Orgazm cinsel uyarım ve cinsel anlamda zevkin üst noktası olarak tanımlanabilir. Orgazmın kadın ve erkekte aynı şekilde ortaya çıktığı düşünülse de aslında bu bilgi doğru değil. Her cinsel ilişkide orgazmın süresi değişebilir. Genel olarak 10 saniye ile 20 saniye arasında değişen bir sürede yaşandığını söylemek mümkündür.

Nabız atması, hızlı bir şekilde nefes alıp verme, istemsiz kasılmalar olması ya da kızarma gibi etkileri de olabilen orgazm özellikle erkeklerde uyku sırasında da gerçekleşebiliyor. Ergenlik döneminde ise daha yoğun yaşandığı söylenebilir. Konuyla ilgili yapılan bazı araştırmalar çarpıcı sonuçları ortaya çıkarabiliyor. Bunlardan biri de 4 bin kadın üzerinde gerçekleştirilen araştırmalardır. Bu kadınların yaklaşık olarak % 30’unun orgazmı daha önce hiç yaşamadıkları belirlendi. Bu noktada nedenleri de merak ediliyor. Nedenlerini detaylı bir şekilde ele alacağız ancak öncesinde orgazmın nasıl oluştuğunu gözden geçirelim.

Orgazm Nasıl Oluşur?

Vücutta orgazm sırasında bir haz dönemi yaşanıyor. Bu haz döneminin süresi elbette değişkenlik gösterebilir. Bu sırada kadınların büyük bölümünde, rahimde ya da vajina da istemsiz kasılmalar meydana geliyor. Ancak bazı kadınlarda bu esnada kasılma olmaz. Dolayısıyla kaslarda istemsiz bir kasılma olmadan da orgazmın meydana geldiğini belirtelim.

Orgazmla birlikte vajinal akıntıda da belirgin bir artış olabilir. Çoğunlukla cinsel ilişkiyle birlikte gündeme gelen bir konu olsa da orgazmın mastürbasyonla da yaşanabileceğini belirtelim. Orgazmın oluşması ise beynin cinsel uyarıları oldukça yoğun bir şekilde almasından kaynaklanır. Kadın ve erkeklerde genital bölgeler de bu uyarılara eş zamanlı tepki gösterir ve söz konusu durum ortaya çıkar.

Kadınlarda Orgazm Nasıl Olur?

Kadınlarda orgazm erkeklere nazaran çok daha geniş kapsamlı olarak yaşanabiliyor ve şiddetinin de daha fazla olduğu pek çok araştırma ile ortaya çıktı. Bu durum kadınlarda iki farklı şekilde yaşanıyor. Bunların ilki vajinal ve diğeri de klitoraldir. Mastürbasyon ya da cinsel ilişkiyle her ikisinin de yaşanması mümkündür. Klitorisin yeterli düzeyde uyarılması klitoral orgazmın yaşanmasını sağlıyor. Vajina duvarının uyarılmasının ise vajinal orgazm durumunu ortaya çıkardığını söyleyebiliriz.

Hangi şekilde olursa olsun orgazmın klitoriste sertleşme ve vajinada da nemlenme gibi sonuçlar doğurduğunu belirtmek gerekir. Rahim ve çevresinde meydana gelen hafif ya da şiddetli kasılmalar böyle bir neticenin doğmasını beraberinde getiriyor. Kadınlarda erkeklerde olduğu gibi fiziksel bir salgı boşalması meydana gelmez.

Bazı kadınlarda rahimdeki kasılmalar ritmik bir şekilde meydana gelirken bazı kadınlarda ritmik kasılma görülmeyebilir. Bu kasılmalar esnasında beyindeki limbik sistem ve aynı zamanda hipotalamus devreye giriyor. NO ya da VİP gibi biokimyasal maddeler vajinal kaslarda gevşeme olmasını sağlıyor ve kan akımının artmasında da etkili olabiliyor. Bu arada cinsel tahrik ya da androjenler de orgazmı etkileyebiliyor.

İlginizi çekebilir –> https://www.saithalil.com/vajinadan-gaz-cikmasi/

Kadınlarda Orgazm Faydaları

Bazı kültürlerde orgazm doğal bir spor olarak değerlendiriliyor. Bunun nedeni ise sadece kadınlar için değil erkekler için de faydalarının çok fazla olmasıdır. Genel olarak faydaları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bedensel ve ruhsal anlamda ciddi bir rahatlama yaşanır
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Stresi azaltır
 • Uyku kalitesinin artmasına yardımcı olur
 • Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur
 • Ağrı eşiğini yükseltir
 • Vücutta salgılanan maddelerden kaynaklı olarak cildi güzellştirir
 • Kişinin kendini daha değerli hissetmesini sağlar
 • Kişinin partneri ile duygusal ilişkisini güçlendirir
 • Seratonin hormonunun salgılanmasından kaynaklı olarak kişinin kendini daha mutlu hissetmesini sağlar

Elbette bu listeyi uzatmak mümkündür. Özellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olması göz ardı edilmemesi gereken bir fayda olarak karşımıza çıkıyor.

Orgazm Olamama Nedenleri

Bu problem toplumda sanıldığından çok daha fazla oranda yaşanıyor. Dolayısıyla en çok merak edilen konulardan biri haline geldiğini söyleyebiliriz. Genel olarak bakıldığında pek çok unsur kişinin orgazm olmasını önleyebilir. Bunlar arasında en yaygın yaşananlardan biri evlilik öncesinde kişinin cinsel yaşam deneyimi olmaması ve buna bağlı olarak yaşanan ilk gece korkusudur. Bu korku ciddi boyutlarda yaşandığında ise vajinusmus sorunu ortaya çıkabiliyor.

Orgazmın önündeki engellerden bir diğeri de tiksinme duygusudur. Tiksinme duygusu çoğu zaman daha önce yaşanan psikolojik travmalardan kaynaklanıyor. Kadınlarda erkek vücudundan tiksinme ya da meniden tiksinme gibi durumlar olabiliyor. Bununla birlikte hamile kalma korkusunun da kadınlarda orgazmı engellediğini belirtmek gerekiyor. Özellikle doğum kontrol yöntemlerini kullanmayan kadınlarda söz konusu sorun daha yoğun yaşanıyor çünkü kadınlar cinsel ilişkiye konsantre olamıyor.

Kadınların menopoz sonrasında daha kolay bu noktaya ulaşmalarındaki etkenlerden biri de gebe kalma ihtimalinin ortadan kalkmasıdır. Bu durum libido artışını bile beraberinde getiriyor. Kadınlar vajinal kuruluk, vajinadan kötü koku gelmesi gibi sıkıntılar yaşadıklarında da orgazma ulaşamıyor. Bunun nedeni de yine cinsel ilişkiye konsantre olunamamasıdır.

Bilginiz olsun –> https://www.saithalil.com/vajinismus/

Orgazm Çeşitleri Nelerdir?

Vajinal ve klitoral orgazm kadınlarda orgazmın çeşitleridir. Klitorisin fiziksel anlamda tek fonksiyonu cinsel zevk vermektir ve klitorisin çevresi de bu nedenle duyarlı bir forma sahiptir. Binlerce sinir lifi içeren bu doku orgazma ulaşmayı da kolaylaştırıyor. Erkeklerde ise orgazmın çeşitleri şeklinde bir gruplandırmadan söz etmek mümkün değildir.

Kadınlarda Orgazm Olamama Sorunu

Genel olarak orgazm olamama sorunu kadınlarda çok daha fazla yaşanıyor ve bu durum da  ‘anorgazmi’ olarak değerlendiriliyor. Çevresel faktörlerden psikolojik unsurlara ve çiftlerin uyumuna kadar çok sayıda farklı etmen anorgazmi sonucunu doğurabilir. Anorgazmiye yol açan unsurlar arasında fiziksel faktörlerin oranı sadece % 5 ve bu faktörlri de şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Diyabet
 • Alkolizm
 • Nörolojik bozukluk
 • Antidepresan ilaç kullanımı
 • Doğum kontrol ilaçlarının bazılarının çok uzun süreli kullanımı

Kadınlarda Orgazm İçin Püf Noktaları

Kadın için orgazm olmanın püf noktalarına dair birkaç bilgi aktaralım:

 • Kadınlar için cinsel ilişkide pozisyon önemlidir. Bu nedenle doğu pozisyonun bulunması gerekir
 • Kadınların cinsel ilişkide bacak pozisyonu orgazmı en çok etkileyen faktörlerden biri ve her kadın için doğru pozisyon değişebilir
 • Hem erkek hem de kadında cinsel ilişkiye konsantrasyon büyük önem taşıyor
 • Klitorisin uyarılması durumunda orgazma daha kolay ulaşılabiliyor

Kadınlarda Orgazm Süresi ve Belirtileri

Kadınlarda orgazm süresi oldukça değişkendir. Genel olarak bu sürenin 10 saniye ile 20 saniye arasında değiştiğini belirtsek de daha kısa ya da daha uzun olabilir. Belirtileri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İstemsiz kasılmalar
 • Vajinanın nemlenmesi
 • Ciltte geçici kızarıklıklar oluşması
 • Hızlı nefes alıp verme

Bu belirtiler görülmeden de orgazmın yaşanabileceğini belirtebiliriz.

Orgazmın Yarım Kalması Neden Olur?

Çiftlerden birinin orgazm noktasına ulaşması ve diğerinin ulaşamaması orgazmın yarım kalması olarak tanımlanıyor ve bu durum sıklıkla yaşandığında çiftler arasında probleme de yol açabiliyor.  Kadınlarda bu durumun nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kadın kendini hazır hissetmeden, ön sevişme yaşanmadan cinsel ilişkiye geçilmesi
 • Yatakta kontrolün sadece kadında ya da sadece erkekte olması
 • Cinsel ilişkiye konsantre olamamak
 • Partnerlerden birinin aceleci davranması
 • Kadınların partnerinin orgazmına odaklanması

Bu konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Okumanızı öneririz –> https://www.saithalil.com/kizlik-zari-dikimi-nasil-yapilir/

 

Detaylı bilgi için Özel Bahçelievler Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.
Cep Tel: 0532 414 56 66
Ofis Tel: 0212 603 66 54
E-Mail: [email protected]