Tüp bebek tedavisinin başarısı, genel olarak bakıldığında 4 unsura dayanıyor. Bunlar; sperm, yumurta, rahmin durumu ve laboratuvardır. Eğer tüp bebek tedavisi başarısız olursa bu durumda sıraladığımız 4 unsurun birlikte değerlendirilmesi gerekir. Genellikle tüp bebek tedavisinin sadece sağlıklı embriyo elde edilmesi durumunda başarılı olduğu sanılsa da sperm kalitesi de son derece etkilidir.

Öncelikle spermin sağlıklı olduğundan söz edebilmek için şeklinin ve hareketinin normal olması bekleniyor. Son yıllarda yapılan araştırmalar spermin DNA sağlığının da döllenmenin başarısında etkili olduğu saptandı. DNA hasarları yüksek olan embriyolar kullanıldığında embriyo gelişimi ya da gebeliğin sürdürülmesi gibi noktalarda sorunlar yaşandığı belirlendi. Tekrarlayan düşük olguları incelendiğinde de spermdeki DNA hasarlarının sıklıkla karşımıza çıktığını söyleyebiliriz. İşte bu nedenle spermin hareketi ve morfolojisi ile beraber DNA kalitesi de oldukça önemlidir.

Sperm Sayısı Kaç Olmalı?

Tedavi kapsamında sperm sayısı ile sperm hareketliliği önemli bir yere sahiptir. Elbette döllenme aşamasında spermin tamamı yumurtaya ulaşamaz. Çok sayıda sperm döllenmeye hazır olan yumurtaya henüz ulaşmadan ölür. Sperm sayısı ne kadar fazlaysa spermin yumurtaya ulaşma olasılığı da yani döllenmenin meydana gelme olasılığı da o kadar fazladır. Sperm sayısının en az 39 milyon dolaylarında olması gerektiğini belirtelim. 39 milyondan daha az sayıda spermin olması döllenme ihtimalini tamamen ortadan kaldırmaz ancak bu ihtimali bir hayli azalttığını da belirtmeliyiz. Elbette bu durum tedavi başarısını da olumsuz yönde etkiler. Bununla birlikte sperm sayısının 39 milyondan daha fazla olması da döllenmenin kesinlikle meydana geleceği anlamını taşımaz. Tüp bebek tedavisine başlamadan önce sperm sayısı ve hareketliliği konusunda doktorunuza danışarak çok daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sperm Hareketliliği Kaç Olmalı?

Sperm sayısının 39 milyon civarında olması tek başına yeterli değildir. Aynı zamanda sperm hareketliliğinin de belirli bir oranda olması beklenir. Sperm sayısı fazla olsa bile hareketliliği yeterli değilse döllenmenin meydana gelme ihtimali de düşer. Bunun için de her 100 sperm ayrı ayrı olacak şekilde gözlemlenir. Gözlemlenen bu sperm gruplarının her birinde 4 hızlı spermin olması yeterli kabul edilir. Bu değerlendirme ‘sperm ileri hızlı hareketlilik’ kapsamında gerçekleştirilir. Erkekten semen örneği alınır ve gerekli analiz de bu örnek üzerinden gerçekleştirilebilir. % 4 oranında sperm hareketliliğinin gözlemlenmiş olması durumunda test sonucu da normal olarak kabul edilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Normal Sperm Değerleri Nedir?

Normal değerler konusunda sorularınızın yanıtlarını içeren bir listeden söz edebiliriz:

  • Miktar(volüm): 2.0 ml ve üzeri olmalıdır
  • Spermin pH değeri: 7.2 ve üzeri olmalıdır
  • Mililitrede sperm sayısı: 15 milyon/ml ve üzeri olmalıdır
  • Toplam sperm sayısı: 30 milyon/ml ve üzeri olmalıdır
  • Hareketlilik düzeyi: % 40 ve üzeri olmalıdır
  • Morfoloji: % 4 ve üzeri olmalıdır
  • Canlılık: % 75 ve üzeri olmalıdır
  • Lökosit 1 milyon/ml’nin altında olmalıdır

Göz atın –> Tüp Bebek Tedavisinde Yapay Zeka

Sperm Kalitesini Etkileyen Faktörler

Pek çok unsurun erkeklerde sperm kalitesini etkilediğini belirtmemiz gerekiyor. Bunlardan biri şişmanlıktır. Aşırı kilo sadece kadınlar için değil erkekler için de üreme sistemlerini olumsuz etkiler. Bu nedenle tüp bebek tedavisine başlamadan önce kadın ve erkeklerin normal kilo aralığına ulaşması önerilir. Kullanılan bazı ilaçlar da sperm kalitesini etkisi altına alabilir. Çoğu zaman bu ilaçların kullanımı sona erdiğinde sperm kalitesi de normal düzeye yeniden ulaşır.

Aşırı oranda spor yapmanın da sperm kalitesini etkilediği biliniyor. Bununla birlikte hareketsiz bir yaşam sürmenin de benzer bir etkide bulunduğunu belirtebiliriz. Testislere alınan darbeler gibi travmatik etkilerde bulunan unsurlar ya da yaralanmalar neticesinde de sperm kalitesinde düşüş olabilir. Sağlıklı beslenme üreme sistemlerini doğrudan etkileyen unsurlardan biridir. Tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmaları gerekir. Aşırı yağlı yiyeceklerin çok sık tüketilmesi ya da fast food tarzı gıdaların sıklıkla tüketilmesi de sperm kalitesini düşürebilir. Dolayısıyla beslenme düzeni kadar ne tüketildiğinin de gözden geçirilmesi gerekir. Alkol, tütün ürünleri ve aşırı kafein alımından uzak durulması da önem taşıyan hususlar arasında yer alıyor. Tüp bebek tedavisinde sperm kalitesi ve sperm kalitesinin önemi hakkında sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Tüp Bebek Yapılırken Anestezi Yapılır mı

 

 

Detaylı bilgi için Özel Bahçelievler Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.
Cep Tel: 0532 414 56 66
Ofis Tel: 0212 603 66 54
E-Mail: [email protected]