Tüp bebekte başarı oranı: Tüp bebek günümüzde en çok kullanılan yardımcı üreme tedavisidir.  Tüp bebek te başarı oranları değişkendir. Tedavisi esasında oosit adı verilen yumurta hücresi ve erkek meni hücresi spermin vücut dışında ve özel bir laboratuvar ortamında döllendirilmesi sonucu elde edilen embriyonun rahme yerleştirilmesi işlemine verilen addır. İşlem sırasında anneden alınan yumurta hücreleri ile babadan alınan sperm hücreleri arasında en sağlıklı olan hücreler toplanır ve ayrıştırılan hücreler döllendirilir. Böylece normal yolla çocuk sahibi olamayan çiftlerin çocuk sahibi olması kolaylaştırılabilir. Bu duruma da tüp bebekte başarı oranı adı verilir.

Tüp bebek tedavisi kimlere uygulanır?

Tüp bebek tedavisi kimlere uygulanır

Tüp bebek tedavisi için öncelikle çiftin 1 yıldır korunmasız cinsel ilişkiye girmesine rağmen gebelik oluşmamış olması şartı aranır. Aynı zamanda çocuk sahibi olamayan kadının 35 yaşının altında olması da tüp bebek tedavisini gerektirir. Kısırlıktan söz edilebilmesi için de 12 ay boyunca düzenli ve korunmasız cinsel birlikteliğe rağmen hamile kalınamaması gerekir.

35 yaşının üstündeki kadınlarda veya daha önce gebe kalmayı olumsuz etkileyen bir sorun yaşayan kadınlarda tüp bebek tedavisi öncesinde 1 yıl beklenmesine gerek yoktur ve 6 aylık bir süre yeterli olmaktadır. 6 aylık sürenin ardından gebelik halen oluşmadıysa zaman kaybetmeden tüp bebek tedavisine başlanması gerekir. Bu gibi etmenler tüp bebekte başarı oranı artışı ya da azalması ile doğrudan alakalıdır.

Tüp bebek kaç kez denenebilir?

Tüp bebek kaç kez denenebilir

Tüp bebek denemesi çoğunlukla 3 kere tekrarlanır. 3 denemeden sonra yapılan tüp bebekte başarı oranı düşmektedir. Tüp bebek kaç yaşına kadar uygulanabilir diye merak edenler de oldukça fazladır. Kadınlarda tüp bebek tedavisi 45 yaşına kadar uygulanabilmektedir. Fakat 40 yaşını geçen kadınlarda hamilelik şansı oldukça düşmektedir. Yaş ilerledikçe tüp bebek şansı genç yaşta yapılan tüp bebek denemelerine göre daha azdır. 40 yaş üstü tüp bebek tedavisi uygulanan hastalarda bu nedenle deneme sıklığı daha fazla olmaktadır. Kadının yaşı ve tüp bebek deneme sayısı, tüp bebekte başarı oranı değişikliğine neden olan en bilindik faktörlerdir.

Tüp bebek tedavisi kaç gün sürer?

Tüp bebek tedavisi için hastanede yatmak gerekmez. Ayaktan tedavi şeklinde bir uygulama olan tüp bebek tedavisi en başarılı yardımcı üreme tedavilerinin başında gelir. Tüp bebek tedavisi süresi toplamda 1 ay sürer.

Tüp bebek tedavisi, aşama aşama yapılan bir tedavidir. Tüp bebek süresi ve tedavisi kısırlığa neden olan soruna göre değişkenlik gösterse de ortalama 1 ayda tüp bebek uygulaması yapılabilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki tüp bebek tedavisinde süreci belirleyen asıl şey tercih edilen yöntemdir.

Tüp bebekte başarı oranı tercih edilen tedavi protokolüne göre ciddi bir düşüş ya da yükselme göstermez. Bunun nedeni her çifte interfilite sebebi ya da sebepleri nedeniyle farklı tedavi şekillerinin uygulanmasıdır.

Tüp bebek tedavisi adetin kaçıncı günü başlar?

Tüp bebek tedavisi adetin kaçıncı günü başlar

Tüp bebek tedavisine başlanmadan önce anne ve baba adayına bir takım testler yapılır. Tüp bebekten önce anne adayının kandaki FSH, LH, TSH, E2 ve prolaktin seviyelerine bakılır. Hormon değerlerinin sonuçları, tedavinin en doğru şekilde yürütülebilmesi ve tüp bebekte başarı oranı belirlenmesi için son derece önemlidir. Bu hormonların tümüne adetinin 2. veya 3. gününde yapılan testler ile bakılır. Tüp bebek öncesinde kan testi vermek için açlık ya da herhangi bir hazırlık gerekmez.

Tüp bebekte başarı oranı nedir?

Tüp bebekte başarı oranı birçok faktörden etkilenir. Ancak annenin yaşı, yumurta ve sperm kalitesi, annenin genel sağlık durumu gibi önemli etmenler tüp bebekte başarı oranı ile direkt ilgili olan faktörlerin başında gelir.

Anne adayının yaşı tüp bebek tedavisinde başarı sağlanması için en önemli kriterlerin başında gelir. Bu nedenle tüp bebekte başarı yaşa göre değişir. 30 yaşının altındaki kadınlarda tüp bebek başarısı %55-%60’larda iken bu oran 40 yaş ve üzerinde %20-15 arası oranlara düşmektedir.

Tüp bebek tedavisinde nelere dikkat edilmelidir?

Tüp bebekte başarı oranı ve tedavisi

Tüp bebek tedavisi boyunca dikkat edilmesi gerekenler tedavi sürecinin doğrudan etkileyeceği için oldukça önemlidir. Doktorunuzun size söyleyeceği her kurala uymak tüp bebekte başarını oranı için büyük role sahiptir.

Tedavi öncesinde, tedavi sırasında ve sonrasında hekiminizin size bazı önerileri olacaktır. Bu tavsiyelere uygun hareket etmeniz süreci daha kolay ve başarılı kılar. Tüp bebek öncesi diyet listesi gibi bir durumdan bahsetmek mümkün olmasa da yeme içme düzeninin yeniden düzenlenmesi gerekebilir.

  • Tüp bebek tedavisi ve hamilelik süresince anne adayının sigara ve alkol kullanılmaması gerekir.
  • Tedaviye başlandıktan sonra anne adayının aşırı egzersiz ve spordan ve de ağır kaldırmaktan kaçınması gerekir. Tedavi süresince ve gebelikte spor yavaş tempolu ve dinlenme aralıklı yürüyüş en etkili spor olacaktır.
  • Tüp bebek tedavisinde yenmesi ya da yenmemesi gerekenler diye bir ayrım yapılıyor olmasa da anne adayını düzenli olarak meyve, sebze tüketimi gereklidir. Meyve ve sebzelerin pişirilmiş olması çiğ olarak tüketilenlerin ise bol suda yıkanmış olmasına dikkat edilmesi gerekir. Beslenmeye et, balık ve süt ürünleri de dahildir. Sizin ihtiyacınıza göre en doğru beslenme tarzı için doktorunuz size gerekli yönlendirmeleri yapacaktır.
  • Stres, genel anlamda organizmayı olumsuz etkiler. Hamilelikte stres uzak durulması gerekenlerin başında gelir. Bunun için stresli bir yaşantısı olan anne adaylarının rahatlatıcı uğraşlar edinmesi büyük önem taşır.
  • Spermografi öncesi baba adayının örnek vermeden 3 gün önceye kadar cinsel ilişkiden, mastürbasyondan yani boşalmayı sağlayan her türlü aktiviteden uzak durması gerekir.
  • Tüp bebek tedavisi öncesinde ilaç kullanımı gerektiğinden dolayı bu süreçte hormonal denge değişir. Bu da kadının kendisini daha hassas hissetmesine neden olacağından dolayı özellikle baba adayının bu durumu bilerek eşine her zamankinden daha anlayışlı davranması büyük önem taşır. Unutulmamalıdır ki tüp bebekte başarı oranı sağlanabilmesinde eş desteği de çok çok önemlidir.

Tüp bebek fiyatları nedir?

Tüp bebek fiyatları hakkında net bir rakam söylemek kesinlikle mümkün değildir. Kısırlığa neden olan faktör ya da faktörler, tedavi süresi, çiftlere uygulanan test ve tahlillerin kimi hastalarda daha fazla kimi hastalarda daha az gerekmesi gibi özel durumlar tüp bebek ücretleri değişkenliğine neden olur. Örneğin tüp bebekte başarı oranı az olan hastaların daha fazla teste, tahlile ve sıkı takibe ihtiyacı olur. Bu gibi etmenler de tüp bebek yapma fiyatları üzerinde belirleyici olabilir.

Bu nedenle tüp bebek tedavisi olmak isteyen çiftlerin uzman bir doktora giderek muayene olmaları gerekmektedir. Kısırlık nedeni kesin olarak saptandıktan ve hastaya özel tedavi şekli tespit edildikten sonra tedavinin gidişatına karar verilir.

 

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz:

Tüp bebek nasıl yapılır
Rahim filmi ve tüp bebek
Tüp bebek sonrası adet

 

Detaylı bilgi için Özel Bahçelievler Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.
Cep Tel: 0532 414 56 66
Ofis Tel: 0212 603 66 54
E-Mail: info@saithalil.com