Düşük ilacı tıbbi  kürtaj yapmak için kullanılan ve sadece uzman hekim kontrolünde kullanılabilen ilaçlara verilen genel bir addır. Düşük ilacı ile kürtaj yapılması için gebeliğin yasal kürtaj süresini geçmiş ve bebekte ya da kadında bazı elzem durumların tespit edilmiş olması gerekir. Ancak halk arasında yaygın olarak düşük hapı ile kürtaj yapılır inancı hakimdir ve bu düşüncenin hiçbir tıbbi geçerliliği yoktur.

Gerekli doğum kontrol yöntemleri kullanılmadan cinsel ilişkiye girmek ya da nadiren de olsa korunmaya rağmen gebe kalmak, istenmeyen gebeliğin oluşmasına neden olur. Bu gibi durumlarda birçok kadın bebeği aldırmak ister ve uzman bir jinekoloğa başvurur. İstenmeyen gebeliği sona erdirmenin en etkin ve güvenli yolu yasal süresi dahilinde kürtaj olmaktır. Kürtaj olmadan gebeliğin türlü yöntemlerle düşürülmesi mümkün değildir. Üstelik bu gibi yöntemler kontrol altına alınamayan kanamalara daha da kötüsü kadının hayatını kaybetmesine bile neden olan ciddi komplikasyonlara neden olabilmektedir.

İstenmeyen gebeliğin ilaçla sonlandırılması için belli şartlar bulunur. Gebeliğin 10. haftayı geçmiş olması ve bu haftadan sonra fetüste geri dönüşümü mümkün olmayan gelişim anomalilerinin saptanması, gebeliğin anne adayının hayatında ciddi tehlikeler oluşturan risklere neden olması ya da bebeğin anne karnında ölmesi gibi önemli sorunlara neden olması gerekir. Büyük gebeliklerde kürtaj için kullanılan düşük ilacı kürtaj işlemini kolaylaştırmak için kullanılan bir ilaçtır ve ilaç kullanımından sonra genelde rahimde kalan parçalar yine kürtaj ile alınır. Bu nedenle düşük hapı kullanarak tek seferde gebeliği sonlandırmak gibi bir durumu söz konusu değildir.

Kürtajsız Gebelik Sonlandırma

 

Kürtaj olmadan gebelik sonlandırma gibi bir işlem yoktur. Bir gebelik oluşmuşsa ve bu gebelik istenmeyen bir gebelik ise tek çare uzman ve tecrübeli bir hekime başvurarak kürtaj olmaktır. Kürtajsız gebelik sonlandırma denilince akla ilk gelen yöntem düşük ilacı kullanmak olsa a düşük ilacı biraz önce de bahsettiğimiz gibi büyük gebeliklerin sonlandırılmasında kullanılır.

Bu tip ilaçlar hem kürtaj sırasında hekime yardımcı olmak hem de yasal süresini geçen hamileliklerde kürtaj olma gibi ciddi bir operasyondan kadının en az zararı görmesi için kullanılır. Düşük ilacı satışı yasaktır ve gerekli durumlarda doktor tarafından hastaya verilir. Bazı internet sitelerinde yer alan düşük hapı adı altındaki ilaçlar sahte ilaçlardır ve haliyle içeriği bilinemez. Bu da ani kalp durması, tüm müdahalelere rağmen kontrol altına alınamayan kanama ya da kan basıncının aniden düşmesi ya da azalmasına bağlı türlü komplikasyonlar ile birlikte ölümlerin yaşanmasına neden olur.

Adet Söktürücü İle Düşük Yapmak Mümkün müdür?

 

Adet söktürücü ilaçlar, adından açıkça anlaşıldığı gibi geciken adetin meydana gelmesi için üretilen ilaçlardır ve etken maddesi rahim içinde yer alan gebelik kesesini düşürmek için kullanılan bir etken madde değildir. Bu sebeple de adet söktürücü düşük yapma amacı ile kullanılıyorsa herhangi bir etki göstermesi beklenmemelidir.

Adet söktürücü içerek düşük yapmak isteyen ve ilacı kullandıktan birkaç gün sonra kanaması başlayan kadınlar pıhtının ve kanamanın da fazla olması nedeniyle düşük yaptıklarını ve ilacın işe yaradığını sanırlar. Ancak durum oldukça farklıdır ve ilaç geciken adetin görülmesini sağlamıştır. Önceki adetlere göre daha fazla pıhtılı kanama olmasının asıl sebebi ise düşük yapmak değil geciken adet süresinde rahim iç tabakasının normalden fazla kalınlaşmasıdır.

Gebeliğin Sonlandırılması İçin En Güvenilir Yöntem Hangisidir

İstenmeyen gebeliğin sonlandırılması için en güvenilir yöntem kürtajdır. Kürtaj işinin ehli bir doktor tarafından yapıldığı takdirde neredeyse hiç zararı olmayan bir yöntemdir. Kürtaj olmak istemeyen, kürtaj olmaktan korkan ya da ailesinden gizli bir gebelik geçiren kadınları kürtaj işlemi yerine kulaktan dolma bilgilerle gebeliği sona erdirmek isterler. Gebeliğin sonlandırılması için bitkisel kürler, türlü ilaçlar, gebelik kesesini yerinden oynatarak düşmesi için yapılan çeşitli hareketler (ağır kaldırma, yüksekten zıplama vs. gibi hareketleri) ile düşük yapmaya çalışırlar.

Ancak her kadının rahim yapısı aynı değildir. Kimi kadınlarda düşük tehlikesi fazla iken kimi kadınlarda böyle bir durum söz konusu değildir. Bundan dolayı da kürtaj dışında yapılan hiçbir müdahale gebeliği sonlandırmaz.

Evlilik dışı kürtaj olmak isteyen kadınlarda istenen tek onay kadının kendi onayıdır. Evli kadınların kürtaj olması için ise bekar kadınların kürtaj olması gibi yine kendi onayı istenir ancak ek olarak eş onayı da zorunludur. 18 yaş altı kürtaj için ise kişinin anne ve babasının onay vermesi şartı aranırken 16 yaşından küçükler de kürtaj yapılabilmesi ise ancak mahkeme kararı ile mümkündür.

Kürtaj ilacı kullanımı evde düşük yapmak için kullanılması durumunda oldukça riskli sonuçlara sebebiyet verir. Bu da kadının yaşamını yitirmesine kadar varan bir süreçtir. Bu nedenle eczanelerde kürtaj ilacı satışı yasaklanmıştır.

Düşük İlacı Zararları Nelerdir?

Rahimde var olan bir gebelik kesesi türlü nedenlerden dolayı rahmin şiddeti kasılmaları sonucu düşebilir. Bu durumda düşük meydana gelir ve istemli bir gebelik dahi olsa sonuç çoğu zaman fetüsün hayatını kaybetmesi ile sonuçlanır. Büyük gebeliklerde kürtaj yapılması için kullanılan düşük ilacı ise bu kasılmaları müdahale ile başlatır ve gebeliği sona ermesine neden olur. Ancak bu sanıldığı kadar kolay bir durum değildir ve düşük genelde tek parça halinde olmaz. Bu nedenle de düşük ilacı ile kürtaj günlerce sürer ve hekim uygun gördüğünde kadın düşük sonrası rahimde parça kalması ihtimaline karşın muayene edilir. Düşükten sonra rahimde parça kaldığı saptanırsa hasta kürtaj edilerek kalan tüm gebelik parçaları rahimden küret yardımı ile temizlenir.

Buradan da anlaşılacağı gibi düşük hapı kürtaj yapılması için değil kürtajın kolaylaştırılması için kullanılır. 10. haftayı aşmayan gebelikler de ise düşük ilacı kullanımına gerek yoktur ve gerekli müdahale tek seferde yapılabilmektedir. Ancak bu noktada da belirtmek gerekir ki her kürtaj sonrasında düşük de olsa rahimde parça kalabilir ve kadının yaşadığı kanama, ağrı gibi komplikasyonları tedavi etmek için yeniden kürtaj masasına yatırılması gerekebilir.

Özellikle bekar kadınların evlilik dışı hamile kalma durumlarında çevresinin duymasından korkarak uzak durduğu bu nedenle de türlü kürtaj yöntemlerine başvurduğu bilinmektedir. Ancak kürtaj yasası gereği kürtajda gizlilik esastır ve hasta istemediği sürece bilgiler hasta ve doktor arasında saklı tutulur. Bu bilgi çok fazla bilinmediğinden dolayı istemeden hamile kalma durumu ile karşı karşıya kalan kadınlar düşük hapı kullanarak sessizce istenmeyen gebeliklerini sonlandırmak isterler.

Düşük İlacını Nasıl Alabilirim?

Düşük hapı satışı yasaktır. Bu nedenle de kürtaj hapı satan eczane bulunmaz. Düşük ilacını Sağlık Bakanlığı hekimlere kontrollü olarak verir ve yukarıda belirttiğimiz büyük gebeliklerde kürtaj koşulları gelişmiş ise doktor hastasına bu ilacı kullanması için sayılı olarak verir. İlaç kullanımından kısa süre sonra kanama başlar ve gebelik parçaları rahimden düşer. Bu süreçte hasta sık sık kontrol edilir ve rahim kürtaja hazır hale geldiğinde hasta operasyona alınır.

 

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz
Kürtaj işleminin riskleri nelerdir?
Adet döneminde hamile kalınır mı?

Konu ile alakalı dış kaynaklar
https://www.drismetyildirim.com/dusuk-ilaci

Detaylı bilgi için Özel Bahçelievler Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.
Cep Tel: 0532 414 56 66
Ofis Tel: 0212 603 66 54
E-Mail: [email protected]