Kürtaj sonrası cinsel ilişki yaşamaktan önce kürtaj işlemini bilmek gerekir. Kürtaj, cerrahi işlemdir. Bu nedenle kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler tüm kurallara harfiyen uyulmalıdır. İstenmeyen gebeliğin sonlandırılması için yapılan kürtaj işlemi bazı durumlarda tıbbi zorunluluktan da yapılabilen bir işlemdir.

Kürtajın yasal süresi, gebeliğin 10. haftasına kadardır ancak tıbbi gereklilikler de yapılan kürtaj için belli bir süre söz konusu değildir. Bu gibi durumlarda kürtaj için sağlık kurulunun vereceği karara göre harekete edilir.

Kürtaj için son yıllarda vakum ile kürtaj yöntemi tercih edilir. Klasik kürtaja göre çok daha fazla hasta konforu sağlayan vakumlu kürtaj sayesinde işlem kısa sürede, güvenli ve pratik şekilde yapılabilmektedir. Vakumlu kürtaj sonrası iyileşme süresi oldukça kısadır. Bu da kürtaj sonrası cinsel ilişki yasağının da daha kısa sürede ortadan kalkması anlamına gelir. Kürtajdan sonra cinsel ilişkiye girmek için beklenmesi gereken süre, işlem sonrasında rahmin toparlanması için verilen bir süredir. Her ne kadar basit de olsa kürtaj işlemi bir cerrahi işlemdir ve gerek kürtaj sırasında gerekse de kürtaj sonrasında dikkatli olunması sağlınızın korunması için önemlidir.

Kürtaj sonrası cinsel ilişki esnasında kanama ve akıntı devam ettiği sürece enfeksiyon riski devam eder. Bu nedenle kürtaj sonrası cinsel ilişki için kontrol randevunuza kadar beklemeniz gerekir.

Kürtaj sonrası kötü kokulu akıntı, şiddetli ağrı, aşırı kanama gibi şikayetleriniz meydana gelirse, kontrol randevusunu beklemeden doktorunuzu durumdan haberdar etmelisiniz. Doktorunuz yapacağı kontrol ile şikayetinize neden olan komplikasyonu teşhis edecek ve gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Kürtaj işleminden bir hafta 10 gün kadar sonra kadının kontrollere gitmesi gerekmektedir. Bu süreden daha önce kanama, kötü kokulu akıntı ya da şiddetli ağrı gibi şikayetler mevcutsa, süreyi beklemeden doktoruna haber vermelidir. Yapılan kontroller, iyileşme sürecini değerlendirmeye yardımcı olur. Kürtajdan sonra iyileşme süreci tamamlanana kadar cinsel ilişkide bulunulmamalıdır. Bu süre her hastaya göre değişmekle birlikte genellikle 1 aydır.

Kürtajdan Sonra Cinsel İlişkide Ağrı

Kürtaj sonrası cinsel ilişki esnasında ağrı ya da kramp olması normal olarak karşılanır. Kürtaj sonrası ağrılı cinsel ilişki yaşıyorsanız ve ağrınız giderek azalmıyor ise bu konu hakkında hekiminizi haberdar etmelisiniz.

Kürtaj sonrası cinsel ilişki yaşadığınızda acı ya da ağrı hissediyorsanız doktorunuzun uygun gördüğü bir ağrı kesiciyi kullanabilirsiniz. Şikayetlerinizde herhangi bir iyileşme hissetmiyorsanız da yeniden jinekolojik muayene olmanız gerekebilir.

Düşükten Kaç Gün Sonra İlişkiye Girilir?

Düşük, 20 hafta ve altında olan fetüsün birçok farklı nedenden dolayı rahimde tutunamaması sonucu gebelik materyalinin vajina girişinden kendiliğinden tahliye olması durumudur. Düşük nedenleri sayıca oldukça çoktur ve gebeliğin özellikle ilk 5 ayında düşük riski olan kadınların uyması gereken birçok kural vardır. Kadının yaşam şartlarını, gebeliğin devamını sağlamak alınması gereken önlemlere göre yeniden şekillendirmesi gerekir. Ancak alınan tüm önlemlere rağmen bazı durumlarda düşük önlenemez ya da kadında düşüğe dair önceden gelişen herhangi bir belirti yoktur. Düşükten sonra rahim ağzı açık haldedir ve birkaç gün içerisinde ancak toparlanır. Bu süre içerisinde cinsel ilişkiye girmek yasaktır. Düşük sonrasında cinsel ilişkiye girmek için ez az 20 gün kadar beklenmelidir. Süre hakkında en doğru bilgiyi tedavinizi yürüten hekiminiz size bildirecektir.

Düşük sonrası cinsel ilişki için de tıpkı kürtaj sonrası cinsel ilişki süresinde olduğu gibi belli bir süre beklenmesi gerekir. Kürtaj sonrası rahim ağzı açıktır. Bu nedenle de cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Düşükten sonra rahimde parça kalması sık görülen bir durumdur. Rahim içinde kalan gebelik materyalleri düşük sonrası kürtaj işlemi ile alınır. Bu işlem esnasında da düşük esnasında da rahim içinde tahriş oluşur. Rahim toparlanana kadar düşük sonrasında cinsel ilişkiden uzak durulması gerekir.

Kürtajdan Ne Kadar Sonra İlişkiye Girilir?

Kürtaj sonrası cinsel ilişki için beklenmesi gereken süre hastadan hastaya göre farklılık gösterir. Ancak küretaj sonrası cinsel ilişki yasağı ortalama olarak 1 ay kadar devam eder. Kürtaj sonrası cinsel ilişki için gerekli gebelikten korunma yöntemleri tercih edilmelidir. Bunun sebebi kürtajdan sonra hamile kalma ihtimalinin devam ediyor olmasıdır. Kürtajdan bir ay sonra hamile kalan kadınların sayısı sanılanın aksine oldukça fazladır. Kürtaj sonrasında doktorunuzdan, sizin için en doğru doğum kontrol yönteminin hangisi olduğunu öğrenebilirsiniz

Kürtaj Sonrası İlk Adet Ne Zaman Olur?

Kürtaj sonrası adet görülmesi de diğer durumlar gibi hastadan hastaya göre değişir. Ancak birçok kadın kürtaj sonrasında ilk adetini 45 gün içerisinde görür. 45 gün içinde adet görülmemiş ise bazı sorunlar var demektir. Bunun için de 45 günü aşan adet gecikmelerinde mutlaka doktora gidilmesi gerekir. Kürtaj sonrası adet gecikmesi nedenleri arasında stres, hormonal değişimler gibi basit nedenler olabilir. ancak nadiren olsa da tüplerin ya da rahim içinin tıkanması gibi acil müdahale edilmesi gereken bir komplikasyon da dolayı da adet gecikmesi yaşanması mümkündür.

Kürtajdan sonra ara kanama ya da lekelenme tarzı bir akıntınız varsa ve etkin bir doğum kontrol yöntemi kullanmadan cinsel ilişkiye girmişseniz hamile kalmış olabilirsiniz. Bu nedenle kürtajdan sonra adet gecikmeleri dikkate alınmalıdır. Kürtaj sonrası gebelikten korunmak istiyorsanız mutlaka modern bir doğum kontrol yöntemi tercih etmelisiniz.

Kürtaj Fiyatları Ne Kadar? 
Konu ile alakalı dış kaynaklar:
https://www.drismetyildirim.com/kurtaj-islemi-sonrasi-cinsel-iliski

Detaylı bilgi için Bahçelievler Kürtaj  Merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.
Cep Tel: 0532 414 56 66
Ofis Tel: 0212 603 66 54
E-Mail: [email protected]