Gebeliğin dördüncü haftası genellikle anne adaylarının hamilelik haberini aldığı dönemdir. Adet gecikmesinin yaşanması durumunda birkaç gün bekleyerek gebelik testinin yapılması durumunda hamilelik de tespit edilebilir. Hamilelik haberinin alınması ile beraber pek çok sorunun yanıtı da merak ediliyor. 4 haftalık gebelikte kürtaj yapılır mı ya da ultrasonda bebek görülür mü gibi soruların yanıtlarını aktaracağız. Öncesinde ise bebekte ve bedeninizde ne gibi değişimlerin olduğundan söz edelim.

Bebeğinizde Neler Oluyor?

Gebeliğin 4. haftası, embriyonik hücre bölünmesinin gerçekleştiği dönemdir. Embriyo rahme ilerler ve rahim duvarına tutunur. Her ne kadar bebeklerin rahimdeki büyümesi ve gelişmesi hızla gerçekleşse de 4 haftalık gebelikte henüz bebeklerin organları ya da sistemleri oluşmaya başlamaz. Gebelik boyunca bebeğin oksijen ve besin ihtiyacını karşılayacak olan plasentanın bu dönemde oluşmaya başladığını da söyleyebiliriz.

Bu dönemde aslında bebeğin cinsiyeti de bellidir. Ancak üreme organları henüz oluşmadığı için ultrason görüntülemesi ile bebeğin cinsiyetinin anlaşılması mümkün olmaz. Bebeğin cinsiyetinin öğrenilebilmesi için üreme organlarının belirli bir düzeye kadar gelişmesi gerekiyor ve bu da en erken gebeliğin 13. haftasında tekabül ediyor.

Bedeninizde Neler Oluyor?

Hamileliğin bu dönemine gebelik belirtilerinin henüz yaşanmaya başlamadığını söyleyebiliriz. Sadece adet gecikmesi durumu olabilir. Bunun yanı sıra şayet implantasyon yani bebeğin yerleşmesi söz konusu olursa hafif lekelenme şeklinde bir kanama meydana gelebilir. Çoğunlukla vajinal akıntıda bir artış da olur ancak anne adayları genellikle bunun farkına varmazlar. Sıklıkla sorulan soru mide bulantısı ya da baş dönmesi gibi şikayetlerin ne zaman başlayacağı oluyor. Bu süreçte kokulara karşı hassasiyet, kusma gibi gebeliğe dair belirtiler henüz ortaya çıkmaz. Bu belirtilerin yaşanması için belirli bir gebelik haftasının gelmesi gereklidir. Dolayısıyla gebeliğe bağlı olarak vücutta çok fazla eğişim olduğundan söz edemeyiz.

4 Haftalık Bebek Anne Karnında Nasıl Olur?

Gebeliğin dördüncü haftasında bebekler bir grup hücre olan blastosist şeklindedir. Bu hücrelerin bir bölümü gebeliğin ilerleyen dönemlerinde embriyoyu oluşturur. Bir bölümü ise plasentanın oluşumunda rol alır. Aslında bebeklerin göz rengi, saç rengi ya da cinsiyeti bellidir ancak henüz bir bebek görünümü ortaya çıkmadığından görüntülenmesi de mümkün olmaz.

4 Haftalık Bebek Ultrasonda Görülür Mü?

Bu süreç anne adaylarının genellikle gebe olduklarını öğrendikleri dönemdir. Hamile olduğunu öğrenen anne adayları hemen bebeklerinin ultrasonda görünebileceğini düşünüyor. Fakat bu mümkün değildir ve nedeni de bebeklerin bu dönemde henüz çok küçük olmalarıdır. Gebelik kesesi bile yeni oluşmaya başlar ve buna bağlı olarak bebeklerin ultrasonda görüntülenmesi, sağlıklı olup olmadıklarının anlaşılması da mümkün olmaz. Bebeklerin ultrasonda görünmesi için hamileliğin 5. ya da 6. haftasını beklemek gereklidir.

4 Haftalık Gebelik Kesesi Görülür Mü?

Öncelikle 4 haftalık gebelikte bebeğin büyüklüğünün 1 mm’den bile az olabileceğini belirtelim. Bu süreçte bebeğin gebelik boyunca içinde bulunacağı amniyon kesesi oluşmaya başlasa da ultrason görüntülemesi ile gebelik kesesinin görünmesi pek mümkün olmaz. Gebelik kesesinin görüntülenmesi için de anne adaylarının 1 ile 2 hafta kadar daha beklemeleri gerekir.

4 Hafta Beta HCG Değeri Kaç Olmalı?

Gebeliğin 4. haftasında beta hCG değeri çok fazla yükselmiş olmaz. Bu değerin yaklaşık olarak değeri 5 mIU/mL ile 426 mIU/mL arasında olabileceğini ve her anne adayında söz konusu hormon değerinin aynı olmamasının gayet normal olduğunu belirtelim.

İlginizi çekebilir –> Salgın Döneminde Hamilelik

4 Haftalık Bebek Kürtaj Olur Mu?

İstenmeyen gebeliklerde yasal düzenlemeler kapsamında kürtajın gebeliğin 10. Haftasından önce yaptırmak gerekiyor. Ancak 4 haftalık gebelik, kürtaj işlemi için erken bir dönemdir. Elbette kürtaj yapılabilir fakat gebeliğin devam etmesi riski bulunur. Dolayısıyla bir süre daha beklemek ve sonrasında kürtaj yapılmasını sağlamak daha doğru olacaktır.

Göz atın –> Hamile Kalma Yolları

4 Haftalık Hamile Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Gebeliğin bu haftasında mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmelisiniz. Doktorunuzun önerdiği şekilde folik asit takviyesi almanız gerekir. Aynı zamanda mevcut rahatsızlıklarınız ve kullandığınız ilaçlar varsa doktorunuza bilgi vermeli, bebek için sakıncalı olup olmadığını sormalısınız. Gebelik boyunca düzenli olarak kontrollere gitmeniz gerekiyor. Hangi dönemlerde hangi testlerin yapılacağı konusunda da doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz. 4 haftalık gebelik konusunda yanıtını merak ettiğiniz soruları yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Gebelikte Antibiyotik Kullanımı

 

Detaylı bilgi için Özel Bahçelievler Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.
Cep Tel: 0532 414 56 66
Ofis Tel: 0212 603 66 54
E-Mail: [email protected]