Hamilelik, anne adayları başlı başına stres kaynaklarından biri olabiliyor. Özellikle bebeklerinin sağlığına dair çeşitli endişeler yaşadıklarına sıklıkla tanıklık ediyoruz. Salgın döneminde ise anne adaylarının yaşadıkları stres çok daha ciddi boyutlara varabiliyor. Hatta bu durumun bazı anne adaylarında kaygı bozukluğu mertebesine kadar çıkabildiğini söyleyebiliriz. Elbette gebelik döneminde anne adaylarının bu denli endişe yaşaması istenen bir durum değildir. Çünkü stres pek çok hastalık için tetikleyici bir faktör olabiliyor.

Pandemi döneminde ise aşırı düzeyde stres yaşanması ve bu endişe bozukluğunun uzun süre devam etmesi, beraberinde çok daha farklı sıkıntıları da getirebilir. Anne adaylarının gebelik döneminde salgın koşullarına uygun hareket etmesi, sosyal mesafe ve benzeri kurallara uyması büyük önem taşıyor. Ancak bununla birlikte stresten uzak kalmaları ve kendilerini rahatlatmaları da sağlıklı bir gebelik dönemi geçirilebilmesi adına üzerinde durulması gereken hususlardan biridir. Çoğu zaman anne adayları çok yüksek stres seviyesine sahip olduklarının farkına bile varmıyor. İşte bu nedenle yüksek stres seviyesinin belirtilerini de sizlerle paylaşacağız. Öncesinde ise bazı önerilerde bulunmak isteriz.

Salgın Döneminde Daha Sağlıklı Bir Hamilelik İçin Öneriler

Gebelik döneminin salgın zamanına rastlamasından kaynaklanan stres ve kaygıdan uzak durmak adına neler yapabileceğinize hep birlikte göz atalım.

Rahatlayın

Öncelikle vücudunuzu rahatlatmanız gerekiyor ve bunu sağlamak için uygulayabileceğiniz yöntemlerin de son derece kolay olduğunu söyleyebiliriz. Vücudun esneme hareketleri ve hafif egzersizler ile kasların rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Meditasyon ve nefes egzersizleri de rahatlamanın hem kolay hem de etkin yollarıdır. Yoga yapabilir ya da düzenli olarak yürüyüşe çıkabilirsiniz. Bu yöntemler stres seviyenizin de azalmasını sağlayacaktır.

Sağlıklı Beslenin

sağlıklı beslenme

Beslenme ile psikoloji arasında bir bağlantı olduğu biliniyor. Hem bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürebilmesi hem de kaygı ve stresten uzak kalabilmeniz için sağlıklı bir beslenme şekli oluşturmalısınız. Mevsiminde olan meyveler, sebzeler tüketilmeli ve aynı zamanda günlük su ihtiyacının da kesinlikle eksiksiz bir şekilde karşılanması gerekir. Anne adaylarının dengeli beslenmeye özen göstermesi büyük önem taşır.

Yeterli Uyku Alın

Her gece kaliteli bir uyku sürecinin yaşanması da yine dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer alıyor. Uyku öncesinde ekrandan uzak durulmalı ve olabildiğince sosyal medya kullanımının uyku saatinden 4 saat önce kesilmesi gerekir. Bu sayede pandemi sürecine dair üzücü ya da strese neden olabilen bir haberle karşılaşma olasılığınız da azalır.

İpuçları ve Uygulamalar

Stres ve kaygı seviyesini düşürmek için anne adaylarının uygulayabileceği yöntemlere birkaç örnek daha verebiliriz:

 • Gün boyunca Covid-19 ile alakalı haberleri sürekli takip etmeyin
 • Haber izleme saatlerini kısıtlayın ve olabildiğince uyku saatinize yakın zamanlarda haberlere göz atmayın
 • Günlük egzersiz, meditasyon ya da yoga programlarınızı aksatmayın
 • Her gün yürüyüş yapmayı deneyin ve bunu bir alışkanlık haline getirin
 • Aile ilişkilerine daha fazla zaman ayırın
 • Stresle baş etmekte zorlanıyorsanız psikolojik yardım alın

Hamilelik Döneminde Sosyal Mesafe

Elbette salgınla mücadelede sosyal mesafe kuralı çok büyük bir önem taşıyor. Anne adaylarının ve aynı evde yaşayan diğer aile bireylerinin de bu kurala maksimum düzeyde dikkat etmesi gerekiyor. Maske kullanımı, sıklıkla ellerin yıkanması ve gün içerisinde yüz bölgesine dokunulmamaya çalışılması da önemlidir. Virüsten korunmanın ön koşulu sosyal mesafe kuralına uymaktır.

Göz atın –> Hamilelikte Enfeksiyon

Hastanede Yalnız Doğum Yapmak Zorunda Mısınız?

yalnız doğum yapmak

Salgın döneminde anne adaylarının mutlaka yalnız doğum yapması gerektiğini söyleyemeyiz. Ancak hastanelerin kuralları farklı olabiliyor. Bu nedenle mevcut kurallara uyulması anne adayları açısından da oldukça önemlidir. Her hastanede doğum zamanında destek olacak sağlık personellerinin olduğunu da unutmamak gerekir. Anne adaylarının mutlaka bu süreçte yanlarında bir aile üyesinin olması gerekmez. İhtiyaç duyulan bakım ve takip sağlık personelleri tarafından yapılıyor.

İlginizi çekebilir –> Hamilelikte Grip Aşısı

Hamilelik Döneminde Yüksek Stres Seviyeleri Belirtileri

Bu dönemde stres seviyenizin çok yüksek olduğunu anlamanızı sağlayacak olan bazı belirtilerden söz edebiliriz.

 • İştahta azalma ya da artma olması
 • Gebelik ve doğum ile ilgili sıklıkla endişelenme
 • Sürekli olarak bebeğin sağlıksız doğacağı düşüncesine kapılma
 • Uyku kalitesinde düşme ya da uyku süresinde azalma
 • Konsantrasyon ile ilgili sorunlar yaşanması

Kaygı ve stres her bireyde aynı etkileri göstermez. Bu nedenle stres seviyeniz yüksek olabilir ancak yukarıda sıraladığımız belirtilerden daha farklı bir belirti de ortaya çıkabilir. Konuya dair sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Hamilelikte Seyahat Etmek