Normal doğum sonrası vajina estetiği son dönemde kadınların sıklıkla faydalandığı estetik girişimler arasında yer alıyor. Kuşkusuz vajinal doğum kadınların büyük bölümünün deneyimlemek istediği bir doğum şeklidir. Ancak kadınlar bir yandan da doğum sonrası süreci de düşünüyor ve bazı konularda endişeye kapılabiliyor. Vajinal doğum sonrasında neler yaşanabileceğine ve estetik girişimlere değineceğiz. Ancak öncesinde normal doğumun vajinaya olan etkisini ele alalım.

Normal Doğum Vajina Genişlemesine Neden Olur Mu?

Öncelikle vajinanın son derece hızlı bir şekilde iyileşebilme özelliğine sahip olduğunu belirtelim. Vajinal doğum sonrasında vajinanın yeniden eski formunu kazanması ve vücudun toparlanması 6 ay sürebiliyor. Elbette doğum sırasında vajinada bir miktar genişleme meydana gelir. Bebeğin doğum kanalından rahat geçebilmesi için vajinanın mutlaka genişlemesi gerekiyor. Doğumdan 6 ay sonra ise yeniden sıkılaşıyor olsa da doğum öncesi formunu kazanması kimi zaman mümkün olmaz. Bu durumda devreye normal doğum sonrası vajina estetiği girer. Sonuç olarak normal doğum, vajinada genişlemeye yol açabilir.

Normal Doğumdan Sonra Vajina Eski Haline Ne Zaman Döner?

Vajinal doğum sonrasında dikişlerin iyileşmesi ve vajinanın yeniden sıkılaşmaya başlaması 40 günlük lohusalık sürecinde tamamlanıyor. Ancak vajinanın eski formunu kazanması için daha uzun bir süreye; 6 aya ihtiyaç duyuluyor. Elbette bu süre her kadında aynı olmayabilir.

Dokuların durumu, kadının yaşı gibi unsurlara bağlı olarak vajinanın eski halini alması daha uzun sürebilir ya da daha kısa sürede tamamlanabilir. Kadınların normal doğum sonrası vajina estetiği olma kararı alması son derece normaldir. Vajinanın iyileşmesine ve yeterli zaman geçmesine karşın eski formunu kazanmamış olması durumunda rahatlıkla vajina estetiği işlemlerinden istifade edilebilir.

Normal Doğum Sonrası Vajina Estetiği

Elbette normal doğum sonrası vajina estetiği yöntemlerinden rahatlıkla faydalanılabilir. Vajinanın daha sıkı bir form kazanmasını sağlayan vajinoplasti, normal doğum sonrasında en sık tercih edilen estetik girişimlerden biri oluyor. Ancak bunun için emzirme döneminin tamamlanmasını beklemek gerekiyor. Ameliyat ile vajinadaki genişleme sorunu ortadan kaldırılabilir.

Dikkatinizi çekebilir –> Vajinanın güzel görünmesi

Vajinal Relaksasyon Ve Kayıp Penis Sendromu

Normal doğumun ardından kadınlarda vajinal relaksasyon olması sık yaşanan durumlardan biridir. Aynı zamanda erkeklerde de kayıp penis sendromu ortaya çıkabiliyor. Bu durum cinsel ilişki sırasında vajinanın penisi hissetmemesi ve cinsel haz alınmaması olarak özetlenebilir. Vajinal relaksasyon ve kayıp penis sendromu çiftlerde orgazm sorunlarına da yol açabiliyor.

Orgazm sorunları ve cinsel haz alamama ise cinsel isteksizliği beraberinde getiriyor. Bu durum sadece kadınlar için değil erkekler için de sıkıntılıdır. Çünkü cinsel ilişki sırasında penisin boşlukta olması hissi doğuyor. Elbette her iki problem de tedavi edilebilen sorunlardır. Bu nedenle çiftlerin yaşadıkları sorunu bir kader olarak algılamak yerine tedavi yöntemlerine yönelmeleri çok daha doğru bir seçim olacaktır.

Normal Doğum Sonrası Vajina Estetiği Yöntemleri

Normal doğum sonrası genital estetik türleri

Normal doğumun ardından vajina estetiği işlemlerinden faydalanmak için belirli bir süre beklemek gerekiyor. İdeal süre 6 aydır. Ancak çiftlerin ciddi sıkıntılar yaşaması gibi durumlarda en azından 4 ay beklemek gerekir. Bu durumda estetik girişimler biraz daha erkene çekilebilir. Hastanın şikayetlerinin net bir şekilde belirlenmesi, vajina estetiği yöntemleri arasından en doğru olanın tercih edilmesini sağlayacaktır. Sıklıkla gerçekleştirilen vajina estetiği yöntemlerine ise şu örnekleri verebiliriz:

Lazerle Vajinal Rejüvenasyon

Kısaca LVR olarak adlandırılan yöntem güvenli ve etkili bir metottur. Vajinal genişlemenin çok ileri seviyede olmadığı durumlarda bu yöntem tercih edilebilir. Anestezi gerektirmeden uygulanabildiğini belirtebiliriz. Cinsel haz ve vajinal kuruluk sorunu yaşayan kişilerde de rahatlıkla uygulanabilir. Cerrahi müdahaleye sıcak bakmayan kadınlar için ideal bir seçenek olan lazerle vajinal rejüvenasyon işlemi vajinada en fazla % 30 oranında bir daralma elde etmeyi sağlıyor.

Ameliyatla Vajinanın Daraltılması

LVR ile kıyaslandığında normal doğum sonrası vajina estetiği yöntemlerinden vajinoplastinin daha sık tercih edildiğini söyleyebiliriz. Çünkü ameliyat ile istenen oranda vajina sıkılığının elde edilmesi mümkün olabiliyor. Vajina genişlemesinin ileri seviyede olduğu kadınlar için de tercih edilebilir. Ameliyatta fazla olan doku kesi yolu ile çıkarılır ve ardından dikiş uygulaması gerçekleştirilir.

Mutlaka göz atın –> Vajina Daraltma

Mommy Makeover Nedir? Neleri Kapsar?

Bu işlem halk arasında ‘anne estetiği’ olarak adlandırılıyor. Bu operasyonların bir bölümü genital bölgeye yönelik olarak planlanıyor. Vajina duyarlılığı artırmak, vajinal kanala daha sıkı bir form kazandırmak amacıyla işlem yapılabiliyor. Radyofrekans ya da lazerle vajina daraltma işlemi yapılabildiği gibi vajinoplasti ameliyatı da gerçekleştirilebiliyor. Genital renk açma, labioplasti, perineoplasti ya da majoraplasti gibi işlemler de tercih edilebilir. Hastanın ihtiyaçları doğrultusunda hangi işlemlerin yapılacağına karar veriliyor.

Normal Doğumdan Sonra Vajina Dikilir Mi?

Vajinal doğum sırasında perine bölgesinde aşırı gerilme meydana geldiğinde epizyotomi kesisi uygulanabilir. Bunun amacı perine bölgesinde düzensiz bir yırtık oluşmasını önlemektir. Bu durumda doğum sonrasında kesi uygulanan bölgeye dikiş atılıyor. Ancak her vajinal doğumda bu işlemin yapılmadığını da belirtmek gerekir. Normal doğum yapmak mutlaka perine bölgesine kesi uygulanacağı ve dikiş atılacağı anlamına gelmez. Perine bölgesi için normal doğum sonrası vajina estetiği de yapılabiliyor ve bu bölgenin daha düzgün bir görünüm alması sağlanıyor.

Normal Doğum Cinsel Hayatı Etkiler Mi?

Normal doğum sonrası cinsel yaşam etkilenir mi

Elbette normal doğumdan kaynaklı olarak bazı sorunlar yaşanabilir. Bunların ilki vajina genişlemesi problemidir. Özellikle zorlu vajinal doğumlar ya da çoğul gebelikler doğum sonrasında vajina genişlemesi sorununa neden olabiliyor. Ancak artık bu sorunun rahatlıkla ortadan kaldırılabildiğini de belirtmek gerekir. Vajinaya doğum öncesinde olduğu gibi daha sıkı bir form kazandırmak için vajina daraltma ameliyatı uygulanabiliyor.

Normal doğumun ardından bir süre vajinal kuruluk sorunu da yaşanabilir. Ancak bu problemin çoğu zaman geçici olduğunu söyleyebiliriz. Problemin uzun süre geçmemesi durumunda kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurabilirsiniz. Lohusalık dönemi sonrasında cinsel ilişkide hafif ağrı şikayeti de olabiliyor. Bu şikayetin de çoğu zaman geçici olduğundan söz edilebilir. Cinsel yaşamı etkileyen problemler söz konusu olduğunda normal doğum sonrası vajina estetiği yöntemlerinden faydalanılabilir. Bu konuda doktorunuza danışarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Normal Doğum Sonrası Vajina Ağrısı

Özellikle doğum sırasında epizyotomi kesisi uygulanan kadınlarda vajina ağrısı bir süre boyunca devam edebiliyor. Zorlu normal doğumların ardından da vajinal ağrı olması mümkündür. Bu gibi durumlarda vajinadaki iyileşme biraz daha uzun sürebilir. Ancak şiddetli vajina ağrısı olması halinde beklemeden doktorunuza başvurmanızda fayda olacaktır. Çünkü ağrının nedeni farklı olabilir ve nedenin araştırılması gerekir.

Normal Doğum Sonrası Vajina Ne Zaman İyileşir?

Her kadında dokuların iyileşme hızı farklı olabiliyor. Bu nedenle iyileşme süresi değişebilir. Ancak genellikle 6 ay gibi bir zaman dilimi içerisinde vajinada iyileşme meydana gelmiş ve vajina toparlanmış olur. Elbette kesi yerlerinin iyileşmesi çok daha kısa zamanda gerçekleşir. İyileşme sürecinse yüksek ateş, kötü kokulu vajinal akıntı gibi şikayetleriniz olursa hemen doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Aynı zamanda şiddeti giderek artan ağrı, yanma hissi gibi durumlarda da doktorunuza ulaşın. Bu arada normal doğum sonrası vajina estetiği konusunda sorularınızı hemen yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilginiz olsun –> Labioplasti Ameliyatı

 

Detaylı bilgi için Özel Bahçelievler Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.
Cep Tel: 0532 414 56 66
Ofis Tel: 0212 603 66 54
E-Mail: [email protected]