Gebelikte antibiyotik kullanımının zararlı olup olmadığı ya da hamilelerin antibiyotik ilaç alıp alamayacağı konusu anne adaylarının her daim gündeminde bulunuyor. Aynı zamanda bu ilaçların hamile kalmayı önleyip önlemediğinin de sıklıkla merak edildiği biliniyor. Hamile kalmayı yani kadınlarda doğurganlığı etkileyen çok sayıda farklı faktörden söz edebiliriz. Bu faktörler arasında en çok ön plana çıkanlar kadının yaşı, kilosunun ideal aralıkta olup olmadığı ya da sigara ve alkol alışkanlığının bulunup bulunmadığıdır. Ancak kullanılan bazı ilaçların da doğurganlık üzerinde olumsuz etkiler yapabildiğini belirtmek gerekir. Tüm bu konularda merak edilen soruların yanıtlarını da içeren bilgileri aktaracağız. Ancak öncesinde antibiyotiğin faydalarını ve zararlarını ele alalım.

Antibiyotiğin Faydaları

Hem gebelik öncesinde hem de gebelikte antibiyotik kullanmanın bazı faydalarının olduğu aşikar. Ancak faydalardan söz edebilmek için bu ilaçların sadece doktor tarafından reçete edilmesi durumunda ve doktorun belirttiği dozajda kullanılması gerekiyor. Gebelik öncesinde yaşanan bazı hastalıklar hamile kalmayı önleyebilir. Bu hastalıkların tedavisinin antibiyotik ilaçlarla yapılması söz konusu olabilir ve dolayısıyla tedavi sonrasında kişinin hamile kalması da mümkün olabilir. Özellikle bakteriyel enfeksiyonlar kadınlarda gebe kalmayı önleyen hastalıklardan biridir. Bakteriyel enfeksiyonları önlemekte de antibiyotik ilaçların kullanımı gerekir.

Cinsel yolla bulaşan klamidya, bel soğukluğu gibi hastalıkların da doğurganlık üzerinde olumsuz etkisi bulunuyor. Bu hastalıklar rahmi, fallop tüplerini ve yumurtalıkları olumsuz etkiliyor ve hatta bu organlarda hasara bile neden olabiliyor. Tedavisinin yapılabilmesi için de çoğunlukla antibiyotik ilaç kullanımına gereksinim oluyor. Antibiyotik ilaçlar bu açıdan değerlendirildiğinde doğurganlık noktasında faydası olabilen ilaçlardır. Elbette tek başına kişinin hamile kalmasını sağlamaz. Ancak hamile kalmayı engelleyen hastalıkların tedavisini sağlıyor olması nedeniyle doğurganlığı da olumlu yönde etkilemiş olur.

Antibiyotiğin Zararları

Antibiyotik ilaçlar çok masum olarak algılanmamalıdır. Gebelik döneminde bu ilaçların doktor önermediği halde kullanılması hem anne adayı hem de anne karnındaki bebeğin sağlığı bakımından oldukça sakıncalıdır. Aynı zamanda bu etkinin gebelik döneminde gelişigüzel kullanılan diğer ilaçlar için de geçerli olduğunu belirtmeliyiz. Kimi zaman antibiyotikler kişinin hamile kalmasını da önleyebilir. Ancak ilacın kullanımı sonlandırıldığında hamile kalma olasılığı da geri gelir.

Söz konusu ilaçların çok uzun süre kullanılması da çeşitli sıkıntıları doğurabiliyor. Özellikle erkeklerde kısırlık sorununa neden olan hususlardan biri de antibiyotik ilaçların çok uzun süre kullanımıdır. Spermin hem kalitesi hem de miktarı bu durumdan olumsuz etkileniyor. Antibiyotik ilaçların bu açıdan değerlendirildiğinde çeşitli zararları olabilir. Ancak sadece doktor tarafından önerilmesi ve önerilen süre boyunca, tavsiye edilen dozajda kullanılması durumunda böyle bir sıkıntı yaşanması ihtimali de düşük olacaktır.

Gebelikte Antibiyotik Kullanılır mı?

Elbette gebelikte antibiyotik kullanılabilir fakat doktorunuz tarafından reçete edilmesi durumunda kullanılması gerektiğini de unutmamalısınız. Anne karnındaki bebeğe zarar vermeyecek antibiyotik ilaçların kullanımı tercih edilir. Plasentanın bebeğe hiçbir zararlı maddenin geçmesine izin vermediği düşünülüyor. Ancak hamilelikte plasenta kullanılan ilaçların bebeğe geçmesini tamamen önleyemez. Antibiyotik ilaçlar da anne adayı tarafından içildiğinde bebeğe geçer. Fakat doktorunuz gebelik haftasına da uygun olan ilaçları reçete ettiğinden doktor önerisi olması durumunda gebelikte bu ilaçların kullanımında bir sakınca olmaz. Kimi zaman bakteriyel hastalıkların tedavi edilmemesi bebekler için ciddi tehlikeleri beraberinde getirebiliyor. İşte bu nedenle ilaç içilmesinden ziyade tedavi amacıyla ilaç kullanılmaması bebekler için daha ciddi sorunlara davetiye çıkarıyor. Şayet doktorunuz önerdiyse ilaç almanız, bebeğiniz için daha sağlıklı bir seçim olabilir.

Gebelikte Antibiyotik Kullanımının Riskleri

antibiyotik kullanımının riskleri

Öncelikle gebelikte antibiyotik kullanımı durumunda da bu ilaçların yan etkilerine maruz kalınabileceğini unutmamak gerekiyor. Antibiyotik ilaçların ne gibi yan etkilerinin olduğu sorusuna şu yanıtı verebiliriz:

  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • İshal
  • Mide ağrısı
  • İştah kaybı
  • Şişkinlik
  • Gaz problemi

Antibiyotik ilaçlar kimi zaman alerjiye de neden olabilir. Alerjik reaksiyon durumunda solunum sıkıntısı, hırıltılı nefes alma, öksürük, ciltte kaşıntı ve döküntü, bilinç kaybı gibi semptomlar ortaya çıkabilir. Bu durumda derhal bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini hatırlatalım.

Göz atın –> Salgın döneminde endişe

Gebelikte Antibiyotik Nasıl Kullanılır?

Anne adayları gebelikte antibiyotik kullanımı konusunda doktorlarının önerisine kesinlikle sadık kalmalıdır. Her durumda ilaç kullanımı aynı olmaz. Bu nedenle ilacın nasıl kullanılması gerektiği kişiden kişiye değişebiliyor. Doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmanız en doğrusudur. Konuya dair sorularınızı ise aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Hamilelikte süt içmek