Rahim Filmi ve Tüp Bebek: Histerosalpingografi kelime anlamı olarak ilaçlı rahim filmi demektir ve kısaca HSG olarak adlandırılır. Tüplerin, rahim içinin, damarların ve tüm çevre dokuların daha iyi izlenmesini sağlamak HSG öncesi rahim içine kontrast madde enjekte edilir. Kısa süre içinde de rahim içi filmi çekim için röntgen odasına alınır. Tüp bebek ve HSG birbirinden ayrılmayan iki etmen gibi düşünülür ve birçok tüp bebek merkezi HSG röntgeni çekebilir. Rahim filmi nerede çekilir sorusunun yanıtları arasında özel görüntüleme merkezleri, birçok devlet hastanesi ve özel hastaneler cevapları verilebilir. Tüp bebek tedavisi için başvuran çiftlere birçok tanı yöntemi uygulanarak kısırlığın nedeni araştırılır. Doktorun gerekli gördüğü durumlarda Tüp bebek ve HSG çekimi rahim ve tüplerin detaylı incelenebilmesi için gereklidir.

HSG çekimi yapılırken rahim içine verilen ve kontrast denen bu sıvı kısa sürede rahim içinin ve tüplerin detaylı şekilde radyografik olarak görüntülenmesini sağlar. Rahim ağzından basınçlı bir şekilde verilen bu sıvının kısa sürede vücuttan atılır ve bilindik herhangi bir zararı yoktur. Bazı kişilerde bulantı, kusma, halsizlik gibi semptomlara neden olsa da bu durum ek tedaviye gerek kalmadan kısa sürede kendiliğinden geçer. Sıvının rahim içine basınçlı bir şekilde doldurulması bazı kadınların tüplerinde yer alan ve döllenmeyi engelleyen mukus benzeri yapıları da temizleyebilir. Birçok kadında ilaçlı rahim filmi çekildikten sonraki 6 ay içinde gebeliğin daha fazla oluşması da bunun kanıtı olarak gösterilebilir. Rahim filmi interfilite tedavisi gören kadınlarda yaygın olarak istenen bir tanı yöntemidir. Tüp bebek ve HSG çekimi sorunun temelini anlayabilmek için önemlidir.

HSG İlaçlı Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

HSG çekimi için en uygun zaman adet bitiminden sonraki 3. ya da 4. gündür. Bu dönemde rahim içi dokusu incedir ve hamilelik ihtimali yok denecek kadar düşüktür. Bu sayede olası bir gebelik oluşması ve verilen ilacın fetüse zarar vermesi ihtimali ortadan kalktığı gibi aynı zamanda görüntülemenin kalitesi artar. HSG ağrılı bir işlem değildi. Ancak kullanılan araçlar dolayısıyla özellikle ağrı eşiği düşük kadınlarda kramp tarzı anlık ağrılar oluşabilmektedir. Bunun için ilaçlı rahim filmi çekilmeden önce ağrı kesici alınması tavsiye edilir.

Film çekimi için kadın röntgen masasına uzanarak bacaklarını karnına doğru toplar. Doktor jinekolojik muayene için kullanılan spekulum adlı aleti vajina içine yerleştirdikten sonra Vajina ile rahim ağzı özel bir solüsyon ile temizlenir. Dezenfekte işleminin ardından bir alet ile rahim ağzı tutulur ve rahim düz bir pozisyona gelene kadar çekilir. Rahim düz durumu getirildikten sonra rahim ağzına ince bir katater yerleştirilerek kontrast sıvı rahim içine verilir. İlaç, rahim ve tüplerden geçerken skopi ile izlenir ve filmleri çekilir. Film çekimi bittikten cihazlar ve katater çıkartılarak işlem sona erer. Rahim filmi çekimi ortalama 5-10 dakika kadar süren bir işlemdir.

Tüp Bebek Tedavisinden Önce Rahim Filmi Gerekli mi

Tüp bebek tedavisine başlayabilmek için anne ve baba adayı birçok testten geçirilerek çocuk sahibi olamamalarının nedenleri araştırılır. Bazı kan ve sıvı örnekleri normal çıkmasına rağmen gebelik oluşmaz ve bu durumda doktorunuz, rahim ve tüpleri kontrol etmek isteyecektir. Tüp bebek ve HSG yani ilaçlı film çekimi ile tanı konulabilmek, tüplerde bir tıkanıklık ya da rahim ve çevre dokularda bir anormallik tespit edilirse tedavi edilerek çiftin çocuk sahibi olması için şansları arttırılır.

Rahim Filmi Kaç Yıl Geçerli

Tüp bebek tedavisi gören herkesten rahim filmi istenmez. Rahim filmi çekiminden sonra bir enfeksiyon ya da operasyon geçirilmemişse rahim filmi geçerlilik süresi 3 yıldır. 3 yılı geçen durumlarda yeni HSG çekimi gerekir. Aynı zamanda bazı sağlık sorunları geçirmiş olmak da rahim filmini geçersiz kılabilir ve yenilenmesini gerektirebilir. Bunun kararını doktorunuz verecektir.

Film Kaç Defa Çekilir

Tüp bebek ve HSG tedavi biçiminin belirlenmesi için oldukça önemlidir. Rahim filmi 1 kere çekilen ve çekimden sonra anne adayı herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmamışsa bir daha 3 yıl sonra yeniden tekrarlanmaya gerek duyulan bir tanı yöntemidir. Ancak çekim sırasında istemsiz kramplar, tüplerin tıkalı gibi görünmesine neden olabileceğinden bu aşamada kadını olabildiğince rahat olması sonucu direkt etkileyeceği için büyük önem taşır. Bazı durumlarda doktorunuzu filmin yenden çekilmesin, isteyebilir.

Tüp Bebek Tedavisinde İstenilen Tahliller

Tüp bebek ve HSG her ne kadar bize yol gösterici olsa da tedavi öncesi kısırlığın nedenini araştırmak için anne ve baba adayına bazı testler ve tahliller uygulanır. Tahlil sonuçları sorunun kaynağını tespit etmeye katkı sağlar ve tüp bebek tedavisi şansı buna sonuçlara göre belirlenir. Tüp bebek tedavisinin başarılı olabilmesi için eşlere uygulanan testlerin ve tedavilerin eş zamanlı olması gerekir.

Sperm hücrelerinin kontrolü için baba adayına sperm testi yapılır. Aynı zamanda anne adayının yumurtalık rezervi ölçümü (AMH), hormon testleri ve HSG testi yapılır. Tüp bebek ve HSG testi ile birlikte yapılan bu tahliller hem fertilite nedenleri belirlenebilir hem de tüp bebek tedavi süreci planlanabilir.

Anne Adaylarına Uygulanan Testler

Tüp bebek tedavisi için anne adaylarına FSH, TSH, LH, E2, PRL, T3, T4, TSH gibi bazı bazal hormon testleri yapılır.  Aynı zamanda DHEAS ve Total testosteron hormon testleri ile tüp bebek tedavisinin başarı oranı tespit edilebilir. Tüp bebek tedavisi görmek isteyen çiftlerde öncelikle bakılması gereken şeylerden biri anne adayının tüplerin tıkalı olup olmadığı ve rahim içi dokusu değerlendirilmesidir. Bunun için ilaçlı rahim filmi yani histerosalpingografi çekimi ile üreme organlarının durumu kontrol edilir. Tüp bebek ve HSG arasında önemi bir bağ bulunur. HSG ile tüplerin durumunun yanı sıra polikistik over sendromu ya da çikolata kisti gibi sorunlarda kolaylıkla tespit edilir.

Tüp bebek öncesi anne adaylarının bazı özel durumlarda HIV, Hbs Ag, Anti HCV, kan grubu, Rubella IgG, aPTT, PTT, INR, Protein S, Protein C ve hemogram testleri yaptırması da gerekir. Bu testler aynı zamanda gebelik oluşması durumunda bebeğe geçmesi olasılığı olan kalıtımsal hastalıklar da tespit edilebilir.

Baba Adaylarına Uygulanan Testler

Tüp bebek öncesinde baba adayına uygulanan testler ile bir sağlık sorunun var olup olmadığı tespit edilebilir. Erkeklere yapılan tüp bebek testleri denilince öncelikle sperm analizi akla gelir. Sperm analizi testi ile birlikte tüp bebek tedavisi için HIV, Hbs Ag, Anti-HCV, kan grubu, FSH, LH, E2, T-Testosteron ve PRL testleri de yapılarak sorunun nedeni derinlemesine incelenir. FSH hormonu seviyesi ölçümü sonucunda FSH değerlerinin yüksek çıkması, düşük testis rezervi anlamına gelir. Baba adayına uygulanan testler neticesinde bebeğe geçme olasılığı olan genetik hastalıklar da tespit edilebilir.

Tüp bebek sonrası adet görme konusu için tıklayınız.

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/262798.php

Detaylı bilgi için istanbul tüp bebek ve kadın sağlığı merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.
Cep Tel: 0532 414 56 66
Ofis Tel: 0212 603 66 54
E-Mail: info@saithalil.com