Yumurta dondurma işlemi ultrasonografiden yardım alınarak kadın yumurtalıklarından toplanan üreme hücrelerinin laboratuvar ortamında dondurulması olarak açıklanabilir. Özel bir işlemle toplanan yumurtalar ‘kriyoprotektan’ olarak adlandırılan koruyucu maddeler ile etkileşiminin ardından dondurulmaya alınıyor. Bu yumurtalar laboratuvar ortamında – 196 derecede saklanıyor. Bu sayede ilerleyen dönemlerde bebek sahibi olmak isteyen kadınlar, daha önce dondurulan yumurtalarını kullanabiliyor. Bu sayede sağlıklı bir gebeliğin elde edilmesi de mümkün oluyor. Kadınlarda yumurta dondurma işlemine dair merak edilen tüm konulara değineceğiz. Ancak öncesinde kimlerin bu işlemden faydalanabileceği konusunu ele alalım.

Yumurta Dondurma İşlemi Kimlere Yapılır?

Öncelikle yumurta dondurma işlemi 24 Ekim 2014 Üreme Tıbbi Yönetmeliği kapsamında donduruluyor. Bu yönetmeliğe göre kanser tedavisi görecek olan kadınlar, çikolata kisti gibi nedenlerle cerrahi operasyon geçirmesi gereken kadınlar bu işlemden faydalanabiliyor. Bununla birlikte çeşitli nedenlere bağlı olarak yumurta rezervi azalmaya başlayan kadınların da bu işlemden faydalanabileceğini belirtebiliriz. Ancak 3 uzman doktor tarafından imzalanmış sağlık kurulu raporu ile bu işlemden faydalanılması mümkün olabilir.

Konuyu toparlamak gerekirse, kimlerin bu işlemden faydalanabileceği sorusunun yanıtını kısa bir liste halinde aktarabiliriz:

 • Yaşı ilerlemiş, henüz evlenmemiş ve ileride hamile kalmak isteyen kadınlar
 • Kemoterapi tedavisi görecek olanlar
 • Radyoterapi tedavisi görecek olanlar
 • Yumurtalık cerrahisi tedavisi görecek olanlar
 • Ailesinde erken menopoza girme öyküsü bulunanlar
 • Evlenen ancak ekonomik nedenlerle hamilelik planlamasını ileri yıllara ertelemiş olanlar

Yumurta dondurma işlemi kadınların gebelik planlamasını erken yaşta yapma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Kimi zaman tedavi görmesi gereken kimi zaman da ekonomik nedenlerle hamile kalmayı düşünmeyen kadınlar için yumurta dondurma işlemi son derece önemlidir.

Dondurulmuş Yumurta Kaç Yıl Saklanır?

Dondurulmuş yumurta kaç yıl saklanır

Kadınların yumurta dondurma işlemi konusunda sıklıkla merak ettiği hususlardan biri de yumurtaların kaç yıl saklanabildiği oluyor. Bu işlemin uygulandığı ilk dönemlerde yumurtaların sadece 5 yıl muhafaza edilmesi mümkün olabiliyordu. Ancak günümüzde bu süre kaldırıldı. 5 yıllık periyotlar halinde sınırsız bir süre yumurtaların saklanması mümkün olabiliyor. Ancak hastanın her yıl yumurtanın saklanmaya devam etmesi için imza vermesi gerekiyor. Bu konuda doktorunuza danışabilir ve çok daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Düşük Yumurta Rezervi Nedir?

Her kadın belirli bir yumurta rezervi ile dünyaya geliyor. Bu yumurtalar yaş ilerledikçe azalmaya başlıyor. Özellikle 35 yaş sonrasında yumurta rezervinde belirgin bir azalma sürecinin başladığını söyleyebiliriz. Yumurta rezervinin tamamen tükenmesi ile birlikte de menopoz dönemine girilmiş oluyor. Elbette yumurta rezervinin farklı nedenlere bağlı olarak azalması da söz konusu olabiliyor.

Erken dönemde menopoza girilmesi ya da rahmi, yumurtalıkları ilgilendiren cerrahi operasyonlar, vücudun hormon dengesizlikleri gibi unsurlar da yumurta rezervinin erken dönemde azalmasına yol açabiliyor. Bu gibi durumların tespit edilmesi halinde yumurta dondurma işlemi yapılabilir. Bu sayede kadınların yumurta rezervi ciddi düzeyde azalmış olmasına karşın hamile kalmaları mümkün olabilir.

Yumurta Dondurma Tekniği Kaç Yaşına Kadar Uygulanabilir?

Burada önemli olan kadının yaşı değil, yumurta rezervindeki azalmadır. Şayet herhangi bir nedenle yumurta rezervinde ciddi seviyede azalma olduğu belirlenirse bu durumda yumurta dondurma işlemi yapılabilir. Mutlaka kadının belirli bir yaşta olması beklenmez. Ancak genellikle 35 yaşın kritik bir yaş olduğunu da söyleyebiliriz. 35 yaş sonrasında rezervde azalma bir hayli ivme kazanır. Kadının ilerleyen dönemlerde hamilelik planı varsa ve bebek sahibi olmak istiyorsa bu durumda yumurta rezervinin dondurulması işleminin gerçekleştirilmesi sağlanabilir.

Kadınlarda Yumurta Dondurma İşlemi Neden Yapılır?

Yaklaşık olarak 1980’li yıllardan bu yana yumurta dondurma işlemi dünyanın hemen her ülkesinde uygulanıyor. Özellikle son 30 yıl içerisinde yeni teknikler de geliştirildi.  Bu yeni teknikler sayesinde söz konusu işlemin başarı grafiğinin de bir hayli yükseldiğini söyleyebiliriz. Dondurulan yumurta ile dünyaya gelen ilk bebek 1986 yılında Avusturalya’da doğdu. Bu işlem o yıllarda sadece kanser tedavisi görmesi gereken kadınlar için uygulanan bir işlemdi. Ancak günümüzde kimlerin bu işlemden faydalanabileceği konusunda daha geniş çaplı bir gruplandırmadan söz edilebilir. Kadınların sadece üreme yaşını ileri dönemlere ertelemek istemesi durumunda bile yumurtanın dondurulması prosedürü devreye girebiliyor. Elbette bu işlemin temel amacı, kadınlara ilerleyen yaşlarda da hamile kalabilme imkanının tanınıyor olmasıdır.
Mutlaka okuyun! –> Hamile kalma yöntemleri

Oosit Dondurma

Oosit dondurma da yumurta dondurma işlemi ile aynı anlama geliyor. Kadının yumurtalıklarından elde edilen yumurtanın belirli bir işlemden geçirilmesinin ardından dondurulması olarak tanımlanabilir. Bu işlemin iki farklı teknikle yapılabildiğini söyleyebiliriz. Bunlar;

 • Yavaş dondurma
 • Hızlı dondurma (vitrifikasyon)

Hangi yöntemin tercih edileceğine ise mutlaka doktorunuz karar vermelidir. Ancak günümüzde yavaş dondurma tekniğinin çok fazla tercih edilmediğini de belirtmemiz gerekiyor. Özellikle 2007 yılında vitrifikasyon tekniğinin yani hızlı dondurmanın geliştirilmesi ile birlikte bu yöntem daha fazla tercih edilmeye başlandı. Bu işlem özel solüsyonlar kullanılarak hazırlanan yumurtanın çok kısa bir süre içerisinde – 196 derecelik sıvıda dondurulmasıdır.

Yumurta Dondurma Riskleri Nelerdir?

Yumurta dondurma riskleri nelerdir

Şayet yumurta dondurma işlemi doğru şekilde yapılırsa risklerin de yok denecek kadar az olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Özellikle deneyimli bir hekimin tercih edilmesi durumunda bu riskler daha da azalıyor. Elbette risklerin sıfır olduğunu da söyleyemeyiz. Elbette bazı riskler geçerli olabiliyor. Nadir de olsa aşağıdaki risklerin gerçekleşme ihtimalinin olduğunu belirtelim:

 • Mesanenin zedelenmesi
 • Bağırsakların zedelenmesi
 • Damar yaralanması
 • Damar yaralanmasına bağlı iç kanama

Yukarıda sıralananlar işlemin yapılmasına yani yumurtanın toplanmasına bağlı olarak ortaya çıkan risklerdir. Bilindiği gibi bu işlem anestezi altında gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla anesteziye bağlı bazı risklerin de olduğundan söz etmeliyiz. Bu riskleri de şu şekilde aktarabiliriz:

 • Alerji
 • Solunum arresti
 • Aspirasyon pnömonisi

Hastanın işlemden yani anestezi uygulamasından 3 – 4 saat önce yeme içmeyi kesmesi, aç olması bu riskleri de en aza indirger.

Bir de kullanılan ilaçlara bağlı bazı risklerin olduğundan söz edebiliriz. Yumurta geliştirici ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkabilecek bu riskleri de yine kısa bir liste halinde aktaralım:

 • Ateş basmaları
 • Halsiz ve yorgun hissetme
 • Baş dönmesi
 • Ödem
 • Enjeksiyon yapılan yerde kızarıklık, deri döküntüsü ve kaşıntı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • İshal

Kullanılan ilaca bağlı olan bu semptomlar çoğu zaman geçicidir. İlacın kullanımının sona ermesi ile birlikte hastaların şikayetleri de ortadan kalkar.

Tüp Bebek Tedavisinde Yumurta Dondurma İşlemi Başarı Oranı Nedir?

Öncelikle yumurta dondurma işlemi başarını etkileyen unsurlara değinmekte fayda var. Bu unsurları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kadının yaşı
 • Kaç adet yumurta toplandığı
 • Laboratuvarın başarı düzeyi
 • Yumurta büyütücü özellikte olan ilaç protokollerinin kullanımı
 • Yumurta havuzu yönteminin kullanılması

Yukarıda sıralanan unsurların her biri bu işlemin başarısını da etkiliyor. Ancak genel olarak bakıldığında tüp bebek tedavisinde söz konusu işleminin başarısının % 90 dolaylarında olduğunu da belirtmek gerekiyor. Özellikle kadının yaşının 35 ve altı olması durumunda işlemin başarı oranı da yüksek olacaktır. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –>  Gebelik testi 

 

Detaylı bilgi için Özel Bahçelievler Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.
Cep Tel: 0532 414 56 66
Ofis Tel: 0212 603 66 54
E-Mail: [email protected]