Rahim duvarı kalınlaşması rahmin iç kısmında bulunan duvar dokunun ideal orandan çok daha kalın bir görünüm kazanmasıdır. Büyük bölümü kas dokusundan oluşan rahmin iç bölümü ise bağ dokusu ile salgı bezleriyle kaplıdır. Rahmin iç kısmında yer alan duvar bölümü salgılanan hormonların da etkisi ile kendini bebek için hazırlar ve hafifçe kalınlaşır. Şayet gebelik oluşmazsa kalınlaşan bu duvar dokusu pul pul dökülmeye başlar ve adet kanaması ile birlikte bu döküntüler vücuttan tahliye olur. Böylece rahim duvarı da incelmiş olur ve yeniden yeni bir gebelik için rahim duvarında kalınlaşma aşaması başlar.

Ancak endometrial hiperplazi yani rahim duvarının kalınlaşması bu doğal süreçten çok daha farklı bir durumdur. Kimi zaman hormonlardan kimi zaman da bir hastalıktan kaynaklanan bu problemin mutlaka tedavi edilmesi gereken son derece ciddi bir sorun olduğunu belirtmeliyiz. Eğer tedavi edilmezse aşırı kanama ya da kanser gibi sonuçlar doğurabiliyor.

Ahim duvarında kalınlaşma olması rutin jinekolojik muayeneler ile anlaşılabilir. Aynı zamanda belirtilerin ortaya çıkması halinde de kadınlar kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşebilir ve böylece erken dönemde tanı konması mümkün olabilir. Bu hastalık ile ilgili kimlerin risk altında olduğuna değineceğiz ancak öncesinde belirtileri gözden geçirelim.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Belirtileri Nelerdir?

Bilindiği gibi kadınlarda menstrüasyon döneminde bazı hormonlar salgılanıyor ve bu hormonlar da bebeğin rahme tutunmasını kolaylaştırıyor. Çünkü salgılanan hormonlar sayesinde rahmin iç bölümü bebek için daha uygun koşullara kavuşuyor. Eğer gebelik oluşmazsa bu durumda vücutta progesteron hormonu salınımı artıyor ve öncesinde kalınlaşmış olan rahim duvarında yeniden incelme meydana geliyor. Östrojen ve progesteron dengesinde bazı sorunlar olması durumunda rahim duvarı kalınlaşması tablosu ortaya çıkabiliyor.

Kadınlarda endometrial hiperplazi belirtileri arasında en yaygın görülenler şöyledir:

 • Adet dönemi kanamalarının uzun sürmesi
 • Adet döneminde kan miktarında artış
 • Adet düzensizliği
 • Adet döneminde şiddetli ağrı yaşanması
 • 2 adet dönemi arasında 21 günden kısa bir zaman olması
 • Adet dönemlerinin dışında kanama ya da kahverengi lekelenme olması

Yukarıda sıralanan bu belirtilerden kimi zaman sadece biri yaşanırken kimi zaman kadınlar birkaç belirtiyi aynı anda yaşayabiliyor. Elbette böyle durumlarda kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulması çok büyük önem taşıyor. Zira rahim duvarında kalınlaşma olmasa bile bu belirtilerin farklı hastalıkların habercisi olabileceğinin asla unutulmaması gerekiyor.

Bilgin olsun –> https://www.saithalil.com/histerektomi-ameliyati/

Nedenleri Nelerdir?

Farklı unsurlar kadınlarda rahim duvarı kalınlaşması sorununa yol açabiliyor. Özellikle menopoz döneminde bu sorunun daha yaygın bir şekilde yaşandığını söyleyebiliriz. Bunun nedeni menopoz döneminde progesteron hormonu üretiminin olmamasıdır ve buna bağlı olarak da rahim duvarında incelme süreci sıkıntıya girer. Bazı hastalıkların tedavisi kapsamında kadınların östrojen hormonu içeren ilaçları uzun süre kullanması gerekebiliyor. Bu durumda vücudun östrojen ve progesteron hormonu dengesi sıkıntıya giriyor ve bu da söz konusu sorunun ortaya çıkma nedenlerinden birine dönüşüyor.

Polikistik over sendromu da rahim duvarında kalınlaşmaya neden olabilen rahatsızlıklardan biridir. Çünkü PKOS olarak da bilinen bu hastalık yumurtlama olmasını önleyebiliyor. Bu nedenle progesteron hormonu salgılanmıyor ve rahim duvarında incelme olamadığından rahim duvarı kalınlaşması problemi yaşanabiliyor. Tüm bunlarla birlikte aşağıdaki nedenlerle de bu sorunun ortaya çıkabildiğini söyleyebiliriz:

 • Şeker hastalığı
 • Obezite
 • Yumurtalıkta tümör olması
 • Tiroit hastalığı
 • Bazı karaciğer hastalıkları
 • Bazı safra kesesi rahatsızlıkları

Hastaya tanı konmadan önce bazı muayene ve tetkikler yapılarak rahim duvarında kalınlaşmaya yol açan unsurların belirlenmesi sağlanır.

Kimler Risk Altındadır?

Öncelikle endometrial hiperplazi konusunda risk altında olanların başında adet düzensizliği yaşayan kadınlar var. Aynı zamanda menopoz dönemine yakın olan kadınlar da risk grubunda bulunuyor. 35 yaşın ardından vücudun hormonal dengesinde bazı değişimler meydana gelir. Bu nedenle 35 yaş üstü olan ve beraberinde hiç doğum yapmamış olan kadınlarda da bu hastalığın görülme riskinin daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Erken yaşlarda ergenlik dönemine giren kadınlarda da rahim duvarı kalınlaşması daha sık yaşanabiliyor. Yapılan bazı araştırmalar genetik yatkınlık faktörünün de bu rahatsızlıkta etkili olduğunu ortaya koydu. Aile öyküsünde bu hastalık bulunan kadınların risk grubuna dahil edilmesi de bundan kaynaklanıyor. Obezite yani aşırı şişmanlık sorunu yaşayanlar, şeker hastalığı olanlar ve polikistik over sendromu bulunun kadınlarda da söz konusu hastalık çok daha yaygın şekilde ortaya çıkabiliyor.

İlginizi çekebilir –> https://www.saithalil.com/rahim-agzi-kanseri/

Tanısı Nasıl Koyulur?

Kadınlarda rahim duvarı kalınlaşması teşhisinin yapılabilmesi için mutlaka vajinal ultrason görüntülemesine ihtiyaç duyulur. Bu işlem sayesinde rahim duvarının kalınlığının ölçülmesi de mümkün olacaktır. Vajina ultrason ile yapılan muayene esnasında rahim içerisinde bir kitle olup olmadığı ya da rahim içi dokularda bir anormallik bulunup bulunmadığı da kontrolden geçirilebilir.

Eğer hastanın rahminde kitle varsa ve doktor tarafından gerekli görülürse bu kitleden bir doku örneği alınarak patolojik incelemeye gönderilir. Hastaya tanı konması için genellikle çok ileri tetkiklerin yapılmasına ihtiyaç olmaz. Fakat kansere dair bir bulgunun olması durumunda mutlaka biyopsi yapılmasına da ihtiyaç olacaktır.

Endometrial Hiperplazi Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi için öncelikle rahim duvarı kalınlaşması tanısının konması gerekiyor. Genellikle tedavinin vücudun progesteron salgılamasını desteklemek üzere planlandığını belirtebiliriz. Aynı zamanda tedavide bu sağlık sorununun hangi tipte olduğu da önemlidir. Genel olarak rahim duvarı kalınlaşması 4 farklı tipte ele alınır.

 • Basit hiperplazi
 • Kompleks hiperplazi
 • Basit atipik hiperplazi
 • Kompleks atipik hiperplazi

Bu tiplerden hangisinin hastada bulunduğu ile birlikte hastanın genel sağlık durumu, yaşı gibi unsurlar da göz önünde bulundurulur. Vücudun hormon dengesinin sağlamasına yönelik olarak uygulanan tedavide ilaç kullanımı gerekir ve ilaç dozajının da mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından belirlenmesi sağlanmalıdır.

Bu arada ilaç tedavisinin krem, oral tablet, enfeksiyon ya da rahim içi araç kullanımı şeklinde uygulanabildiğini belirtelim. Şayet tedavi ile bir başarı elde edilemezse bu durumda son çare olarak rahmin ameliyat ile alınması seçeneği değerlendirilebilir. Kimi zaman kanser şüphesinin son derece güçlü olduğu durumlarda da rahmin alınması gündeme gelir.

Mutlaka okumalısın –> https://www.saithalil.com/yumurtalik-kanseri/

Rahim Duvarı Kalınlaşması Kanser midir?

Elbette rahim duvarı kalınlaşması kanser olduğunuz anlamına gelmez. Ancak bu rahatsızlığın tedavi edilmemesi durumunda kansere yakalanma riski de artar. Dolayısıyla tanı konmuş olması durumunda kanser olunduğu düşüncesine hemen kapılmamak gerekiyor. Zira bu hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar da kanser tedavisine yönelik değildir.

Rahim Duvarı Kalın Olması Ne Anlama Gelir?

Kadınlar için endometrial hiperplazi akılları karıştıran bir rahatsızlığa dönüşebiliyor. Bunun nedenleri arasında en güçlü olanı tedavi edilmemesi durumunda kanser riskinin güçleniyor olmasıdır. Ancak tanı konan her hasta ileride kanser olacak şeklinde bir kaide yok. Sadece riskin artığından söz edilebilir.

Bununla birlikte rahim duvarı kalınlaşması aşırı kanama gibi ciddi durumlara da yol açabiliyor ve bu nedenle olası en erken dönemde tedaviye başlanması gerekiyor. Böylelikle daha kısa süreli bir tedavi ile rahatsızlığın ortadan kaldırılması da mümkün olabilir. Konuya dair sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Merak edenler için –> https://www.saithalil.com/dis-gebelik-nedir-nasil-tedavi-edilir/

 

Detaylı bilgi için Özel Bahçelievler Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.
Cep Tel: 0532 414 56 66
Ofis Tel: 0212 603 66 54
E-Mail: info@saithalil.com