllenme meydana gelebilir. Dolayısıyla gebelik oluşma ihtimali mevcuttur. Günümüzde istenmeyen gebeliklerin çok büyük bir bölümünün nedeni korunma yöntemi olarak dışarı boşalmanın tercih edilmesidir. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları çiftlere geri çekilme yöntemi olarak adlandırılan dışarı boşalma ile korunmayı asla önermiyor. Çünkü hamileliği engelleme konusunda yetersiz kalan bir yöntemdir.

Geri Çekilme ve Takvim Yöntemi

Tıpkı geri çekilme yöntemi gibi takvim yöntemi de bir doğum kontrol yöntemi değildir. Takvim yönteminde kadınlar adet dönemlerini dikkate alarak hamile kalma riskinin en düşük olduğu günlerde cinsel ilişkiyi tercih ediyor. Özellikle adet döneminden hemen önce ve hemen sonra hamile kalmanın mümkün olmadığı düşünülüyor. Ancak bu bilgi gerçek değildir. Öncelikle rahme ulaşan sperm hücrelerinin, koşulların uygun olması durumunda 3 gün canlı kalabildiğini unutmamak gerekiyor.

Takvim ya da geri çekilme yöntemi gibi metotlar sperm hücrelerinin vajinadan rahme ulaşmasını önlemez. Cinsel ilişkinin yaşandığı gün, rahimde bulunan yumurta döllenme için henüz ideal büyüklüğe erişmemiş olabilir. Ancak 3 gün boyunca canlı kalan sperm hücreleri, yumurta bu süre zarfında ideal büyüklüğe eriştiğinde döllenmenin meydana gelmesini sağlayabilir. Sonuç olarak takvim yöntemi gebelik riskini tamamen ortadan kaldırmaz ve cinsel ilişki hamilelik ile sonuçlanabilir.

Bununla birlikte kadınlarda hormonal dengenin stres ve benzeri unsurlardan bile etkilenebildiğini de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Takvim yöntemi ile gebelik riskinin düşük olduğu günler başarılı bir şekilde hesaplanamaz. Kadınlarda yumurta her daim aynı zamanda oluşmayabilir. 1 gün öncesinde ya da 1 gün sonrasında yumurtanın oluşması bile takvim yönteminin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olur. Sonuç olarak geri çekilme yöntemi ya da takvim yöntemi gibi metotlar ile hamilelik riskinin sıfırlanması asla mümkün olmaz.

Geri Çekilme Yöntemi Güvenilir mi?

geri çekilme yöntemi guvenilir midir

Bu soruya yapılan bir araştırma ile yanıt verilebilir. Bu araştırmaya göre geri çekilme yöntemi ile korunmayı tercih eden çiftlerin % 27’si 1 yıl içerisinde gebelik ile karşılaşıyor. Bir başka deyişle her 4 kadından biri hamile kalıyor. Sonuç olarak istenmeyen gebelik durumu ortaya çıktığından kürtaj işlemi kaçınılmaz bir son oluyor. Daha önce de değindiğimiz gibi yöntemin başarılı bir şekilde uygulandığı düşünülse de meniden hemen önce gelen sıvıda da sperm hücrelerinin bulunduğunu unutmamak gerekiyor.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemede de etkili bir yöntem olmadığını gözden kaçırmayın. Tüm bunlar bir arada değerlendirildiğinde dışarı boşalma yöntemi ile korunmanın başarı sağlamadığını, asla güvenli bir yöntem olmadığını belirtebiliriz. Hepsinden önemlisi istenmeyen gebelik durumunda uygulanan kürtaj işleminin çiftler için zorlayıcı bir süreç olabildiğidir. Özellikle kadınlarda kürtaj, suçluluk hissi, pişmanlık gibi çeşitli olumsuz duygulara da sebebiyet verebiliyor. Bu nedenle gebeliğin planlı bir şekilde gerçekleşmesi için cinsel ilişkide korunmak çok daha akılcı bir seçim olacaktır. Güvenli ve başarılı korunma yöntemleri hakkında doktorunuza rahatlıkla danışabilirsiniz.

 

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz:

Hamilelikte idrar rengi nasıldır
Hamilelikte sigara kullanımı
Mol gebelik üzüm gebeliği nedir
Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları

 

Detaylı bilgi için Özel Bahçelievler Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.
Cep Tel: 0532 414 56 66
Ofis Tel: 0212 603 66 54
E-Mail: [email protected]