Kürtaj sonrası hamile kalma konusu, birçok kadının aklını kurcalayan bir konudur. Kürtaj işleminin başarısı yani doktorun tecrübesi ve hastanın gereken kurallara uyması durumunda kürtaj sonrası hamile kalamama gibi bir sorun yaşanmaz. Kürtaj sonrası kısırlık meydana gelmiş ise ya da kadın ‘Kürtaj olursam bir daha hamile kalabilir miyim?’ gibi bir sorunun cevabını arıyor ise bilmesi gerekir ki bu sorun oldukça nadir görülür. Sorunun kaynağı da hekimin doğru seçilmemesi ya da hastanın gerekli tedbir kurallarına uymamasıdır.

Kürtajdan iki hafta sonra yumurtlama oluşur ve kürtajdan sonra hamile kalmak istemeyen kişilerin gerekli doğum kontrol yöntemini uygulaması gerekir. Kürtajdan hemen sonra hamile kalma olasılığı devam ettiğinden dolayı hekiminiz bu süre içerisinde rahimin toparlanmasını ve yaklaşık 3 ay kadar gebelikten korunmanızı tavsiye edecektir.

Kürtaj sonrası hamile kalma için rahimin toparlanması beklenmelidir. Bunun için gereken süre 1,5-2 aydır ve bu süre sonunda kadının gerekli kuralları yerine getirmesi ile birlikte rahim eski sağlığına geri kavuşur. Özellikle de vakumlu kürtaj sonrası iyileşme süreci kısalır ve hasta ertesi gün işine dönecek kadar kendisini iyi hisseder.

Başarılı geçen bir kürtaj sonrası yaşananlar normal bir adet döneminde yaşananlar ile hemen hemen aynıdır ve bu da kadının günlük işlerini ertelemesini gerektirmeden, yaşamına olağan şekilde devam edebilmesini sağlar.

Kürtajdan sonra hamile kalmak istemeyen kadınlar kürtaj olurken spiral taktırmak isteyebilirler ve bu soruyu bize sık sık sorabilirler. Kürtaj sırasında spiral taktırmak mümkündür ve bunun için uygun olup olmadığınıza hekiminiz karar verecektir.

Kimler spiral taktıramaz sorusun cevabında yer alan hasta grubunun spiral takımı öncesinde bazı tedavileri olması gerekebilir.

Kürtajdan Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Kürtaj kısırlığa neden olan bir operasyon değildir ve işlem esnasında yumurtalıklara herhangi bir müdahalede bulunulmaz. Bu nedenle de yumurtlama olayı normal seyrinde devam eder. Kürtaj işlemi sırasında rahim içi tabakası müdahaleli olarak dökülür ve bu da bedenin adet olunmuş gibi davranmasına neden olur.

Rahim duvarı döküldükten sonra adet döngüsü yeniden başlar yani kürtajın yapıldığı gün aslında adetin ilk günü sayılır ve işlemden 14 gün sonra yumurtlama meydana gelir. Yumurtlamanın meydana gelmesi ile kadın yeniden hamile kalabilir ve kürtaj sonrası cinsel ilişki sırasında doğum kontrol yöntemleri kullanılmalıdır.

Kürtaj sonrası rahimin toparlanma süreci vardır ve kürtaj sonrası hamile kalma için bu süre tamamlanmadan hamile kalınırsa rahim hassasiyetinden dolayı nadiren de olsa bazı kadınlarda düşük riski normale göre daha fazla olabilir. Bundan dolayı da kürtajdan sonra hamile kalma, ortalama 3 ay kadar engellenmelidir.

Bununla birlikte bilinmesi gerekir ki henüz yeni kürtaj olmuş bir kadın çoğunlukla kısa süre içinde yeniden çocuk sahibi olmayı planlamaz ve bu nedenle de kısa vadede hamile kalma gibi bir düşüncesi yoktur. Ancak kürtaj sonrasında hamile kalmayacağını düşünerek korunmasız şekilde cinsel ilişkiye girer ise kürtaj sonrası hamile kalma ihtimalinden habersiz olduğu için yeniden hamile kalabilir. Bu durumunda kadın yine gebeliğin sonlandırılmasını talep ederse, kısa sürede peş peşe yapılan kürtaj sonucu bedeni yorgun düşebilir, rahim kendini toparlaması daha uzun sürebilir ve daha türlü komplikasyonları birlikte yaşayabilir.

Bunun için kürtaj asla bir doğum kontrol yöntemi olarak görülmemelidir. Kadının sağlığının korunması için eğer planlı bir hamilelik yok ise hamilelikten korunma yöntemleri tercih edilmelidir.

Kürtajdan Sonra Hamile Kalmak Daha mı Kolay?

Kürtaj sonrası hamile kalma daha kolaydır algısı toplumda sık sık duyduğumuz bir varsayımdır. Kürtaj sonrası hamile kalma normalde hamile kalmak ile aynı orana sahiptir. Ancak kürtajdan sonra hamile kalma konusunda yeterli bilgi sahibi olunmamasından dolayı bu süreçte çiftler genelde korunmasız cinsel ilişki yaşarlar ve ilişkiden sonra kadın hamile kalırsa bunun kürtajdan sonra hamile kalmanın daha kolay olduğu şeklinde yorumlarlar. Ancak kürtaj sonrası hamile kalma konusu kürtaj ile değil kürtaj sonrası korunmadan cinsel ilişkiye girilmesi ile alakalıdır.

Bahsettiğimiz gibi kürtaj emin ellerde yapıldığında işlem sırasında doğurganlığa zarar verilecek hiçbir yanlış müdahalede bulunulmaz. Ancak bunun için de kürtaj için en iyi doktor seçilmeli ve operasyon mutlaka bir uzman jinekolog tarafından yapılmalıdır.

Kürtaj sonrası enfeksiyon geçirilmesi de kadının yeniden hamile kalamamasına neden olabilecek komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle kürtajın steril bir ortamda yapılması, gerekli ekipmanların uygun sterilizasyondan geçirilmiş olması gibi çok önemli kurallar bulunur. Bununla birlikte kürtajdan sonra enfeksiyon riski gerekli tüm hijyen koşulları sağlansa da her zaman vardır. Gerekli önlemin alınabilmesi için hekiminiz size kısa süreli antibiyotik tedavisi uygular ve bu tedavi çoğu zaman ağızdan alınan antibiyotik haplar ile yapılır. İlaçlarınızı düzenli ve doğru şekilde kullanmanız da enfeksiyon riskini tam olarak ortadan kaldırmak için gereklidir.

Kürtaj Sonrası Hemen Cinsel İlişki Neden Sakıncalı

 

Aynı zamanda kürtaj sonrası cinsel ilişki yasağı hekiminiz belirttiği süre içerisinde devam eder. Bu süre hem rahmin toparlanabilmesi hem de enfeksiyon riskinin düşürülebilmesi için verilen bir süredir ve genelde kürtaj sonrası kanama sona erdiğinde cinsel ilişki yasağı da ortadan kalkar.

Tüm bunlarla birlikte hastanın küvet, deniz, havuz ya da jakuzi gibi ıslak ve ortak kullanımlı alanlardan uzak durması önemlidir. Bu ortamlarda gözle görünmeyen bakteriler, rahim ağzından ilerleyerek açık yara halinde olan rahim içine yerleşebilmektedir. Bu nedenle kürtaj sonrası duş alınırken kanama bitene kadar ayakta duş alınmalıdır. Doktorunuz müsaade etmedikçe vajinal duş almaktan da uzak durmanız enfeksiyon riskini azaltabilmek için önemlidir. Kürtaj sonrası enfeksiyon, tüplerin tıkanmasına, rahim duvarında yapışıklığa neden olabileceğinden dolayı kürtaj sonrası hamile kalma düşüncesi olan kadınlarda istenmeyen durumlara yol açabilir.

Tüm bu şartlar sağlandığı takdirde kürtaj işleminin hamile kalma ya da kalamamaya direkt olarak etkisi olduğunu söylenemez.

Kürtajdan Sonra Hamile Kalmak İçin Ne Kadar Beklemeli?

 

Kürtaj rahim içine yapılan bir müdahaledir ve bu süreçte rahim içi deforme olur. Bu nedenle de rahim toparlanana kadar beklenmesi kürtaj sonrası hamile kalma düşüncesi olan kadınlara tavsiye edilir.

Bu süre yaklaşık olarak 3 ay olmakla birlikte kürtaj sonrası rahimin toparlanma süresi kişiden kişiye göre değişir. Kürtaj sonrası hamile kalma düşünceniz var ise ve kürtajın üzerinden çok zaman geçmemiş ise hekiminizden randevu alarak muayene olmanız daha sağlıklı bir gebelik süreci geçirebilmeniz adına önemlidir.

Kürtajdan Sonra Adet Olmadan Hamile Kalmak

Kürtaj sonrası adet gecikmesi sık karşılaştığımız bir durumdur ve genelde yaşanılan sürecin yan etkilerden kaynaklanır. Kürtajdan sonra korunmasız bir cinsel ilişki yaşamış iseniz ve 1,5 ay geçmesine rağmen halen regl olmadıysanız düşük bir ihtimal de olsa hamile kalmış olabilirsiniz.

Kürtaj sonrasında 45 kadar regl olunmaması normal karşılanır. Bunun nedeni gebelik sırasında değişen hormon düzeyleri, gerek gebelikte gerekse de kürtaj öncesi ve sonrasında yaşanan yoğun stres hatta depresyon adet gecikmesine neden olabilmektedir. Bu durumda 45 beklenmeli ve halen adet olunmadı ise mutlaka doktorunuzu bu konuda bilgilendirmelisiniz.

 

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz:

Kürtajın Yasal Boyutu Nedir?
Adet döneminde hamile kalınır mı?

Detaylı bilgi için Bahçelievler Kürtaj  Merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.
Cep Tel: 0532 414 56 66
Ofis Tel: 0212 603 66 54
E-Mail: info@saithalil.com