Kürtajın yasal boyutu nedir sorusundan önce kürtajın ne olduğunu kısaca özetlememiz de fayda var:  Kürtaj istenmeyen gebeliğin sonlandırılması için yapılan bir işlemdir. İşlem esnasında rahime zarar vermeyen özel yöntemler kullanılır. Son yıllarda en sık kullanılan kürtaj yöntemi ise vakumlu kürtajdır.

Kürtajın yasal boyutu farklı durumlara göre değişir ancak her hâlükâr da 10 haftayı geçen gebeliklerde kürtaj yapılamaz. Bununla birlikte kadın 18 yaşını geçmiş ve bekar ise kürtaj için sadece kendi rızası yeterlidir. Ancak kadın evli ise eşinin de kürtaj için onay vermesi gerekir. Reşit olmayan kadınlarda kürtaj yapılması için anne ve babanın onayına başvurulur. 18 yaşından önce kürtaj işlemlerinde anne baba onayı istenirken 16 yaş ve altı kürtaj işlemleri için mahkeme kararı gerekir.

Kürtaj işlemi ancak kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından yapılabilmektedir. Kürtaj gizliliği olan bir operasyondur ve işlem bilgileri hasta onay vermedikçe kesinlikle 3. şahıslarla paylaşılmaz.

Türkiye’de Kürtajın Yasal Boyutu Nedir?

Türkiye’de kürtajın yasal boyutu da süre olarak ele alındığında gebeliğin 10. haftasına kadardır. 10 hafta ve üzerinde kürtaj yapılması ancak bazı fetüs anomalisi ve gebeliğin kadının hayatını tehdit ettiği durumlarda mümkündür. 10. haftadan sonra hamileliğin sonlandırılması için fetüste ciddi gelişim bozuklukları, hamilelik sırasında bebeğin anne karnında ölmesi, annenin kronik hastalıkları nedeniyle gebeliğin annenin hayatını riske atması gibi sorunlarda büyük gebeliklerde kürtaj, sağlık kurulu kararı ile yapılabilmektedir.

İstenmeyen gebeliğin sonlandırılması için tek etkili yöntem kürtajdır. Kürtaj olmaktan korkan ya da türlü nedenlerle kürtaj olmak istemeyen kadınlar, kulaktan dolma bilgilerle gebelikten kurtulmaya çalışırlar. Düşük hapı, adet söktürücü iğne, adet söktürücü hap gibi ilaçlarla evde düşük yapmaya çalışırlar. Bu ilaçlar sanıldığı gibi evde kendi kendine düşük yapmak için değildir. Adet söktürücü ilaç ile düşük yapılması gibi bir durum söz konusu değildir.

İlaçla Gebelik Sonlandırmak Mümkün mü?

Ancak ilaç kullanımından sonra kanama meydana gelir ise bu kanama muhtemelen gecikmiş olan adet kanamasıdır. Ancak kadının gebelik şüphesi varsa ve test yapmadan gebe olduğuna kanısına kapılıp bu tür iğne ya da ilaçları kullandı ise bu kanamayı adet kanaması yerine düşük kanaması sanır. Bu gibi nedenlerle halk arasında adet söktürücü iğne ile düşük yapılması düşüncesi oldukça fazladır ancak açıkladığımız üzere bu tür ilaçların gebeliğin sonlandırılması ile ilgisi yoktur.

Düşük hapı kullanımı ise kürtajın yasal süresi geçmiş ise ancak gebeliğin sürdürülemeyeceğine hekim heyeti kararı ile belirlenmişse mümkündür. Kürtaj hapı da denen bu tür ilaçlar, büyük gebeliklerde kürtaj işleminin kolaylaştırmak için kullanılan ilaçlardır. Düşük hapı eczanede satılmaz ve hekim heyeti gebeliğin sonlandırılmasına karar verdi ise hapı size doktorunuz verecektir. Düşük hapının kolay ulaşılabilir olmasını engellemek amacı ile böyle bir önlem alan sağlık bakanlığı bu konuda son derece titiz davranmakta ve internette düşük ilacı adı altında satılan ilaçları da toplamaktadır. Sık sık bu gibi sahte ilaç satışı yapan internet siteleri kapatılsa da her geçen gün bir yenisi açılmaktadır. Bu noktada kişinin bilinçli davranması ve istenmeyen bir gebelik yaşıyorsa uzman bir jinekoloğa başvurması gerekir.

Kürtaj yasası gereği gebeliğin 10. haftasına kadardır ve normal şartlarda işlem yapılması için hamileliğin bu süreyi geçmemiş olması gerekir. Kürtajın yasal süresi dünyanın her yerinde aynıdır ve kürtajın yasal süresi aslında kadının hayatını korunması için alınmış önlemdir.

Gebelik haftasının artması ile birlikte kürtaj esnasında ya da sonrasında komplikasyonların görülme sıklığı daha fazladır. Gerek kürtaj sonrası komplikasyonlar gerekse de işlem esnasında yaşanabilecek olumsuzlukların önlenmesi için 10 haftayı geçen gebeliklerde kürtaj yapılması söz konusu değildir.

Evlilik Dışı Kürtaj Yasal mı?

 

Kürtajın yasal boyutu kadının sağlığının korunması için 10 hafta ile sınırlıdır. Bu süreyi aşan durumlarda yukarıda bahsettiğimiz zorunlukların dışında hiçbir hekim, her ne olursa olsun kürtaj işlemi yapamaz. Kürtajın yasal boyutu gereği 10 haftayı aşan hamileliklerin sona erdirilmesi suç teşkil eder ve gerek doktor gerekse de kadın ağır ceza mahkemelerinde yargılanır. Bundan dolayı cinsel hayatı aktif olarak devam eden kadınların, kürtajın yasal boyutu hakkında detaylı bilgi sahibi olmaları ve kürtajı hiçbir zaman bir doğum kontrol yöntemi olarak görmemeleri gerekir. Bunun için yakın gelecekte bebek sahibi olma planı olmayan her çift, gerekli doğum kontrol yöntemleri arasından kendileri için en uygun olanı belirleyerek gebelikten korunmalıdır.

18 Yaş Altı Gebelik Sonlandırma

 

18 yaş altı kürtaj işlemi yapılması için kadının ailesinden onay alınması zorunluluğu vardır. Kürtajın yasal boyutu kapsamında yer alan kurallara göre reşit olmayan hiçbir kişi kendi isteği ile kürtaj yaptıramaz. Kürtajın yasal boyutu çerçevesindeki yasa ve tüzüklere göre hareket etme zorunluğu olan kadın doğum uzmanları anne ve babanın onayı olmadan hastaya hiçbir müdahalede bulunamazlar. Bu nedenle de 18 yaş altı gizli kürtaj gibi bir durum söz konusu olamaz. Kürtaj gizliği için kadının 18 yaşını geçmiş olması gerekir. Aynı zamanda evli kadınların kürtaj yaptırması için de eş onayına ihtiyaç duyulmaktadır.

17 Yaşında Kürtaj Yasak mı? Aileye Haber Verilir mi?

18 yaşının altında yapılan her işlemden aile haberdar edilir. Kürtajın yasal boyutu gereği reşit olmayan her vatandaşın ailesi küçük ya da büyük her müdahale hakkında bilgi ve izin sahibi olmalıdır. 17 yaşında kürtaj yasak değildir fakat ailenin onayı gerekmektedir.

10 Haftayı Geçen Gebelikler de Neler Yapılır?

Gebelik 10 haftayı geçmiş ise kürtaj yapılamaz. 10 hafta ve üzerindeki gebeliğin sona erdirilmesi için fetüsün anne karnında hayatını kaybetmesi, annenin kronik hastalıkları ya da gebelik sırasında meydana gelen hastalıklarının hamilelik dolayısı ile anne hayatını tehlikeye atması, çocuğun dünyaya geldiğinde yaşamını idame ettiremeyecek boyutlarda anomaliye sahip olduğunun türlü testlerle doğrulanarak teşhis edilmesi gibi durumlar da kürtajın yasal boyutu çerçevesinde ele alınır. Kürtaj yasası her ne kadar 10 haftayı geçen gebeliklerde müdahaleye izin vermese de bu gibi olağan üstü durumlarda birkaç kadın doğum uzmanından oluşan sağlık kurulu raporu ile 10 haftayı geçen gebeliklerde kürtaj yapılabilir.

Kürtaj Herkese Yapılır mı?

 

Kadın 18 yaşını geçmiş ise ve bekârsa kürtaj için sadece kendi rızasına başvurulur. Bu tür hastalarda istenen tek şart gebeliğin 10 haftayı geçmemiş olması şartıdır. İşlem öncesinde hastadan onay formu doldurması talep edilir ve gerekli işlemlerin ardından kürtaj başlanır. Kadın 18 yaşını geçmişse ve evli işlem öncesinde kendisi ile birlikte eşinin de onay formunu doldurması gerekir. 18 yaşını doldurmadan kürtaj yapılması için ise anne ve baba onayı gerekir. Eğer kişi 16 yaşından küçük ise bu aşamada anne ve baba onayı da yeterli değildir ve adli olarak işlem yapılması gerekir. Adli mercilerin incelemesinden sonra mahkeme de onay verirse kürtaj işlemi yapılabilir.

Tüm bunlarla birlikte gebeliği 10 haftayı geçen kadınlarda saydığımız olağan üstü durumlardan biri ya da birkaçı olmadığı müddetçe kürtaj yapılması mümkün değildir.

Kürtaj fiyatları ne kadar?

Detaylı bilgi için Bahçelievler Kürtaj  Merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.
Cep Tel: 0532 414 56 66
Ofis Tel: 0212 603 66 54
E-Mail: info@saithalil.com