Tüp bebek tedavisinden faydalanmak isteyenlerin pandemi sürecinde en çok merak ettiği husus aşı oluyor. Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını kapsamında kimlerin aşı olacağı, kimlerin aşıdan muaf tutulacağı gibi konularda akılların halen karışık olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle yardımcı üreme tekniklerinden faydalanacak olanlar için konu daha fazla önem taşıyor. Konuyla ilgili merak edilen çok sayıda husus var ve bunlara olabildiğince değineceğiz. Öncesinde ise Covid-19 aşısı uygulamaları ve tüp bebek tedavisi konusunu daha detaylı ele alalım.

Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Covid-19 Aşısı Uygulamaları

Yakın zamanda tüp bebek tedavisinden faydalanmayı planlayan çiftler aşı olma konusunda kararsız kalıyor. Öncelikle Covid-19 aşısının tüp bebek tedavisini olumsuz etkileyeceği, hamile kalmayı önleyeceği yönünde bir verinin bulunmadığını belirtmemiz gerekir. Dolayısıyla henüz hamile kalmamış olan kadınların koronavirüs riskine karşı önemli bir tedbir olan bu aşıyı yaptırmalarında da bir sakınca görülmüyor. Sonraki dönemde tüp bebek tedavisi planlanabilir.

Tüp Bebek Tedavisi Sırasında Covid-19 Aşı Uygulamaları

Aşı yaptırdıktan kısa bir süre sonrasında hamile kalan çok sayıda kadın olduğunu belirtebiliriz. Günümüzde halen gönüllü olan bu anne adaylarının sağlık durumlarına dair incelemeler devam ediyor. Ancak bu konuda net bir veri elde edilemediği için tüp bebek tedavisi sırasında aşı yaptırılmalı mı yoksa yaptırılmamalı mı konusunda karar anne adaylarına bırakılıyor. Öneriler ise her iki doz aşı uygulamasının tamamlanmasını beklemek ve sonrasında tüp bebek tedavisi uygulamasına başlanması yönündedir.

İnaktif yani halk arasındaki adıyla ‘ölü’ virüs aşılarının hamilelik döneminde uygulanması durumunda anne adayına ya da bebeğe bir zarar vermediği biliniyor. Fakat Covid-19 aşısı ile alakalı olarak yapılan incelemelerin yetersiz olduğu da biliniyor. Bu nedenle tüp bebek tedavisi aşamasında aşı olmak yerine tüm tedbirleri almak, sosyal mesafe kurallarına uymak, el hijyenine maksimum düzeyde dikkat etmek, maske kullanmak ve kalabalık ortamlardan uzak durmak daha akılcı bir tercih olabilir.

Gebelik Döneminde Covid-19 Aşı Uygulamaları

gebelikte covid 19 aşısı

Bilindiği gibi Covid-19 için yapılan aşılar kişilerin kendi isteği üzerine uygulanıyor. Gebelik döneminde Covid-19 aşısının uygulanmasına dair herhangi bir veri bulunmuyor. Hamileliğin ilk 3 ayı yani ilk trimester döneminde bu aşının uygulanması tavsiye edilmez. Sonraki dönemlerde uygulanmasına dair de bir araştırma yapılmadığından anne adayları için aşı uygulamasına dair kararın kendileri tarafından verildiğini söyleyebiliriz.

  • Şayet anne adayları aşı olmaya karar verdiyse şu hususlara dikkat etmelidir:
  • Aşı yapıldıktan sonra da maske takılmaya devam edilmelidir
  • Sosyal mesafe kurallarına uymaya devam edilmesi önemlidir
  • Anne adaylarının mümkün olduğunda kalabalık ortamlara girmemesi önerilir
  • El hijyenine mutlaka dikkat edilmelidir

Sonuç olarak anne adayları aşı öncesinde dikkat ettikleri hususları aşılanma sonrasında da göz önünde bulundurmalıdır.

Emzirme Döneminde Covid-19 Aşı Uygulamaları

Sıklıkla sorulan sorulardan biri de emzirme döneminde annelerin Covid-19 aşırı yaptırmasında bir sakınca olup olmadığıdır. Ancak bu konuda da yeterli veri bulunmadığının altını çizmek gerekiyor. Kimi zaman annelerin koronavirüs kapma ihtimali son derece yüksek olabiliyor. Bu gibi durumlarda annelere kendi istekleri doğrultusunda aşı yapılması mümkün olabilir. Burada emzirme döneminde olan annelerin bilmesi gereken en önemli husus konuya dair yeterli oranda araştırma yapılmamış olmasıdır. Dolayısıyla aşı olunması konusunda karar yine annelere bırakılıyor. Kesinlikle yapılmasında bir sakınca olmadığını belirtmek mümkün değildir. Aynı zamanda aşı yapılması durumunda bebeğin zarar göreceğini belirtmenin de mümkün olmadığını söyleyebiliriz. Bu nedenle emzirme döneminde aşı yapılmasına dair net bir bilgi vermek de olanaksızdır.

Covid-19 Aşısı Bebeğime Zarar Verir Mi?

covid 19 aşısı bebeğe zarar verir mi

Bu dönemde aşı yapılması halinde bebeklerin zarar görüp görmeyeceği de sıklıkla gündeme geliyor. Pfizer tarafından yapılan açıklamanın bu noktada dikkate alınmasında fayda olacaktır. Bu konuda firmadan yapılan açıklamada gebelik döneminde aşı yapılması halinde hangi risklerin ortaya çıkacağı konusunda mevcut verilerin yetersiz olduğu belirtildi. Dolayısıyla aşının bebeğe zarar verdiğini ya da vermediğini söylemek de olanaksızdır. Söz konusu açıklamanın ardından İngiltere anne adaylarının yani hamilelerin ve emziren annelerin aşı yaptırmaması gerektiği kararı alındı ve bu kişiler aşılama programlarının dışında bırakıldı. ABD ise aşı olma konusunda kararı tamamen anne adaylarına ya da emziren annelere bırakıyor. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.