Tüp bebek tedavisi günümüzde en sık uygulanan ve başarı oranı da en yüksek olan yardımcı üreme tekniklerinden biridir. Çiftlerin doğal yolla gebelik elde edememesi durumunda devreye tüp bebek tedavisi giriyor ve yüz güldüren neticeler elde edilmesini sağlıyor. Elbette bu tedaviye dair çok sayıda detayın merak edilmesi son derece normaldir. Sıklıkla merak edilen hususlardan biri de tüp bebek tedavisinden sonra doğal yolla gebelik oluşup oluşmayacağı oluyor. Bu konuda tüm detayları hemen aktaralım.

Tüp Bebek Tedavisi Görürken Doğal Yolla Hamile Kalınır mı?

Tüp bebek tedavisi aşamaları devam ederken kadınların doğal yolla hamile kalması mümkündür. Zira bu tedavi kapsamında doğal yolla gebeliği önleyebilecek herhangi bir müdahale yapılmıyor. Bu nedenle bir yandan tedavi devam ederken diğer yandan gebelik oluşması da gayet mümkün olan bir durumdur. Aynı zamanda tüp bebek tedavisinin sona ermesi ve başarısız olması sonrasında da kişinin doğal yolla hamile kalmasının mümkün olduğunu belirtebiliriz.

Tüp bebek tedavisi devam ederken hamile kalınması sık karşılaşılan bir durumdur. Ancak bunun mümkün olabilmesi için çiftlerin kısırlık probleminin olmaması gerekiyor. Hamileliği engelleyebilecek bir durumun kadın ya da erkekte mevcut olması halinde doğal yolla gebelik oluşması ihtimali de son derece düşük olacaktır. Aynı zamanda yaş faktörünün de göz ardı edilmemesi gerekir. Kadının yaşı doğal yolla gebelikte belirleyici unsurlardan biridir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte doğurganlık da azalır. 35 yaş üzerinde olan kadınların doğal yollarla gebelik elde etme olasılıkları daha düşük oluyor. Ancak tüp bebek tedavisiyle gebelik şansı da oldukça yüksektir.

Tedavi kapsamında detaylı muayeneler de gerçekleştiriliyor. Kadında polikistik over sendormu ya da rahim içi kitle gibi problemlerin mevcut olup olmadığı da araştırılıyor. Şayet varsa tedavi uygulanıyor ve bu da doğal yolla gebelik şansını artırabiliyor.

Tüp Bebek Tedavisinden Sonra Doğal Yolla Gebelik Mümkün mü?

Elbette kadının tüp bebek tedavisinden faydalanmış olması bir daha doğal yolla hamile kalamayacağını göstermez. Tüp bebek tedavisinden sonra doğal yolla gebelik mümkündür. Bu tedavi kişinin doğurganlığına olumsuz bir etkide bulunmaz. Zira günümüzde çok sayıda kadının tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olduktan sonra doğal yolla da hamile kaldığını söyleyebiliriz. Hatta yapılan bazı araştırmalar, 30 yaş altında olan kadınların tüp bebek tedavisi görmesi durumunda doğurganlık özelliklerinin % 30 dolaylarında artığını ortaya koyuyor. Bu nedenle tüp bebek tedavisinin doğurganlığı desteklediği yönünde bazı bulguların da olduğunu belirtebiliriz.

Tüp Bebek Sonrası Doğal Yolla Hamilelik Şansı Nasıl Arttırılır?

Çiftler tüp bebek tedavisinden sonra hamilelik şansını artırmak için bazı yaşam değişikliklerine gidebilir. Daha sağlıklı bir yaşam sürülmesi, gebelik şansının artması anlamına da geliyor. Yapılabileceklere ise şu örnekleri verebiliriz:

  • Hem kadın hem de erkekler sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmalıdır
  • Protein, vitamin ve mineral ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayacak bir beslenme düzeni tercih edilmelidir
  • Günlük su tüketimine dikkat edilmelidir
  • Alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır
  • Kafein alımının sınırlandırılması sağlanmalıdır
  • Kadınların rutin jinekolojik kontrollerini ve tetkiklerini aksatmaması, ihmal etmemesi gerekir
  • Stresten uzak bir yaşam sürülmesi gebelik şansını artırır
  • Kadınların yumurtlama ve adet döngülerini mutlaka takip etmeleri gerekir

İkinci Bir Hamilelik İçin Ne Zaman Yardım Alınmalı?

Bebek sahibi olanların ikinci hamilelik için 2 yıl beklemeleri öneriliyor. Vücudun kendini her açıdan toparlayabilmesi ve bazı risklerin minimum seviyeye indirgenebilmesi için 2 yıl sonrasında yardım alınması daha doğru olacaktır. Ancak tüp bebek tedavisi başarısız olduysa ikinci bir deneme için doktorunuzla görüşebilirsiniz. Doktorunuzun belirttiği süre içerisinde ikinci tüp bebek denemesinin gerçekleştirilmesi mümkündür. Zira beklenmesi gereken sürenin çok fazla olmadığını da belirtmeliyiz. Sadece bazı spesifik durumlarda doktorunuz birkaç ay beklemenizi ve sonrasında ikinci tüp bebek tedavisi denemesine başlanmasını önerebilir.

İlginizi çekebilir –> Dondurulmuş Embriyo Transferi

Başarısız Bir Tüp Bebek Tedavisi Sonrasında Hamile Kalma Şansı

Tüp bebek tedavisinin başarısız olması sonrasında da hamilelik şansının devam ettiğini bilmelisiniz. Yapılan bazı araştırmalar tüp bebek tedavisi başarısız olan kadınların % 17’sinin tedaviden sonraki 5 yıl içerisinde hamile kaldıklarını gösteriyor. Sonuç olarak tüp bebek tedavisinin başarısız olması, bir daha asla hamile kalınmayacağı anlamına gelmiyor. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Tüp Bebek Tedavisi SSS

 

Detaylı bilgi için Özel Bahçelievler Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.
Cep Tel: 0532 414 56 66
Ofis Tel: 0212 603 66 54
E-Mail: [email protected]