Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı, açık teknikle yapılan ameliyata nazaran daha kısa bir iyileşme süreci sunuyor. Elbette yumurtalık kistlerinin her zaman tedavi edilmesine yani ameliyat yapılmasına gerek olmaz. Ancak çeşitli nedenlere bağlı olarak hastaların yaşadıkları sorunları ortadan kaldırmak amacıyla ameliyat ile kistlerin tahliye edilmesi gerekebilir ve bu durumda da devreye kapalı ameliyat yöntemi girebilir. Kistektomi olarak adlandırılan bu ameliyatın açık ya da kapalı teknikle yapılması kararının, hastanın durumu, kistin boyutu gibi faktörler dikkate alınarak doktor tarafından verilmesi gerekir. Bu konuda merak edilen soruların yanıtlarını da içeren bilgileri aktaracağız. Öncesinde ise ameliyatın nasıl uygulandığını ele alalım.

Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Laparoskopik yani halk arasında bilinen adıyla kapalı ameliyat tekniğinde cilde uzun bir kesi uygulanmasına gerek duyulmuyor. Zira kapalı yumurtalık kisti ameliyatında da cilde kesi uygulanmaz. Sadece göbek ve kasık bölgesinde 1 cm büyüklüğünde küçük delikler açılır. Yumurtalıkta yer alan kistlere ise bu bölgeden ulaşılır. Ameliyatın genel anestezi altında uygulandığını belirtelim ve bu sayede hastanın operasyonda acı hissetmesi, sızı ya da kramp gibi olumsuz hisler duyması imkansızdır.

Operasyonun tamamlanmasıyla birlikte hastanın kısa bir dinlenme süreci yaşaması gerekir. Çoğu zaman aynı gün taburcu işlemleri yapılır fakat bazen hastanın durumu dikkate alınarak 1 gün klinik ortamda istirahat etmesi de gerekebilir. hasta açısında konforlu bir operasyon süreci yaşandığını, bu konuda hastaların hiçbir endişe duymamaları gerektiğini de belirtelim.

Kapalı Yumurtalık Kisti Operasyonu Uzun Sürer mi?

Kapalı over kisti ameliyatı yaklaşık olarak 1 saatte tamamlanan operasyonlardan biridir. Ancak hastanın durumu ve yumurtalıkların dışında hangi organlara müdahale edileceği, kistlerin büyüklüğü, konumu gibi durumlara bağlı olarak ameliyat süresinin değişebileceğini de belirtmek gerekiyor. Doktorunuz ameliyat öncesinde operasyonun ne kadar süreceğine dair tarafınıza tahmini bir bilgi verecektir. Genel olarak ameliyat süresine etki eden faktörler şöyledir:

  • Kistin ya da kistlerin ölçüsü
  • Yumurtalıkta yer alan kistin türü
  • Karın içerisinde yapışıklık olup olmadığı

Laparoskopik  – Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Sonrası Neler Yapmalı?

Ameliyat sonrasında doktorunuz nelere dikkat etmeniz gerektiğini aktaracaktır ve bu uyarıları dikkate almanız büyük bir önem taşıyor. Operasyon sonrasına dair en sık sorulan soruların yanıtlarını şu şekilde aktarabiliriz:

  • Ameliyattan 2 gün sonra banyo yapılabilir fakat ayakta duş alınmalı, küvete oturarak banyo yapmaktan kaçınılmalıdır
  • Operasyondan sonra 10 gün boyunca deniz, havuz, sauna ve hamam gibi ortamlardan uzak durulmalıdır
  • Operasyonun ardından hafif lekelenme şeklinde kanama olabilir ve bu kanama 1 hafta kadar sürebilir
  • Kanamanın aşırı düzeyde olması, kanamayla birlikte yüksek vücut ateşi olması gibi durumlarda doktorunuza mutlaka bilgi vermelisiniz
  • Doktor tarafından reçete dilen antibiyotik ilaçlar ya da ağrı kesici ilaçlar varsa mutlaka düzenli şekilde kullanmalısınız
  • Kontrol zamanlarını aksatmamak da önemlidir. Genellikle operasyondan 1 hafta sonra ve 40 gün sonrasında kontrol muayenesi yapılması gerekir
  • Ameliyat sonrasında dikiş aldırmak gerekmez

Bunların dışında dikkat etmeniz gereken spesifik durumlar olursa doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Yumurtalık Kisti Kaç Cm’de Ameliyat Olur?

Öncelikle yumurtalık kistlerinin tespit edilmesinin ardından takip altında tutulması gerektiğini belirtelim. Küçülmeleri için doğum kontrol hapı kullanımı gibi yöntemler uygulanabilir. Kistte iltihaplanma olması gibi durumlarda da antibiyotik ilaçlar ile tedavi gerçekleştirilir. Yumurtalıklarda bulunan kistlerin 8 cm ya da 10 cm’yi geçmesi durumunda cerrahi müdahale ile alınması gerekebilir. Sürekli büyüme eğiliminde olan, kötü huylu olma olasılığı bulunan kistlerin ise belirli bir ebada ulaşmadan ameliyat ile alınması gündeme gelebilir.

Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatının Avantajları

Yumurtalıklar korunarak kistlerin çıkarılması kapalı teknikle mümkün olabiliyor. Hastanın iyileşme süresi hem daha kısa hem de daha konforlu oluyor. Uzun bir kesi uygulanmadığından dikiş izi de kalmıyor. Kanama ve enfeksiyon riskinin çok daha az olması avantajlardan biridir. Daha kısa sürede taburcu olunabilir ve aynı zamanda günlük yaşama dönüş süresi de daha kısadır.

Göz atın –> Hemorojik Kist

Yumurtalık Kisti Ameliyatından Sonra Cinsel İlişki?

Kapalı yöntemle gerçekleştirilen yumurtalık kisti ameliyatından sonra bir süre cinsel ilişki yasağı bulunuyor. Bu sürenin 20 gün dolaylarında olduğunu söyleyebiliriz. İyileşmenin tamamlanmasının ardından cinsel yaşama devam edilebilir ancak cinsel perhiz yasağına titizlikle uymak, problemsiz bir iyileşme süreci geçirilmesi adına çok büyük bir önem taşıyor.

İlginizi çekebilir –> Rahim Kanseri

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Sonrasında Adet Ne Zaman Başlar?

Adet kanamasının ameliyatın ardından hemen başlaması beklenmemelidir. Genellikle adet kanamasının başlaması 1 aylık bir zaman dilimini gerektirebiliyor. Ebette bu süre kişiden kişiye değişebilir. Çok daha uzun süre geçmesine karşın adet kanaması başlamazsa kadın hastalıkları ve doğum doktoruna başvurulması gerekir. Bu konuda sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Laporoskopik Histerektomi Ameliyatı Nedir