Plasenta previa en genel şekli ile hamilelik döneminde plasentanın yani bebeğin eşinin rahim ağzına yakın bir yere yerleşmesi durumudur. Kimi zaman plasentanın yerleşim gösterdiği bölge rahim ağzını tamamen kapatabiliyor. Gebelik süresi boyunca bebeğin hem besin hem de oksijen ihtiyacını karşılayan plasentanın olması gereken yer dışında bir yere yerleşmesi çok sık rastlanan bir durum değildir. Plasentanın rahmin kenar bölümüne ya da üst kısmına yerleşmesi beklenir. Fakat farklı unsurlara bağlı olarak rahmin daha alt kısımlarına yerleşmesi de gözlemlenebiliyor.

Her ne kadar seyrek yaşanıyor olsa da plasenta previa durumunun bazı ciddi riskleri de beraberinde getirdiğini söyleyebiliriz. Doğum başlamadan önce şiddetli kanamaya yol açabilen bu problem aynı zamanda erken doğum riskini de ciddi düzeyde yükseltebiliyor. Dolayısıyla sadece bu riskler bile sorunun ne denli önemli olduğunu ortaya koyuyor.

Anne adayları tanı konduğunda bu problemin kendiliğinden düzelip düzelemeyeceğini de merak ediyor. Plasentanın rahmin boyun kısmını az oranda kapatıyorsa kendiliğinden düzelme ihtimalinin mevcudiyetinden söz edilebilir. Bebeğin eşinin rahim boynunu tamamen kapatması durumunda ise kendiliğinden düzelme ihtimali olmaz. Söz konusu problemin ne gibi riskleri beraberinde getirdiğinden ya da belirtilerinden de bahsedeceğiz. Öncesinde nedenlerine kısaca değinelim.

Plasenta Previanın Nedenleri Nelerdir?

 

Günümüzde bazı durumların ya da hastalıkların nedenleri net bir şekilde tespit edilemedi. Bunlar arasında plasenta previa da bulunuyor. Çok sayıda araştırma yapılmasına karşın plasentanın rahmin alt kısmına yerleşmesinin nedenlerine dair net veriler bilinmiyor. Ancak bazı risk faktörlerinden de söz etmek gerekiyor. Bu risk faktörlerini kısa bir liste halinde aktarabiliriz:

  • Sezaryenle doğum geçmişinin olması
  • Çoğul gebelik
  • Hamilelik öncesinde rahimle ilgili ameliyat geçirmiş olmak
  • Önceki gebeliklerde bu sorunun mevcut olması
  • İleri yaş gebelikleri
  • Tütün ürünleri kullanımı

Elbette bu listede yer alan unsurlar riski artıran faktörler olarak değerlendirilmelidir. Bu listede bulunan durumlar mevcut olmadan da söz konusu problemi yaşayan pek çok kadın olduğunu belirtebiliriz.

Plasenta Previanın Riskleri Nelerdir?

Anne adayları plasenta previa durumunda ne gibi risklerin ortaya çıktığını bilmek istiyor. Bu problem sadece anne adayını değil anne karnındaki bebeği de olumsuz etkileyebilecek riskleri taşır. Mevcut risk tablosuna bakıldığında en önemli riskin kanama olduğunu belirtebiliriz. Kanama maalesef erken doğu riskini de doğuruyor.

Bu gibi durumlarda acil olarak doğumun yapılması gerekiyor ve haliyle devreye sezaryenle doğum giriyor. Bazı anne adaylarında kanama doğumun başlaması ile birlikte görülüyor. Plasentanın rahim duvarına yapışması da bir diğer risk olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu riskin çok ender yaşandığını ve yaşanması durumunda da nadir de olsa rahmin alınmasını gerektirdiğini belirtelim.

Yaşanan kanamadan kaynaklı olarak anemi gelişmesi de bir diğer risktir. Bebeğin anne karnındaki pozisyonu değişebiliyor. Bu durum özellikle doğum başladığında ciddi bir soruna dönüşüyor. Çünkü doğum başladığında bebeğin baş bölgesinin aşağıda olması gerekir. Lakin plasentanın yerleşimi nedeniyle bebeğin baş kısmı yukarıda ya da yanda kalabiliyor. Bu durumda doğuma sezaryen ile devam edilmesi gündeme gelebilir. Bebeğin erken doğması ve bundan kaynaklanan çeşitli sorunlar da riskler listesinde yer alıyor. Prematüre riskler arasında kalıcı sorunlara yol açan unsurlar da bulunuyor.

İlginizi çekebilir –> https://www.saithalil.com/hamilelikte-seyahat-etmek/

Plasenta Previa Olduğunu Nasıl Anlarım?

 

Gebeliği ile alakalı endişeye kapılan anne adayları plasenta previa olup olmadığını anlamak istiyor ancak anne adaylarının bu durumu kendi kendilerine tespit etmeleri olanaksızdır. Söz konusu problem sadece kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından yapılan muayene ve incelemeler ile anlaşılabilir.

Ayrıca gebeliğin erken dönemlerinde anlaşılmasının da son derece zor olduğundan söz etmeliyiz. Hamileliğin ikinci üç aylık döneminde yapılan ultrason muayenesinde anlaşılması söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuz transvajinal ultrason görüntülemesine de ihtiyaç duyabilir. Konuya dair en önemli unsur gebelik döneminde kanama olmasıdır. Anne adayları kanama olması durumunda zaman kaybetmeden doktoruna bilgi vermelidir. Kanamanın ciddiye alınmaması ve müdahale edilmemesi durumunda vahim sonuçlar ortaya çıkabilir.

Plasenta Previa Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler de yoğun bir şekilde merak ediliyor ancak plasenta previa belirtileri şeklinde uzun bir listeden söz edilemez. En önemli belirti kanama olması ancak kanamaya ağrının eşlik etmemesidir. Bu kanamanın yerleşme kanaması ile karıştırılmaması gerekir. Söz ettiğimiz kanama gebeliğin ikinci ya da üçüncü trimester döneminde meydana geliyor. Kimi zaman şiddetli kimi zaman da hafif olabildiğinden anne adaylarının her türlü kanamayı dikkate alması gerekiyor. Kanama dışında plasentanın hatalı yerleşimine dair bir belirtiden söz edilemez.

Plasenta Previa Ağrı Yapar Mı?

Gebelik döneminde hafif ağrılar yaşanabiliyor ancak bu ağrı çoğu aman plasenta previa sorunundan kaynaklanmaz. Sadece çok ender durumlarda rahmin alt kısmında hafif düzeyde ağrı hissi yaşanabiliyor. Ancak bu ağrının kısa zamanda geçtiğini ve şiddetlenmediğini söyleyebiliriz. Bazı anne adayları da bu problemden kaynaklı olarak cinsel ilişki sonrasında ağrı yaşayabiliyor. Düzenli ya da şiddetli bir ağrıya ise yol açmaz. Sürekli olarak geçmeyen bir ağrı yaşıyorsanız doktorunuzla görüşmelisiniz. Böylelikle ağrının nedeni belirlenebilir.

Okumanızı öneririz –> https://www.saithalil.com/hamilelikte-ilac-kullanimi/

Plasenta Previa Ameliyatı Var Mı?

Doğumdan önce plasenta previa ameliyatı yapılması ve bu sorunun ameliyatla ortadan kaldırılması mümkün olmaz. Anne adayları plasentanın yerinin doğru konumda olmasını sağlayacak bir tedavinin olup olmadığını da merak ediyor. Ancak plasentanın yerinin değiştirilmesi de mümkün değildir.

Zira kimi zaman bu sorunun kendiliğinden ortadan kalkabildiğini de belirtmek gerekir. Plasentanın yerleşim gösterdiği bölgenin neresi olduğuna bağlı olarak vajinal doğumun yapılması mümkün olabilir. Bu konuda doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz. Çünkü plasentanın ahim ağzını tam olarak kapattığı durumlarda zorunlu olarak sezaryenle doğum kararının alınması gerekir.

Plasenta Previa Kanama Yapar Mı?

Gebelik döneminde yaşanan plasenta previa kanamaya yol açabiliyor. Elbette her anne adayında mutlaka kanamaya sebebiyet verdiğinden söz edilemez. Ancak kanama başladığında anne adayının doğuma kadar mutlaka istirahat etmesi gerekir. Gerekli görülmesi halinde gebelik takibini yapan doktor tarafından kanamayı durdurmaya yönelik tedavi uygulanması da gündeme gelebilir.

Kanama durumunda vücudu zorlayan hareketlerden kaçınmak ve doktorun önerilerini dikkate almak da büyük önem taşıyor. Bu sayede gebeliğin doğuma dek sorunsuz bir şekilde tamamlanması mümkün olabilir. Zira anne karnındaki bebeğin sağlığını tehlikeye atan bir durum söz konusu olduğunda sezaryen doğum gerçekleştirilebilir. Bu konuda doktorunuzdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Plasenta Previa Marginalis Ne Demek?

Gebelik döneminde yaşanan plasenta previa probleminin 3 farklı kategoride değerlendirildiğini söyleyebiliriz. Bunlar, marjinal previa, parsiyel previa ve komplet previa olarak adlandırılıyor.

Komplet Previa

Komplet olarak adlandırılan previa durumunda rahim ağzı tamamen plasenta tarafından kapatılmış durumda olur.

Parsiyel Previa

Plasentanın rahim ağzının belirli bir bölümünü, kısmi olarak kapatmış olması durumunda parsiyel previa olarak adlandırılır.

Marjinal Previa

Previanın ‘marginalis’ ya da ‘marjinal’ olarak adlandırılan türünde plasenta rahim ağzını tamamen kapatmış olmaz. Ancak rahim ağzının bir bölümüne kadar ulaşmış bir pozisyonda konumlanmıştır. Plasentanın yerleştiği bölge ile ilgili sorularınızı yorum bölümüne hemen yazabilirsiniz.

Diğer makalemiz –> https://www.saithalil.com/nst-non-stress-test/