Vajina genişletme ameliyatı son dönemde çok daha sık yapılan genital estetik operasyonlardan biri haline geldi. Kadınlar vajina bölgesinin idealden daha dar bir yapıya sahip olması nedeniyle pek çok farklı sorun yaşayabiliyor. Bu sorunların ortadan kaldırılması için de söz konusu cerrahi müdahale devreye giriyor.

Bu operasyon sayesinde özellikle cinsel yaşam konforunun yeniden sağlanabiliyor olması gün geçtikçe daha fazla sayıda kadının bu işlemden faydalanmasını da beraberinde getiriyor.  Vajinanın dar olması, görünürde bir problem yaratmıyor gibi algılansa da ağrılı cinsel ilişkiden cinsel isteksizliğe kadar pek çok farklı sorunu doğurabiliyor.

Elbette bu durum eşler arasında da sorun yaratabiliyor. Oysa yapılan bu ameliyat ile çok daha konforlu bir cinsel yaşama sahip olunabilir. Bu noktada ameliyatın nasıl yapıldığı ya da risklerinin olup olmadığı gibi konular merak edilebilir. Elbette bu konulara da değineceğiz. Ancak öncesinde söz konusu operasyonun kimlere yapılabildiği konusunda bilgi aktaralım.

Vajinal Genişletme Kimlere Yapılır?

Öncelikle vajina genişletme ameliyatı yapılabilmesi için hastanın ameliyata engel bir sağlık sorununun olmaması beklenir. Çünkü her ne kadar basit bir işlem gibi algılansa da vajinanın genişletilmesi için gerçekleştirilen bu operasyon bir ameliyattır. Aynı zamanda hamilelik ve emzirme döneminde olanların da söz konusu operasyon için emzirme döneminin tamamlanmasını beklemesi gerekir.

Kadınlar vajinanın dar olması nedeniyle cinsel ilişki sırasında ağrı, yanma, batma gibi hisler yaşayabiliyor. Bu gibi durumlarda önce hastanın kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından muayene edilmesi gerekir. Sorunun kaynağının vajina darlığı olması durumunda da cerrahi müdahale planlaması yapılır. Vajinaya ne oranda genişletme işleminin yapılacağı gibi tüm planlama ameliyat öncesinde doktorunuz tarafından gerçekleştirilir.

Vajina Darlığının Sebepleri Nelerdir?

Vajina neden dar olur sorusunun yanıtını özellikle bu sorunu yaşayan kadınlar merak ediyor. Vajina darlığı pek çok farklı nedenden kaynaklanabiliyor. Öncelikle kadınlarda bu sorunun doğuştan da olabildiğini belirtmek gerekir. Ancak ilk cinsel ilişkiye kadar bu darlık kadın tarafından fark edilmez ve cinsel ilişki sırasında yaşanan şikayetler nedeniyle doktora başvurduğunda durum anlaşılır. Yapısal bir problem olarak doğuştan vajina darlığı olması halinde de vajina genişletme ameliyatı gerçekleştirilebilir.

Daha önce vajina bölgesine çeşitli müdahaleleri içeren ameliyatların da söz konusu soruna yol açabildiğini belirtmeliyiz. Özellikle bu ameliyatların doğru planlanmamış olması ya da hatalı bir şekilde yapılması maalesef böyle bir sonucu doğurabiliyor. Çünkü operasyonun ardından iyileşme istendiği gibi de olmayabiliyor. Vajina daraltma ameliyatının bu noktada belirleyici olduğunu belirtmemiz gerekir. Vajinoplasti ameliyatlarının hatalı şekilde yapılması istenenden daha dar bir vajina tablosunu ortaya çıkarabilir.

Vajinal doğumlar sırasında uygulanan epizyotomi kesileri ve sonrasında uygulanan dikişler de bu sorunla alakalı olabiliyor. Çünkü kimi zaman kesilerin iyileşmesi istendiği gibi olmuyor ve bu durum vajina bölgesinin daha da darlaşmasına yol açabiliyor. Bu noktada vajina darlığına yol açan unsurun skar doku olduğunu belirtebiliriz.

Çoğunlukla normal doğum sonrasında kadınlar vajina darlığı nedeniyle eski cinsel ilişki konforunu kaybetmiş oluyor. Sonrasında şikayetlerini doktoru ile paylaştığında epizyotomi sonrasında doku iyileşmesinde problemler olduğu fark edilebiliyor. Septum yani halk arasındaki adıyla ‘vajinal perde’ dokusu da vajinayı daraltabilir. Bu daraltma her kadında aynı olmaz ancak bazı kadınlarda ağrılı cinsel ilişki derecesinde şikayetlere yol açabilir. Elbette bu gibi durumlarda da cerrahi operasyon yapılabiliyor ve kadınların yaşadıkları sorunların son bulması sağlanabiliyor.

Çeşitli nedenlere bağlı olarak kadınlarda rahmin alınması yani vücuttan tahliye edilmesi gerekebilir. Bu gibi durumlarda histerektomi ameliyatı bazen rahmin vajinal yoldan alınması tekniği ile uygulanıyor. Her kadında olmasa da bazı kadınlarda bu teknikle gerçekleştirilen histerektomi ameliyatı vajinal darlığa neden olabiliyor. Önemli olan nedeni ne olursa olsun ameliyat ile vajinaya daha geniş bir form kazandırılabiliyor olmasıdır.

İlginizi çekebilir –> https://www.saithalil.com/vajinoplasti/

Vajina Genişletme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat öncesinde hasta mutlaka muayene edilir ve bazı testlerin yaptırılması gerekir. Sonrasında vajina genişletme ameliyatı lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilir. Anestezinin etkisi ile hastanın hiçbir şekilde acı ya da ağrı hissetmesi mümkün olmaz. Operasyonun ardından hafif bir ağrı olabilir ancak doktorunuz mutlaka antibiyotik ilaç ve ağrı kesici ilaç reçete edecektir.

Operasyonun süresi her hastada aynı olmaz ancak genellikle bu sürenin 20 dakika ile 30 dakika arasında değişebildiğini belirtebiliriz. Hazırlık aşamaları ile birlikte 40 dakikaya kadar uzayabilen bu süre bazı hastalar için 1 saati de bulabilir. Zira doktorunuz ameliyat öncesinde tarafınıza tahmini bir süre bilgisi de iletir.

Ameliyatın ardından şayet bir sorun olmazsa klinik ortamda istirahat etmeniz gerekmiyor. Evde birkaç gün süre ile dinlenmenizin ardından iş hayatınıza ya da günlük hayatınıza geri dönebilirsiniz. Ancak tam olarak iyileşme sağlanana dek cinsel ilişkiden uzak durmanız gerekir. Bu süre boyunca deniz, havuz, sauna ve hamamdan uzak durmanız da enfeksiyon riskini düşürmek adına çok büyük bir önem taşıyor.

Vajina Genişletme Ameliyatı Riskli Mi?

Hiçbir ameliyat için ‘risksiz’ ifadesi kullanılamaz çünkü her bir cerrahi müdahale kendi içerisinde çeşitli riskleri barındırıyor. Elbette vajina genişletme ameliyatı da bazı riskler içerir ancak bu risklerin gayet düşük olduğunun da altını çizmekte fayda var.

Özellikle deneyimli bir hekim tarafından gerçekleştirilen ameliyatta riskler çok daha düşük seviyede seyreder. Bu operasyonun riskleri arasında en önemli olanlar kanama ve enfeksiyondur. Aynı zamanda vajinaya istenen oranda genişlemenin kazandırılamaması da bir risk olarak değerlendirilebilir. Ancak bu gibi durumlarda yeniden operasyon planlaması yapılabildiğinden geri dönüşü mevcut bir risk olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Bilgin olsun –> https://www.saithalil.com/labioplasti-ameliyati/

Vajina Genişletme Ameliyatı Fiyatları 2021

2021 yılında da vajina genişletme ameliyatı çok yüksek rakamlardan oluşan bir bütçe ayırmayı gerektirmez. Ancak fiyatlara dair de net bir ifadede bulunulmamalıdır. Çünkü her hastada fiyatlar değişebilir. Ameliyatın hangi teknikle yapıldığı, doktorun deneyimi, operasyon öncesinde uygulanan anestezi gibi pek çok faktör bu ameliyatın fiyatını da etkileyebiliyor. Öncesinde doktorunuzla görüşerek muayene olmanız durumunda size fiyat bilgisi de iletilir.

Vajina Genişletme Egzersizleri Var Mıdır?

Kimi zaman hastalar vajina genişletme ameliyatı olmak yerine çeşitli egzersizleri denemek isteyebiliyor. Vajinanın sıkılaşmasını sağlayan, perine bölgesinin kaslarını güçlendiren Kegel egzersizi gibi bazı egzersiz yöntemleri mevcut. Ancak dar olan vajinanın genişlemesini sağlayan egzersizler olmadığından bu soruna sahip olan kadınların mutlaka cerrahi müdahaleden faydalanması gerekiyor.

İstanbul Vajina Genişletme Yapan Doktorlar

Genital estetik operasyonların her birinde doktorun deneyiminin son derece önemli olduğunu belirtmeliyiz. Bu nedenle vajina genişletme ameliyatı için doktor seçiminin titizlikle yapılması gerekiyor. İstanbul nüfusu kalabalık olduğundan söz konusu operasyonu yapan bir doktor bulmanın da en kolay olduğu kentlerin başında geliyor.

Ancak elbette her doktorun vajinada genişlemeyi hedefleyen bu operasyonda deneyimli olduğundan söz edilemez. Bu nedenle kadınlar çoğunlukla rotasını Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sait Halil’e çeviriyor. Rahatlıkla randevu alınabiliyor ve ameliyat konusunda hastanın her sorusu detaylıca yanıtlanıyor. Vajina darlığı ve söz konusu ameliyat ile ilgili tüm sorularınızı yorum bölümüne hemen yazabilirsiniz.

Öneriyoruz –> https://www.saithalil.com/vajinanin-guzel-gorunmesi/

 

Detaylı bilgi için Özel Bahçelievler Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.
Cep Tel: 0532 414 56 66
Ofis Tel: 0212 603 66 54
E-Mail: [email protected]