Kürtaj sonrası kanama sıklıkla kısa sürelidir. Kürtajdan önce hastaya anestezi uygulanır ve işlem anestezi altında yapılır. Kürtaj süresi de tıpkı kürtaj sonrası kanama gibi gebelik haftasına göre değişir. Ancak kürtaj işlemi ortalama 10 dakika kadar süren bir işlemdir.

Kürtajdan sonra kanama uzun süreli değildir ve birkaç gün içerisinde ek bir tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden geçer. Kürtajdan sonra uyanırken hastaların bazılarında kısa süreli kramplar görülebilir. Kürtaj sonrası kramp süresi kişiden kişiye göre değişir. Rahim tamamen iyileşene kadar kramplar devam edebilir.

Kramplar, özellikle de kürtajdan hemen sonra sık ve ani idrara çıkma isteği uyandırabilmektedir. Kürtajdan sonra yemek yemek için hafif gıdaların seçilmesi gerekir. Hastanın, kürtajdan sonra hastanede yatmasına gerek yoktur. Kısa süre dinlenme odasında gözetim altında tutulduktan sonra hasta taburcu edilir. Kürtaj sonrası kontrol için doktorunuz size en uygun süreye randevu verecektir.

Kürtaj genel anestezi ile yapılmış ise hastanın en az 5-6 saat kadar araç kullanmaması önerilir. Sedasyonun etkisi ve işlem sırasında yapılan ağrı kesicilerin etkisi geçtiğinde hasta ara ara ağrı ve kramplar hissedebilir. Bu aşamada doktorunuzun önerdiği ağrı kesiciler ağrılarınızı hafifletmek için yeterli olacaktır. Aynı zamanda doktorunuzun kürtaj sonrası uzak durmanız gereken önerilerine uymanız gerekir.

Kürtaj sonrası kanama 5-7 gün içerisinde azalarak ortadan kaybolur. Kürtajdan sonra kanama olması normaldir ve kürtaj sonrası kanama olmaması da nadiren olsa görülen ve endişeyi gerektirmeyen bir durumdur. Kürtajdan sonra şiddetli ve pıhtılı kanama da normal kabul edilir ancak kanamaya eşlik eden sık sık kramp, ağrı ve aniden başlayan büyük parçalı kanama varsa kesinlikle bir hekime başvurulmalıdır.

Kürtajdan sonra ne zaman adet görürüm?

Kürtaj sonrası adet görme genelde 45 gün içerisinde meydana gelir. Kürtajdan sonra hormonal değişimler, stres gibi birçok faktör de adet gecikmesi yaşanmasına neden olabilmektedir. Ancak kürtaj işleminin üzerinden 45 gün geçmesine rağmen halen adet görülmemiş ise mutlaka bir uzmana başvurmak gerekmektedir.

Kürtaj sonrası adet görememe sorunu yaşayan hastanın bu aşamadan en çok dikkat etmesi gereken şey kürtaj sonrası lekelenme ya da ara kanama yaşayıp yaşamadığıdır. Kürtajdan sonra hamile kalma riski her zaman vardır ve bu nedenle de gerekli doğum kontrol yöntemleri kullanılmalıdır.

Kürtajdan sonra adet göremeyen kadınların sayısı oldukça azdır. Bu komplikasyonun nedeni rahim içinde yapışıklık olmasından kaynaklı olabilir ve bu gibi bir durumda hastanın tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle beklenen süre geçmesine rağmen adet olunmamış ise hastanın bu durumu doktoru ile paylaşması gerekir.

Kürtajdan sonra kanama nasıl durdurulur?

Kürtaj sonrası kanama süresi hastadan hastaya göre değişse de ortalama 1 hafta içinde ek bir tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden geçer. Ancak 2 haftaya kadar süren aralıklı ve şiddeti gittikçe azalan kanamalar da görülebilir. Kanamanın uzun sürmesi durumunda hasta hekimini mutlaka bilgilendirmeli ve gerekli önlemlerin alınmasını sağlamalıdır.

Kürtaj sonrası kanama süresi, gebelik haftasına göre de değişir ve kanamanızın fazla olduğunu düşünüyorsanız bunu hekiminize söylemelisiniz. Kürtajdan sonra adet görme sonrası kürtaj kanamalarına bağlı olan değişiklikler normale dönecektir. Aynı zamanda adet görme düzeniniz de 2-3 adet dönemi içinde değişecektir.

Kürtaj sonrası kanama uzun sürerse ne yapmalıyım?

Kürtaj sonrası kanama süresi 1 haftadır ve 2 haftayı bulan kanamalar da şiddetli, parçalı değilse normal olarak kabul edilir. Kanama şiddeti aniden artarsa, kanamaya eşlik eden ağrınız varsa ve bu durum uzun süredir devam ediyorsa kürtaj sonrası rahimde parça kalması gibi bir komplikasyon gelişmiş olabilir. Kürtajdan sonra rahimde parça kalması, rahim içinde gereksiz kasılmalara neden olur. Bu da kürtaj sonrası şiddetli kanamaların yaşanmasına sebep olabilir. Kürtajda rahimde parça kalması durumu ultrason muayenesi ile teşhis edilebilen bir komplikasyondur. Nadir olarak görülen bu durumda hastanın yeniden kürtaj yapılarak rahim içinin kalan gebelik materyallerinden arındırılması gerekir. Tedavi sonrası kanama azalarak kesilecektir.

Kürtajdan sonra kahverengi kanama

 

Kürtaj sonrası kanama azalarak yerini kahverengi akıntıya bırakır. Kürtajdan sonra kahverengi akıntı normal kabul edilse de bazı durumlar işlem sonrasında enfeksiyon vs. gibi komplikasyonların habercisi olabilir. Kürtaj sonrası kahverengi akıntı süresini belirlemede işlemin yapıldığı yöntem önemlidir. Örneğin, vakumlu kürtaj sonrası iyileşme süreci çok daha kısa iken klasik kürtaj sonrası iyileşme süreci daha uzun olmaktadır.

Kürtaj sonrası akıntı rengi sarı, yoğun, kokulu ve daha farklı bir biçimde ise bu durumda doktorunuza yeniden muayene olmalısınız. Kürtaj sonrası kahverengi akıntı süresi her kadında farklıdır ve biraz önce saydığımıza benzer farklı bir akıntınız yoksa çok fazla endişelenmenize gerek yoktur. Kürtaj sonrası rahmin toparlanma süreci boyunca ara ara kahverengi akıntılar görülür ve zaman içinde rengi pembeleşerek ortadan kaybolması beklenir.

Kürtaj sonrası kahverengi akıntının rengi gittikçe koyulaşıyorsa, ağrı ve kramplar meydana geliyorsa bu da rahimde parça kalmasının belirtileri arasında sayılabilir. Bu gibi durumlarda dikkatli olunmalı gerekli görüldüğünde de doktora başvurulmalıdır.

Kürtajdan 15 gün sonra kanama

Kürtaj sonrasında kanama beklenen bir durumdur ve hastanın endişelenmesini gerektirmez. Kanama, her geçen güz azalarak son bulur. Ancak bazen aniden kanama şiddeti artar ya da kanama birmiş olmasına rağmen şiddetli bir şekilde yeniden başlar. Kürtajdan belli bir süre sonra görülen kanama genelde rahimde parça kalması sonucunda ortaya çıkan bir soruna işaret eder. Bu gibi bir durum yaşarsanız doktorunuza acilen haber vermeniz gerekir.

Kürtaj fiyatları için tıklayınız

Konu ile alakalı dış kaynaklar:
https://www.ourbodiesourselves.org/book-excerpts/health-article/symptoms-to-watch-for/

Detaylı bilgi için Bahçelievler Kürtaj  Merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.
Cep Tel: 0532 414 56 66
Ofis Tel: 0212 603 66 54
E-Mail: [email protected]