Gebelik döneminde bebeklerin anne karnında pek çok hareket yaptığı biliniyor. Toplumda en bilinen bebek hareketleri ise tekme atmasıdır. Oysa bebeklerin anne karnındaki tek hareketi tekmelerden ibaret değil. Kimi zaman bebekler anne karnında hıçkırabilir. Bu hıçkırıklar bazen anne adayı tarafından hissedilirken bazen de hissedilmez. Bebeklerin anne karnında hıçkırması bir sağlık sorunu olduğu anlamına gelmiyor. Bunun gayet normal olduğunu belirtmeliyiz. Anne karnında bebeklerin hıçkırması ne zaman başlar ve nasıl hissedilir gibi merak edilen tüm sorulara yanıt vereceğiz. Öncesinde ise ‘bebek anne karnında hıçkırır mı’ sorusunun yanıtını daha detaylı şekilde ele alalım.

Anne Karnındaki Bebek Hıçkırır mı?

Bebekler anne karnında hıçkırabilir ve bu hıçkırıklar da ultrasonda kimi zaman görüntülenebiliyor. Öncelikle bebeğin anne karnında hıçkırmasının bir sağlık sorunu olmadığını, gayet doğal bir durum olduğunu belirtmek gerekir. Pek bilinmiyor olması, özellikle anne adaylarının bu konuda endişe yaşamasını beraberinde getirebiliyor. Bu gereksiz endişe de kimi zaman strese dönüşebiliyor. Oysa bebeklerin hıçkırması normaldir ve gelişim süreçleri açısından da önemlidir. Annelerin bebeğinin hıçkırıklarını hissetmesinin de mümkün olduğunun altını çizelim.

Anne Karnındaki Bebeğin Hıçkırdığı Nasıl Anlaşılır?

Anne adayları ellerini karınlarına koyduklarında ritmik bir atış hissedebilirler. Bu atışın aslında bebeklerin hıçkırması olduğunu, bazı anne adaylarının da ritmik atışı karnın seğirmesi şeklinde tarif ettiğini söyleyebiliriz. Yaklaşık olarak 1 dakika ile 2 dakika boyunca bu ritmik atışın hissedilmesi mümkün olabilir çünkü hıçkırık birkaç dakika sürebilir. Bazı anne adayları bebeklerinin hıçkırıklarını ardı ardına tekme atması ya da bazı seri hareketler yapması olarak tarif ettiklerini de belirtelim. Bazı anne adayları da bebeklerinin hıçkırıklarının aslında kalp atışları olduğunu sanıyor. Ancak bu ritmik hareket kalp atışı değil, hıçkırmadır.

Anne Karnındaki Bebek Ne Zaman Hıçkırır?

Hamileliğin dördüncü ayı, bebek hareketlerinin artık daha yoğun olmaya başladığı zaman dilimidir. Ancak pek çok bebek hareketi gibi bebeklerin hıçkırmasının da bu dönemde anne adayları tarafından hissedilmesi ihtimali bulunmaz. Anne adaylarının hıçkırıkları hissetmesi için hamileliğin son dönemlerini; 8. ayını ya da 9. ayını beklemesi gerekiyor. Doğum yaklaştıkça anne adaylarının hıçkırıkları hissetme ihtimali de yükselir. Bu arada doğum gerçekleştikten sonra da bebekler hıçkırabilir. Çoğu zaman bebeklerin 1 yaşına gelmesi ile beraber hıçkırıklar da azalır.

Anne Karnında Bebek Neden Hıçkırır?

Bebeklerin hıçkırması tamamen doğal bir tepki olarak ortaya çıkar. Bebekler anne karnında nefes alma egzersizleri yaptıkça yani doğum sonrasında nefes almak için hazırlandıkça içerisinde bulundukları amniyotik sıvının akciğerlerine gitmesi şeklinde bir tablo ortaya çıkar. Hıçkırma ise diyaframın ciğerlere giden amniyotik sıvı nedeniyle meydana gelir. Çünkü bu sıvı diyaframda kasılmaya neden olur. Hıçkırarak bebeklerin bu sıvıyı vücutlarından tahliye ettiklerini belirtebiliriz. Tamamen doğal olan bu tepki bebeklerin gelişim süreçlerinin de bir parçası olarak değerlendirilmelidir. Bebekler doğumdan önce solunum egzersizleri yaparken meydana gelen bu durum söz ettiğimiz sıvının atılmasını da sağladığından bu açıdan da faydalı bir eylemdir.

Merak edenler için –> Gebelikte antibiyotik kullanımı

Anne Karnındaki Hıçkırmanın Faydaları Nelerdir?

Fetal hıçkırığın bebekler için sağladığı faydalara şu örnekleri verebiliriz:

  • Bebeklerin anne karnındayken diyaframında kasılma meydana gelmesi, bebeğin doğum sonrasına hazırlanmasını yani solunum egzersizleri yapmasını sağlar
  • Hıçkırığın nedeni bebeğin içerisinde bulunduğu amniyon sıvısını yutmasını ve hıçkırma eylemi ile birlikte bu sıvının bebeğin vücudundan atılması sağlanır
  • Diyafram kaslarının kasılıp gevşemesi bebeğin ciğerlerinin gelişim sürecini destekler ve bebeğin solunum kasları güçlenir
  • Bebeklerin anne karnında emme reflekslerinin gelişmesini destekler ve doğum sonrasında emme refleksi hemen devreye girer

 Bebeğin Anne Karnında Hıçkırması Normal mi?

Fetal hıçkırık olarak adlandırılan bu durumun son derece normal olduğunun altını çizmek gerekiyor. Anne adayları bebeklerinin hıçkırığını hissettiğinde endişeye kapılmamalıdır. Ancak kritik bir unsurdan da söz etmemiz gerekiyor. Bebeklerin anne karnında hıçkırma süresi normal durumlarda çok uzun değildir. Birkaç dakika boyunca devam etmesinde bir sakınca bulunmuyor. Fakat saatlerce ya da günlerce devam etmesi durumunda mutlaka bir kontrol yapılması gerekir. Bu kontrolün yapılabilmesi için de en kısa zamanda kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmalısınız. Bebeklerin anne karnında hıçkırması ile alakalı olan sorularınızı altta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz.

İlginizi çekebilir –> Hamilelikte oruç tutmak