Anne karnında bebeğin öldüğü çoğu zaman anne adayı tarafından anlaşılamaz. Yapılan tıbbi kontrollerde bu durumun tespit edilmesi mümkün olabilir. Anne adayları için oldukça endişe verici bir boyut kazanan bebek kayıpları her 4 gebelikten 1’inde karşılaşılan bir tablodur. Elbette tahmin edilebileceği gibi bebek kayıpları çok sayıda farklı unsurdan kaynaklanabiliyor.

Şayet bebek kaybı gebeliğin 20. haftasından önce meydana gelirse bu durum düşük olarak addedilir. Hamileliğin 20. haftası ile 40. haftası arasında bebeğin hayatını kaybetmesi ise tıpta ölü doğum olarak kabul edilir. Bu konuda merak edilen her türlü konuya açıklık getireceğiz. Aynı zamanda bu durumda ne gibi belirtiler ortaya çıktığından da söz edeceğiz. Ancak öncesinde anne karnında bebeğin ölmesinin nedenlerine değinelim.

Anne Karnında Bebeğin Ölmesinin Sebepleri

Bebeklerin anne karnında hayatını kaybetmesi farklı unsurlara bağlı olarak yaşanan bir problemdir. Bu unsurlar 2 farklı grupta değerlendiriliyor. Bunlar gebeliğin 20. haftasına kadar olan bebek kayıpları ve 20. haftasından sonra meydana gelen bebek kayıplarıdır.

Gebeliğin İlk 20 Haftasında Bebeğin Kalbinin Durma Nedenleri Nelerdir?

Hamileliğin ilk 20 haftası içerisinde anne karnında bebeğin öldüğü yapılan görüntüleme tetkikleri ile tespit edilebiliyor. Bu sorunun ortaya çıkma nedenleri ise oldukça değişkendir. Kimi zaman bebekte mevcut olan sorunlar kimi zaman da anne adayında mevcut sağlık sorunları böyle bir tablonun ortaya çıkmasına yol açabiliyor. Gebeliğin ilk 20 haftasında meydana gelen bebek kayıplarının yaygın nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Annede kanın pıhtılaşması ile ilgili sağlık sorunları olması
 • Annede şeker hastalığı olması
 • Enfeksiyonlar
 • Annede yüksek tansiyon sorunu bulunması
 • Bebekte mevcut olan kromozomal anomaliler
 • Annede guatr olması
 • Annede otoimmün hastalıklar olması
 • Rahimde perde olması
 • Rahim duvarında polip ya da miyom bulunması
 • Rahim ağzı yetmezliği

Bu problemlerin yanı sıra daha spesifik nedenlerle de böyle bir sorunun meydana gelebileceğini söyleyebiliriz.

Gebeliğin 20 – 40. Haftaları Arasında Bebeğin Kalbinin Durma Nedenleri

Yapılan incelemeler, hamileliğin 20 haftası ile 40 haftası arasında bebeğin kalbinin durmasının hangi nedenlerle meydana geldiği konusunda fikir veriyor. Bu nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bebeğin kalbinde ciddi sorunların olması
 • Bebekte bazı genetik problemlerin bulunması
 • Annede diyabet olması
 • Annede hipertansiyon probleminin bulunması
 • Gebelik zehirlenmesi sorunu
 • Plasentanın erken dönemde ayrılması
 • Bazı kordon kazaları

Elbette yukarıda sıralanan durumların mevcut olması durumunda gebeliğin mutlaka bebek kaybı ile sonuçlanacağı söylenemez. Bu nedenle söz konusu unsurların kesinlikle bebek kaybına yol açacağı şeklinde bir değerlendirme yapmamak gerekiyor.

Anne Karnında Bebeğin Kalbi Neden Durur?

Gebelikte bebeğin kalbi neden durur

Bu olumsuz ve üzücü durumu yaşayan kadınlar bebeklerin kalbinin neden anne karnında durduğunu da merak ediyor. Gebeliklerde bebeklerin kalbinin durmasına neden olan unsurları iki şekilde kategorize edebiliriz. Bunlar;

 • Bebeklere gebeliklerde yeterli oranda kan akımının olmaması
 • Genetik sorunlar, anomaliler ya da bebekteki ciddi kalp hastalıkları

Her iki unsurun da hem ülkemizde hem de dünya genelinde yaygın biçimde görüldüğünden söz edilebilir.  Bu noktada karşımıza çıkan unsurlar arasında en çok ön plana çıkanlardan biri trizomiler ve Down sendromu oluyor. Bu anomaliler maalesef gebeliğin ilk 3 ayı içerisinde bebeklerin kalbinin durmasına yol açabiliyor. Daha farklı anomaliler ya da genetik hastalıklar da benzer tabloya yol açabiliyor.

Anne karnındaki bebeklere yeterli oranda kan gitmemesinin nedenlerine ise şu örnekleri verebiliriz:

 • Rahimde perde olması
 • Rahimde miyom olması
 • Annede hipertansiyon olması
 • Annede preeklampsi olması
 • Gebelik şekeri sorunu
 • Dekolman plasenta yani plasentanın erken ayrılması
 • Kordon dolanması
 • Annede otoimmun hastalıklar olması
 • Rahimde polip olması

Anne Karnında Bebeğin Ölmesi Belirtileri

Sıklıkla merak edilen hususlardan biri de anne karnında bebeğin öldüğü durumlarda ne gibi belirtilerin yaşandığıdır. Çoğu zaman anne adaylarının bu durumu anlaması mümkün olmaz. Ender durumlarda ise vajinal kanama, belde ya da kasıkta şiddetli ağrı olması gibi belirtiler ortaya çıkabiliyor. Bu belirtilere gebelik semptomlarının azalması, bebeğin rahimde aşağıya doğru inmesi de eklenebilir. İlerleyen hamilelik dönemlerinde ise bebeklerin hareketlerinde ciddi bir azalma olması ya da hareketlerin tamamen durması da belirtilerden bir diğeri olarak kabul edilir.

Anne Karnında Bebek Ölürse Anne Hisseder Mi?

Anne karnında bebek ölürse hissedilir mi

Hamileliğin erken dönemlerinde anne karnında bebeğin öldüğü anne tarafından hissedilemez. Bu durumun sadece bebek hareketlerinde azalma ve durma olması halinde anne tarafından anlaşılabileceğini söyleyebiliriz. Daha erken gebeliklerde zaten bebek hareketleri çok net hissedilemediğinden bu hareketlerde azama olmasının anlaşılması da mümkün olmaz. Ancak doğuma daha yakın olan gebelik haftalarında bebek hareketleriyle ilgili bir sorun olması anne adaylarının bu şüpheye kapılmasını beraberinde getirebiliyor. Zira gebeliklerde rutin kontrollerin önemi bu konuda da net bir şekilde anlaşılıyor. Çünkü yapılan kontroller ile bu durumun tespit edilmesi mümkün olacaktır.

2 Aylık Bebek Anne Karnında Neden Ölür?

2 aylık olan bebeklerin anne karnında ölmesinin en yaygın nedeni genetik olan anomalilerdir. Bu anomaliler 2 aylık bebek ölümlerinin % 80’inin nedeni olarak karşımıza çıkıyor. Kalan 5 20’lik dilimi ise enfeksiyonlar, annenin kanında pıhtılaşmaya dair sorunların olması ya da rahimde perde olması gibi faktörler oluşturuyor. Anne karnında 2 aylık bebeklerin ölümünün de ülkemizde ve dünya genelinde sık yaşandığından söz etmek mümkündür.

Dikkatinizi çekebilir –> Hamileyken ilaç kullanımı

Bebek Anne Karnında Ölürse Mide Bulantısı Devam Eder Mi?

Gebeliklerde anne karnında bebeğin öldüğü durumunda hamilelik hormonu olarak da bilinen beta hCG hormonu hemen düşmez. Buna bağlı olarak mide bulantısının da bebek kaybına karşın bir süre daha devam etmesi mümkündür. Mide bulantısıyla birlikte kusma, memelerde hassasiyet olması, kokulara karşı hassasiyet olması gibi belirtilerin de bir süre daha devam edebileceğini söyleyebiliriz. Çoğu zaman hamilelik belirtilerinin de devam ediyor olması nedeniyle bebek kayıplarına dair bir şüphe duyulmuyor ve bebek kaybının yapılan tıbbi incelemeler ile tespit edilme süreci de uzayabiliyor.

7 Haftalık Kalbi Duran Bebek Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerin kalbinin durması durumunda ortaya çıkan belirtilerin benzer olduğunu söyleyebiliriz. 7 haftalık bebeklerin kalbinin durması halinde bu durumun anne tarafından anlaşılması pek mümkün olmaz. Zira sadece 7 haftalık olan bebeklerin anne karnındaki hareketlerinin hissedilmesi de mümkün değildir. Bu nedenle anne adayları bebek hareketlerinin azalması gibi bir his duyamaz.

Bebeğin Kalbi Durursa Kanama Olur Mu?

Her zaman anne karnında bebeğin öldüğü durumlarda kanama olmaz. Bu nedenle kanama olmadığında bebek kaybının da olmadığını düşünmemek gerekiyor. Sadece ender zamanlarda bebeğin kalbinin durması halinde vücut hayatını kaybetmiş olan fetüsü vücuttan atmaya çalışır. Bu durumda da vajinal kanama meydana gelebilir. Gebelik döneminde meydana gelen vajinal kanamalar tıbben normal kabul edilmez. Bu nedenle kanama durumunda mutlaka gebelik takibini yapan doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekiyor. Böylelikle nedeni araştırılabilir. Konuya dair tüm sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Kan uyuşmazlığı nedir?

 

Detaylı bilgi için Özel Bahçelievler Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.
Cep Tel: 0532 414 56 66
Ofis Tel: 0212 603 66 54
E-Mail: [email protected]